isien perinnesäännöt:JUTTU ON MUUTTUNUT

Anonyymi-ap

Suviseuroissa sattui nuortenillan alustajalle nolosti, kun hän puhui itsensä pussiin. Alustus käsitteli isien perinnessäännoistä kolmea: ehostusta, alkoholia, ja maailmallista musiikkia. Lähestymiskulma oli : sanoiko Jumala todella niin.

Alustaja joutui surkeana toteamaan että ei, Jumala ei ole sanonut niin.sitten

Mutta hädissään sopersi että eihän sinne Raamattuun nyt kaikkea oltu voitukaan kirjoittaa.

Tilanne eskaloitui ja johti muuttumiseen. Nyt ei enää edes yritetä väittää että nuo asiat olisivat (koskaan olleetkaan) syntiä.

Ei, vaan että ne ovat aikojen kuluessa muuttuilevia käyttäytymistapoja.

No niin, totuuden julkitulkoon kesti muutamia kymmeniä vuosia. Mutta totuushan onkin aina sellainen, joka tuleekin aina sitten pintaan. Valhe paljastuu.

Nuo seikat(ja paljon muuta) eivät siten ole syntiä vaan vain piintyneitä tapoja jotka ajan saatossa muuttuvat. Näin on käymässä juuri nyt ehostukselle ml.korvikset. Tämä nähtiin suviseuroissa selvästi.

Jeesus opetuslapsineen suhtautui näihin perinnessääntöihin taistellen ja tehden niitä vastaan. Fariseukset protestoivat, suuttuivat. Jeesus sanoi että ei se mitä laitetaan suuhun sisään ihmistä saastuta vaan se mikä tulee sieltä ulos. Ja että käsiä ei tartte pestä eikä tähkäpäitä olla sapattina ottamatta jos on kerta nälkä. Nämä molemmat oli isien perinnessäännöt kieltäneet, Jeesus antoi piut paut,

Älä alistu vanhojen höpötyksiin, tee omantuntosi mukaan ja viritä omatuntosi Raamatun mukaan, älä vanhojen ukkojen ja akkain höpötysten mukaan. Se on Raamatun mukaan tyhmyyttä.

13

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Srk:n vastuu näiden kanssa on olematon. Ensin ne vuosikymmenet rummuttaa esim tv kieltoa kuinka sen rikkojat heitetään ulos. No aika ajoi moisen säännön ohi, jokaisella on tv, ja katsoo sieltä mitä haluaa. Mitä tekee SRK säännön haihtuessa tyhjänä ilmaan? No ukot vaikenee. tosi "vastuullista" porukkaa

      • Anonyymi

        SRK ja Vartiotorni ovat tuossa suhteessa kuin kaksi marjaa.


      • Anonyymi

        SRK ja Vartiotorni ovat tuossa suhteessa kuin kaksi marjaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SRK ja Vartiotorni ovat tuossa suhteessa kuin kaksi marjaa.

        Käyttäytyminen osoittaa selkärangattomuutta. Moraalittomuutta.


    • Ei aivan mennyt kohdalleen, sillä asialla on nimikin, joka ei muotoiole Ihmisen perinnesääntöjä?
      Tämä antaa uskolle hieman liikkumatilaa, eikä tarvitse liikkua valkea kaapu päällä, joka on näkyvin Ihmisten perinne sääntö, ja toisen on maamme Kanasankirkko, jonka alttariseinä on täynnä kulta, räniköitä ja pastorilla samasta materiaalista myös päähine, niitä Jeesus kutsui ihmisuskoksi, sekä turhanpäiväisyydeksi.
      Joka niiden perässä juoksee kuulon smmiseksi;

      Mark 4; 10 Kun Jeesus sitten oli jäänyt yksin kahdentoista opetuslapsensa ja muiden seuralaistensa kanssa, nämä kyselivät häneltä, mitä vertaukset tarkoittivat.
      11 Hän sanoi heille: "Teille on uskottu Jumalan valtakunnan salaisuus, mutta nuo ulkopuoliset kuulevat kaiken vain vertauksina,
      12 jotta he nähdessäänkään eivät näkisi eivätkä huomaisi, jotta he kuullessaankaan eivät kuulisi eivätkä ymmärtäisi, eivät kääntyisi eivätkä saisi anteeksi."
      13 Sitten Jeesus sanoi: "Jos te ette käsitä tätä vertausta, niin onko teistä ymmärtämään muitakaan vertauksia?

      Liitejakeita näiden jakeiden alta löytyy yli kymmenen. ja juuri siksi sääntö on ekskakti. 12 jotta he nähdessäänkään eivät näkisi eivätkä huomaisi, jotta he kuullessaankaan eivät kuulisi eivätkä ymmärtäisi, eivät kääntyisi eivätkä saisi anteeksi."

      Heille, Lahkoille se on myös pelastuksen ehto, joka heiltä uupuu ja pakanoina he joutuvat tyytymään aivan johonkin muuhun, mitä Jeesus Kristityille lupaa.

      Valitettavasti.

    • Anonyymi

      Älyttömyyttä se on sanan mukaan jos lain ja käskyjen kautta yrittää vanhurskautua.

      Sekä harhaoppi.

    • Anonyymi

      Uskovaiset eivät lue Raamattua. Jos lukisivat ajatuksella, eivät olisi.

      • Pelastus lähteen tänä päivänä Raamatusta, silellä on Tie totuus ja elämä, mutta lestadioliset tekevät poikkuksen ihmisuskossa olevina, on kuuneltava ja elettävä maalikkosaarnaajien opin mukaan.


      • Anonyymi
        pinnasänky kirjoitti:

        Pelastus lähteen tänä päivänä Raamatusta, silellä on Tie totuus ja elämä, mutta lestadioliset tekevät poikkuksen ihmisuskossa olevina, on kuuneltava ja elettävä maalikkosaarnaajien opin mukaan.

        "Tie totuus ja elämä" on tyhjä hokema, sanahelinää. Mitä sekin tatkoittaa? Riippuen siitä, mitä jakeita valitsee ja miten ne tulkitsee, Raamatusta lähtee tänäkin päivänä hyvinkin erilaisia "pelastuksia".

        Mietipä: miksi ylipäätään on etsittävä jotain pelastusta ja miksi sitä on etsittävä Raamatusta?


      • Anonyymi
        pinnasänky kirjoitti:

        Pelastus lähteen tänä päivänä Raamatusta, silellä on Tie totuus ja elämä, mutta lestadioliset tekevät poikkuksen ihmisuskossa olevina, on kuuneltava ja elettävä maalikkosaarnaajien opin mukaan.

        Niin ja tuo oppi koko ajan muuttuu. Tänään on syntiä tämäjatuo, huomenna : ei enää. Ihmisiä pidetään pilkkanaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Niin maailma muuttuu, Eskoseni.
      Säännöt raukeavat yksi kerrallaan.
      Ja painuvat historian hämäriin.

    • Anonyymi

      Harhaoppista, joka luottaa lakeihin ja sääntöihin käsketään karttamaan Raamatussa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe