Kodin ladattavien laitteiden määrä on kasvanut nopeasti. Puhelinten, tietokoneiden ja sähköpyörien lisäksi latausta vaativia akkuja löytyy nykyisin yhä useammista kodin laitteista ja tarvikkeista. Samalla myös akkupaloihin liittyvät vahingot ovat lisääntyneet.
Yöllä lataaminen on erityisen riskialtista, koska palon syttyessä reagoimisaikaa on vähän. Akkuja ladatessa on otettava huomioon, että litiumioniakun palo on lähes mahdotonta sammuttaa.
Olemme korvanneet vahinkoja muun muassa koiran tutkapannan, lihashuoltovasaran ja kaikuluotaimen akkujen sytyttämistä tulipaloista, kertoo korvausjohtaja Marjaana Niskanen LähiTapiola Idän tiedotteessa.
Nykyisin laitteita tilataan paljon verkosta, ja niiden turvallisuudesta ei ole mitään tietoa, Niskanen kertoo.
Niskanen arvioikin, että tuntemattomilla brändeillä voi halvan hinnan taustalla olla paloturvallisuusriskin aiheuttavaa huonoa laatua.
Ladattavien akkujen aiheuttamat paloturvallisuusriskit
Anonyymi-ap
3
53
Vastaukset
- Anonyymi
No niin. Olemme lukeneet tämän saman jo lehdistä. Sen kopioiminen tänne on aika tarpeetonta. Tämä on keskustelupalsta.
- Anonyymi
No mutku tuolla ei oo muuta elämää. Jotenskin se huomionhakuisen narsistinkin pitää saada tarpeensa tyydyttää. Hankalaksi tilanteen tekee se, ettei tohdi tuoda nerouttaan esille omalla nimellä.
- Anonyymi
Mitäpä tästä olisi opiksi otettavaa: vähentäkää akkuhärpäkkeiden käyttöä ja käyttäkää akkujen tilalla pattereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375056- 823596
- 302983
- 612975
- 92876
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562343- 411828
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91760- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1341612