Onko kukaan kokeillut lasin pinnoiteaineita, jotka hylkivät vettä ja pitävät lasit puhtaina?
Toimiiko meriveden kanssa ja onko mitään hyötyä?
Mainoksen mukaan veden pitäisi häipyä jo 45 km/h vauhdissa eli normaalin liukuvan veneen nopeudessa.
Lasin pinnoiteaineet?
5
139
Vastaukset
- Anonyymi
Olen käyttänyt Vesiveks pinnoitetta veneen tuulilasissa monta vuotta. Siitä on kyllä hyötyä ajossa vaikka veneeni on hidas puoliplaanaava. Lisäksi suolaisen veden ajon jälkeinen tuulilasin puhdistus on paljon helpompaa ja nopeampaa kuin ilman pinnoitetta. Huonolaatuiset tuulilasinpyyhkijät saattavat täristää pinnoitetulla tuulilasipinnalla. Mutta laadukkailla pyyhkijöillä täristämistä ei ole ollut. Eli minun mielestä kannattaa käyttää.
mp- Anonyymi
Lasinpyyhkijähavainto on hyvä.
Olen huomannut saman ilmiön auton kanssa vahapesun jälkeen riippumatta pyyhkijöiden laadusta. Ilmeisesti osa aineista on saman tapaisia.
Ainetta voisi levittää pyyhittävän alueen ulkopuolelle. Luulisi pyyhkijän kuitenkin aika nopeasti hinkkaavan aineen pois. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lasinpyyhkijähavainto on hyvä.
Olen huomannut saman ilmiön auton kanssa vahapesun jälkeen riippumatta pyyhkijöiden laadusta. Ilmeisesti osa aineista on saman tapaisia.
Ainetta voisi levittää pyyhittävän alueen ulkopuolelle. Luulisi pyyhkijän kuitenkin aika nopeasti hinkkaavan aineen pois.Korjaan että aine mitä käytän veneessä on 5 sateesta. Auton tuulilasiin laitoin jotain kallista "nanopinnoitteta" mutta en usko että pinnoitteissa on loppujenlopuksi mitään suuria eroja. Laitan veneeseen pinnoitteen kauden alussa niin se on kestänyt aina koko kauden.
Mp - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korjaan että aine mitä käytän veneessä on 5 sateesta. Auton tuulilasiin laitoin jotain kallista "nanopinnoitteta" mutta en usko että pinnoitteissa on loppujenlopuksi mitään suuria eroja. Laitan veneeseen pinnoitteen kauden alussa niin se on kestänyt aina koko kauden.
MpTaitaa kaikki olla PTFE:tä eli ikuisuuskemikaalia...
- Anonyymi00005
Jutellaanko salaa? 🍓 Tsekkaa täältä https://Emily.hoty.lat/Emily#/?/?/zb09z4sw3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-125686Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite835315- 1253344
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin893278- 1181064
- 561030
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130962- 43746
- 37745
- 23699