Puhelu sunnuntaina illalla:"Löytyykö vapaita saunavuoroja?"

Anonyymi-ap

Nykyajan ilmiö on, ettei isännöintitoimiston aukioloajoilla ole loppujen lopuksi väliä asukkaille. He ottavat yhteyttä viikonpäivästä ja kellonajasta riippumatta, jos siltä tuntuu. Sunnuntaina klo 19 soitti eräästä taloyhtiöstä vuokralainen, joka kyseli vapaita saunavuoroja. Valitettavasti minä en näe kotona ollessani taloyhtiöiden saunavuorolistoja, joten lupasin palata maanantaina asiaan. On vähän turhaa kysellä sunnuntai-iltana saunavuoroa isännöitsijältä. Nämä asiat voi hoitaa kiinteistösihteerin kanssa isännöintitoimiston aukioloaikana.

Eilen maanantaina klo 17:45 soitteli työpuhelimeeni toisesta taloyhtiöstä osakas, joka kaipasi vastikelaskuaan. Jälleen kerran en voi kotoa klo 17:45 auttaa vastikelaskun kanssa. Asiaan voidaan palata arkena työajalla ja silloinkin kiinteistösihteeri hoitaa asian. Jos osakas ei voi soittaa asiasta isännöintitoimiston aukioloaikoina, hän voi lähettää asiansa sähköpostitse. Tämäkin esimerkki asiasta, jota ei tarvitse hoitaa puhelimitse lähes pari tuntia isännöintitoimiston sulkeuduttua.

Jos tällaisia puheluja tulee enemmänkin työkännykkään iltaisin, ei sitä lopulta jaksa enää reagoida, kun jonain päivänä on tosi kyseessä, taloyhtiö ilmi liekeissä, laaja vesivahinko päällä tai ihmisiä kuolee. Ihmisten pitäisi vähän pysähtyä miettimään, milloin ja mistä asiasta soittaa isännöitsijälle työaikojen ulkopuolella.

5

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä en edelleenkään ymmärrä, että miksi puhelimeen edes tarvitsee vastata työajan ulkopuolella? Vai oletko myös palomies, päivystävä lvi-asentaja tms? Ei ole olemassa sellaista hätää, johon tarvitaan välittömästi isännöitsijää. Edes talon palaessa isännöitsijällä ei ole mitään virkaa. Vahinkoilmoituksen ehtii kyllä täyttää seuraavana päivänä. Paloviranomaisten tehtävä on huolehtia asukkaiden hyvinvoinnista.

    • Anonyymi

      Kuten näemme, jo pelkästään palstan aktivoinnin takia kannattaa vastata puhelimeen...

    • Anonyymi

      "Nuorten sukupolvien, erityisesti Z- ja Alfa-sukupolvien, työ- ja vapaa-ajan erottaminen on ajankohtainen aihe, sillä nämä sukupolvet ovat kasvaneet digitaalisessa ympäristössä. Työn ja vapaa-ajan tasapainon sijaan monet nuoret etsivät työn ja vapaa-ajan yhdistämistä tai integroitumista, jossa työtä ja vapaa-aikaa ei nähdä erillisinä, vaan ne voivat sulautua osaksi elämää."

      Tästä lähtökohdasta ei ole ollenkaan tavatonta, että nuoremman sukupolven edustaja, parikymppinen vuokralainen, soittaa isännöitsijälle sunnuntaina klo 19 ja kyselee saunavuoroa. Nuori sukupolvi on "aina töissä", mutta ei koskaan töissä. Työ ja vapaa-aika eivät enää ole erillisiä. Töissä ei istuta klo 8-16, vaan sen aikaa kun huvittaa ja vastaavasta puhelimeen vastataan sunnuntaina klo 19.

      Ei ole enää työaikaa. Kun työt on tehty, työpäivä on ohi. Nuori sukupolvi ei tee työaikaa, vaan työtehtäviä. Jos saat tehtyä tunnissa päivän tytöt, niin hyvä. Sitten sen päivän työt on tehty. Työpuhelimessa pidetään virta päällä, mutta ei tunneta huonoa omaatuntoa siitä, että päivän työt tuli tehtyä tunnissa ja loppupäivän voi tehdä mitä huvittaa. Päiväpalkka on joskus tienattu tunnin työnteolla, tietää nuori sukupolvi.

    • Anonyymi

      Minä ohjaan tuollaiset tiedustelut kiinteistösihteerille työaikanakin.

    • Anonyymi
      UUSI

      Ehkä puhelinjärjestelmän päivitys olisi paikallaan? Kaikennäköistä remppaa isätnnöitsijät tarjoavat taloyhtiöillekin mutta eivät pidä oman firman puhelinsysteemiä kunnossa?

      Virka-aikaan puhelut läpi, virka-ajan ulkopuolella kerrotaan erillinen maksullinen hälytysnumero putikirkolle tai muille akuuteille hätätilanteille. Tuo numerokin tietysti voi olla omassa käytössä, mutta ainakin taksamittari alkaa raksuttamaan heti jos saunvuoroja kysellään hälytysnumerosta.
      Eikä tietenkään käytetä mitään julkisia kännykkänumeroita, vaan niitä 010 tai 020 alkuisia yritysnumeroita, jolloin varsinainen kännykkänumero on virka-ajan jälkeen vain haluttujen henkilöiden tiedossa.

      Onko tuo nyt niin vaikeaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1994
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1739
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1387
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1135
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe