Ulkomaalaiset turistit karttavat nyt Itä-Suomea

Itäisen Suomen matkailuyrityksille tilanne on vaikea, sillä kotimaiset matkailijat eivät riitä pitämään kaikkia yrityksiä pystyssä.
22243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Itä- Suomen osa on jäädä preeriaksi
johon kukaan ei halua mennä.
Kenen syy ?

No Putiinin tietenkin.

Äänestä
  • Höpö höpö.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Höpö höpö.

    .

    - SYYLLISIÄ - tähän on - SDP:n " PERSEILIJÄT " -nuo- KANSAN-KUSETTAJAT - !

    .

    Äänestä

  • syyllinen on,
    peräkammarin ölisevä nettosaaja pummi...

    Äänestä

te vammaset ette vaan tajua

PELI ON OHI kusipää

Äänestä
  • Etkö osaa pelata 😂

    Äänestä

Valtiovaltakin on päättänyt jättää Itä-Suomen päätietkin peruskorjaamatta, vain kuopat peitellään. Asuntoautoilla ja -vaunuilla liikkujatkaan eivät halua tulla särkemään kalustoaan näille alueille, vaan painuvat Lappiin paremmille teille ja palveluille.

Äänestä

Eipä sinne kannata satsata rahaa.
Vesikauhuinen rakki haukkuu rajan takana
kuka tollaiseen paikkaan haluaa muuttaa ?
Jo siellä olevat varmaan jäävät sinne taivastelemaan tilannetta
kun eivät tajua muuttaa pois.

Äänestä

-- Pohjois -Karjalan vetonaula on koli, kaikki muu on onnetonta räpellystä joka ei matkailijoita houkuttele.
-- Putlerin valtakunta rajan takana hirvittää ulkomaisia matkailijoita eikä kotimaiset tule näille hoodeille vapaaehtoisesti..
-- Markkinointi on lapsenkengissä kokonaisuutena, kuntien välinen yhteistyö ei ole kummoista yhteismarkkinoita ajatellen..

Äänestä

Eipä ole venäjän turakkeja ikävä. Toivottavasti raja pysyy kiinni seuraavat vuosikymmenet. Innovaatioita matkailun kehittämiseksi tarvitaan. Joensuu palstan kommentoijilla niitä ei taida olla.

Äänestä
  • Eikö sinulla ole mitään innovaatioita matkailun kehittämiseksi?

    Äänestä

Take that Putin

Äänestä

Suomessa matkustaminen ja lomailu on järjettömän kallista. Tulee halvemmaksi lentää ulkomaille.

Äänestä

Venäläiset toivat aikoinaan 60 miljoona euroa vuodessa maakuntaan. Eivät aiheuttaneet ongelmia ja olivat reiluja asiakkaita.

Äänestä
  • Ukrainan sodan vuoksi rajat ovat kuitenkin sulkeutuneet ja venäläisten matkailijoiden määrä on vähentynyt merkittävästi, mikä on vaikuttanut negatiivisesti alueen talouteen.
    Sodan myötä Lappeenrannan kaupungin elinvoimajohtaja on arvioinut, että kaupunki menettää edelleen noin miljoona euroa päivässä. Tämä johtuu pääasiassa venäläisten matkailijoiden puuttumisesta ja heidän tuomien tulojen katoamisesta

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Ukrainan sodan vuoksi rajat ovat kuitenkin sulkeutuneet ja venäläisten matkailijoiden määrä on vähentynyt merkittävästi, mikä on vaikuttanut negatiivisesti alueen talouteen.
    Sodan myötä Lappeenrannan kaupungin elinvoimajohtaja on arvioinut, että kaupunki menettää edelleen noin miljoona euroa päivässä. Tämä johtuu pääasiassa venäläisten matkailijoiden puuttumisesta ja heidän tuomien tulojen katoamisesta

    Aivan itseaiheutettu taantuma Itä-Suomessa. Suomi irti pakotteista ja itäraja sopivasti auki, niin alkaa kassavirta kulkemaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Aivan itseaiheutettu taantuma Itä-Suomessa. Suomi irti pakotteista ja itäraja sopivasti auki, niin alkaa kassavirta kulkemaan.

    Jaa, Itä-Suomiko ne rajat päätti sulkea?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Jaa, Itä-Suomiko ne rajat päätti sulkea?

    Valitettavasti meidän itä-Suomen makuntahallinto ei taida pystyä tuon kaltaisia päätöksiä tekemään. Ne tehdään vielä Helsingissä ja Brysselissä.

    Äänestä

Eivät karta! Eivät tiedä tai ei kiinnosta.

Äänestä

Orpo ja purra ovat unohtaneet itö-suomen. Vain turku ja lappi kiinnostaa

Äänestä

Kaaheeta, hirveetä...! Vaan eipä tunnu minun kohallani. Työpaikka, lomat, kiva eläke tulossa. Kenenkä kanssa pitäis onni jakaa? Ei kenenkään. Haukkukaa vai te joita ongelma "tuntuu" häiritsevän.

Äänestä
  • kävikö nyt niin että,
    pummilla otsaan napsahti...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itäisen Suomen matkailuyrityksille tilanne on vaikea, sillä kotimaiset matkailijat eivät riitä pitämään kaikkia yrityksiä pystyssä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu