Himomarjastaja Mika Hujanen kertoi Talouselämälle , että mustikoiden poiminnalla voi tienata jopa 3000 euroa päivässä. Mustikkaan? -sovellus voi auttaa marjastajaa kertomalla, milloin marjametsään kannattaa suunnata.
Innofactor Oyj:n tiedotteen mukaan sovellus tarjoaa käyttäjän sijaintitiedon perusteella mustikan kypsymisennusteen.
https://www.talouselama.fi/uutiset/a/4244a711-2f25-4344-99ac-24ef4a85a824?ref=ampparit:a9c5&_gl=1*tqjgnt*_ga*MjA0NzEzNjkxNC4xNzUxOTkzMDgx*_ga_3L539PMN3X*czE3NTIwMzA5OTQkbzMkZzAkdDE3NTIwMzA5OTQkajYwJGwwJGgw
-Mustikasta maksettava hinta vaihtelee, mutta yleisesti ottaen poimija voi saada mustikkakilolta 1,5-2,5 euroa. Joissakin tapauksissa, erityisesti pienemmistä eristä tai jos poimija myy suoraan kuluttajille, hinta voi olla jopa 10-12 euroa kilolta kirjoittaa Ilta-Sanomat. Marja-alan yritykset maksoivat viime vuonna keskimäärin 0,91 euroa litralta mustikoita, mikä on suunnilleen sama kuin 1,5 euroa kilolta.
-Melko reippaasta yksilöstä täytyy siis olla kyse mikäli vauhti riittää hankkimaan 3000 euron päivittäiset tulot! Rohkenen väittää suurelta osaa marjanpoimijoista tuon summan jäävän haaveeksi, eli tuskin edes kiteeläisistäkään kovin moni kykenee vastaavanlaiseen!😋
... mustikoiden poiminnalla voi tienata jopa 3000 euroa päivässä.
25
439
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäys: MTV3 -kanavalta näyttääkin tulevan klo 7.15 asiaan liittyvää ohjelmaa: "Puhelimella marjaan"
- Anonyymi
Google Play -kaupasta ladattava Satokausi-kartta parempi: https://satokausi.fi/satokausi-sovellus-tuo-ensimmaisena-maailmassa-lakka-ja-vadelmapaikat-kartalle/
Mustikkapaikat näkyy ilmaiseksi, mutta sieni- ja muut marjapaikat on 19,99/ v, mikä ei kylläkään ole kallista hyötyyn nähden!
- Anonyymi
30 ämpärillistä olisi 300 litraa ja jos 10 euroa litra saisi....kova suoritus. Pari sangollista voisin itse saada, se riittää koko vuodeksi, myös nivelten suhteen.
- Anonyymi
Kukaan ei maksa puhdistamattomasta 10e litra. ja puhdistaminen vie huomattavasti enemmän aikaa kuin kerääminen. Tuo väittämä 3000e päivässä jos yksin kerää ja puhdistaa ei voi pitää paikkaansa,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei maksa puhdistamattomasta 10e litra. ja puhdistaminen vie huomattavasti enemmän aikaa kuin kerääminen. Tuo väittämä 3000e päivässä jos yksin kerää ja puhdistaa ei voi pitää paikkaansa,
Tuskinpa tuota väitettä kolmen tuhannen euron päiväansiosta mustikoita poimimalla kukaan täysijärkinen ottaa vakavissaan. On taas yksi huru-ukon tarinoima juttu huru-mummon kirjoittamana ja ihmetyttää miten tuollaista on kehdattu edes julkaista! Kyseessä
on kuitenkin Talouselämä-lehti jolta voisi vaatia edes jotain totuttaa uutisoinnissa!
Hujanen ja Pahkala voisikin tulla julkisuuteen esittelemään asian todenperäisyyttä todistajien läsnä ollessa ja filmiryhmän kuvatessa!
- Anonyymi
Tänä vuonna ei paljoa mustikoita oo näkynyt. Ei yhen marjan hajuakaan ole ilmassa leijunut.
- Anonyymi
Mistä ihmeestä näitä sieni- ja marjasatuja oikein sikiää? Vuosi vuodelta mielikuvituksellisempia höpöjuttuja ja niitä jopa ne ihan todenpuhuvina pidetyt toimittajat levittävät hyväuskoisille mistään tietämättömille hölmöläisille. Mitä isomman ja mehevimmän sadun on sieni-/marjafirma on ilman häpeää onnistunut putkauttamaan, sitä alemmaksi sienestäjien ja marjastajien pikkuruiset ansiot on onnistuttu polkemaan. Marjat ja sienet löytää ihan jokainen ilman maksullisia sovelluksia, mikäli niitä yleensäkään on poimittavaksi.
