Monessa maassa on kaksi erillistä luterilaista kirkkoa: suuri äärivapaamielinen kirkko ja siitä eronnut hurskaiden vähän pienempi vanhoillinen. Sitten on lisäksi vielä pienempiäkin sirpaleluterilaisia yhteisöjä. Suomessa on vain mahtikirkkona vasemmistoluterilainen kansankirkko ja muutamia vanhoillisia oikeistokonservatiivisia sirpalekirkkoja. Välimalli puuttuu.
Käynnössä Seurakuntaliitto on jo ilmaissut olevansa tulevaisuudessa valmis liittymään Lähetyshiippakuntaan. Jos mukaan saataisiin vielä SLEY, SEKL, muromalaiset, vivamolaiset, kevytlestadiolaiset, rukoilevaiset, Kylväjä ja pari pientä ruotsinkielisille ja opiskelijoille suunnattua organisaatiota, niin siinähän olisi mukavan kokoinen keskikokoinen konservatiivinen kirkko, joka imisi kansankirkosta pois loputkin hurskaat. Sirpalekirkoksi jäisi enää säreläläisten kultti.
Kirkosta irtaantumisen aika olisi jo, mutta jostain (ehkä taloudellisista) syistä johtuen herätysliikkeillä ei ole halua perustaa uutta luterilaista yhteiskirkkoa tai liittyä LHPK:aan.
Koska luterilaiset tosiuskovaiset yhdistyvät?
5
70
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Tarvitaan uusi, uljas kirkko, mutta vielä ei löydy rohkeutta sen perustamiseen.
- AnonyymiUUSI
Uuden yhtä toimivan kirkon perustaminen vaatii miljardeja.
Lähtijät ei saisi vanhan kirkon kymmenien miljardien omaisuudesta mitään mukaansa ja joutuisi aloittamaan taivasalla.
Evl-kirkon seurakunnilla on kirkkorakennuksiakin noin 800 ja ne on joka puolella Suomea
Lähtijöitä ei niihin päästetä edes maksamalla, kuten on käynyt lähetyshiippakunnallekin.
Seurakunnilla on sijoitusomaisuuttakin noin 500 miljoonaa.
Lähes kaikki kirkon omaisuus on yksittäisillä seurakunnilla.
Ainoa mahdollisuus olisi, että yksittäiset seurakunnat lähtisivät, jolloin saisivat sen seurakunnan omaisuuden mukaansa.
Selaisia seurakuntia ei kuitenkaan tule koskaan olemaan kun äärikristittyjä ei ole missään seurakunnassa kuin mitätön muutama prosentti.
Pe.ku- AnonyymiUUSI
Mikä tässä on vaikeaa? Herätysliikkeillä ei siis ole omia seurakuntia, vaan jumalanpalvelusyhteisöjä, jotka koostuvat 50-150 aktiivisesta osallistujasta per paikkakunta. Niillä ei ole omia kiinteistöjä eikä omaisuutta. Näin ollen ne voisivat alkaa kokoontua samalla tapaan kuin Lähetyshiippakunta, eli vuokralla muiden kirkkokuntien tiloissa. Ei uuden kirkkokunnan perustamiseen mitään miljardeja tarvita. Kun porukkaa vähitellen karttuu ja lahjoitusvarat, testamentatut asunnot ja kolehdit alkavat kertyä, voi kirkkotilojakin alkaa ostaa. Ja papit heillä jo onkin entuudestaan.
- AnonyymiUUSI
Ei lestat halua noiden kanssa yhteistä kirkkoa sillä ketkään muut ei mene taivaaseen kuin lestat.
- AnonyymiUUSI
Kirkon herätysliikkeissä pidetäänkin itsestäänselvänä, että lestadiolaiset eivät ikinä lähde kirkosta. Sama on körttien kanssa, körtit ovat läpimaallistuneita ja muodostavat kirkon pehmeän ytimen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421564Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892