Osaako kuljettaja valvoa omia asioita työpaikalla

Anonyymi-ap

Aivan väärässä viestiketjussa (kuljetusyritys Savikko) käynnistyi keskustelu aiheesta osaako, onko kiinnostusta kuljettajalla nykypäivänä seurata esim. mitä palkkanauhassa ( nykyisin verkkopalkassa) joka löytyy oman pankin sivustoilla tapahtuu ? Kuljettajan työt on hyvin moninaiset ja niin on myöskin lisät jotka kuljettajalle kuuluvat. Jos palkka lisineen ei ole sitä mitä sen pitäisi olla , niin aina ei ole syy yrittäjässä vaan palkanmaksajassa eli kirjanpitäjässä. Aivan liian usein kirjanpitäjillä sattuu kömmähdyksiä ( he perustelevat kiireellä asiaa) ja eivät ole edes pahoillaan asiasta, vaan todetaan tylysti korjataan seuraavassa palkassa.
Jos asia on näin niin silloin jokaisen kuskin pitäisi tarkastaa aina palkansa. Kuinka moni meistä tekee näin minun lisäksi?? Asiallisia kommentteja kiitos!

6

463

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole palkollinen.
      Mutta yrittäjänä tarkistan kyllä laskunmaksutilanteen pari kertaa viikossa. Maksamattomista laskuista karhu ja karhun jälkeen perintään.
      Osaan tilanteen niin vaatiessa periä myös itse.
      Mielestäni tilin tarkistaminen on itsestäänselvyys. Kuten myös palkanmaksun täsmällisyys. Tai ainakin pitää työnantajalla olla kanttia ilmoittaa myöhennetystä tilipäivästä.
      Arvaan, ettei osalla kuljettajia ole edes käsitystä osatekijöistä, mistä palkka lopunperin sitten koostuu.

    • Anonyymi

      Nykyihminen on täysin patalaiska tarkistamaan mitään asiaa. Oli kyseessä Prisman/ Citymarketin yli 100 eur ostoskuitti. pankin henkilökohtaista tiliä koskevaa tiliotetta ei käydä lävitse säännöllisesti joka kuukausi vaikka syytä olisi. Perinteistä palkkanauhaa joka nykyisin suurimmalla osalla kuskeista on oman pankin ylläpitämä verkkopalkka, josta voi tarkistaa kaikki asiat joka kuukausi. Minulla on vahva mielipide asiasta ettei valtaosa kuljettajista tarkista joka kuukausi omaa palkkaansa ja lisiä jotka kuuluu saada. Näin se nyt vain menee, porukoilla uskomaton luottamus työnantajaan, palkanmaksajaan ja pankkiin. Vai oliko kyseessä silkka laiskuus??

    • Anonyymi

      Kyllä se riittää kun laittaa kuukaudessa 4k pankkitilille ei tarvii enempää tiliotteita tutkia.

      • Anonyymi

        Mikä lienee tämä 4k, selvennä selkeällä suomenkielellä. Jotain näillä junioreilla on hukassa tässäkin asiassa kun ihmetellään palkka-asioita minulle lähes 70 v. papparaiselle , jolla ei ole mitään tekemistä palkan maksun kanssa. Eikö nyt uskalleta Suomessa vuonna 2025 ottaa asiaa esille ihan työnantajan kanssa. Perkele onko herran pelko edelleen niin suuri......................


    • Anonyymi

      Se tietysti herättää huomion, jos tilille kilahtaa vähemmän rahaa kuin on oletettu. Tyhmemmänkin palkansaajan on silloin reagoitava, jos omia laskuja on odottamassa vino pino. Itsekin tein kerran virheen palkanmaksussa, vaikka melko pätevä omasta mielestäni olenkin, kyse oli ulosoton suojaosan laskemisesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      394
      1753
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1265
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      157
      1217
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1011
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      685
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      661
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      579
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      573
    Aihe