Marjastamalla ja sienestämällä saa kunnon nousemaan, jos ei satu terveyttään siinä rääkissä menettämään. Hieman rahaakin saa, jos pitää menot pienempänä kuin ne "tulot". Bonuksena pohjalla, voi päästä testaamaan voimansa ja henkiriepunsa karhun kanssa sylipainissa. - Anonyymi
Eihän hän muistele markkoja. Muistelen että ahkerimmat marjanpoimijat teki tonni(e)n tiliä viikossa, silloin kun valuutta oli markka. Normaalivauhti ei tuonut kuin satasia viikossa. Tienestiä tuli nykyrahassa alle 20e /päivä.
- Anonyymi
Jos lienee noin, joten herra Hujasen olisi syytä päivittää hummeetikoppaansa ajantasalle! 😆 Mitä äkkiämmin niin sen parempi.
Kovasti pitäisi kerätä siinäkin tapauksessa jos oletetaan että yksi nolla on tullut lukuun liikaa.
- Anonyymi
Palautetta lähetetty toimittelija Ada Pahkalalle 3000 euron päivätuloista.🤣
- Anonyymi
Jospa tämä tarkoittaa inhovaktorin tuloja päivässä mustikankeräilijöiden kuukletuksesta.
- Anonyymi
Tosi kun vesi ja vuotaa kun seula.
- Anonyymi
Samontein 10 000e päivässä.
- Anonyymi
No just. Kun on hyvään vauhtiin päässyt, silloin ei kannata lopettaa kolmen tonnin päiväansioon, vaan kerää samalla vaivalla mustikoita kymppitonnin edestä. Voi hyvinkin olla että sillä saavutuksella pääsisi ihan tv-uutisiin asti.
- Anonyymi
Mustikat, puolukat ja nyt suppilovahverotkin löytyvät kartan avulla
Puhelimissa toimivaan Karttaselain-mobiilisovellukseen on lisätty uusi, ilmainen ominaisuus, joka näyttää suppilovahveroille tyypilliset kasvupaikat. Uudella kartalla suppilovahverolle soveltuvat metsäalueet on korostettu violetin värisillä neliöillä. Mitä tiheämmin ja laajemmalla alueella näitä neliöitä esiintyy, sitä suotuisammasta alueesta on todennäköisesti kyse. Tällaiset alueet tarjoavat otolliset olosuhteet suppilovahveron kasvulle ja voivat toimia hyvinä kohteina seuraavalle sieniretkelle. https://www.pogostansanomat.fi/paikalliset/8669576- Anonyymi
Linkki sisältää pornografiaa. Avatkaa omalla vastuulla!
- Anonyymi
Kyllä poiminnalla voi tienata 3 tonnia ja enemmän päivässä, mutta ei jos itse on se poimija. Riisto on se mikä kannattaa.
- Anonyymi
Ainoa kannattava asia marjojen keruussa on, että kerää niitä tarvitsemansa määrän itselleen ja perheelleen. Välittäjille kerääminen on silkkaa huijatuksi tulemista.
- Anonyymi
Välittäjä voi tuon summan tienata,ei kerääjä.
- Anonyymi
Vötkylöitä hatuttaa kun joku euroja hankkii muualtakin kun yhteiskunnalta.Kateus vie mennessään.
- Anonyymi
Sekö se on kateutta jos ei usko kolmen tuhannen euron päiväansioon mustikoita poimimalla?
- Anonyymi
Kyllä voi päästä kolmen tuhannen tienestiin , voihan lotossakin voittaa. Sitä en tiedä kummassa on paremmat mahdollisuudet.
- Anonyymi
Lotto kaikki oikein todennäköisyys 1/18 643 560
Eurojackpot kaikki oikein todennäköisyys 1:139 838 160
Näistä kummatkin on todistettu oikeaksi ja tapahtuneeksi ties kuinka monta kertaa, mutta 3000€ päiväansio mustikoita keräämällä ei ole eikä varmasti tule todistetuksi! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lotto kaikki oikein todennäköisyys 1/18 643 560
Eurojackpot kaikki oikein todennäköisyys 1:139 838 160
Näistä kummatkin on todistettu oikeaksi ja tapahtuneeksi ties kuinka monta kertaa, mutta 3000€ päiväansio mustikoita keräämällä ei ole eikä varmasti tule todistetuksi!Ei ainakaan työtä vieroksuvat vötkylät siihen pääse.Oottavat kun linnunpojat että ruokaa saavat naamariin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ainakaan työtä vieroksuvat vötkylät siihen pääse.Oottavat kun linnunpojat että ruokaa saavat naamariin.
Uuninpankolla on hyvä olla, työt ei paina eikä rasitu polla. Vanha äitee tarjoilee vellin ylös asti aikamiespojalleen kun vuosikymmeniä se on pankolla vaaka-asennossa mäjöttänyt, niin ei siinä oikein nivelet taivu eikä lihakset toimi että jaksaisi alas laskeutua. 😱
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882