kuvailkaa paikallista mentaliteettia mutta jättäkää pois hokemat: iloisuus ja aitous
mielellään perustelut mukaan
kuvailkaa paikallista mentaliteettia
15
420
Vastaukset
- Anonyymi
PITÄISI SAADA UIMAHALLI HETI UIMAHALLI MIKSI EI OLE UIMAHALLIA
- Anonyymi
Karjalainen ihminen on aidosti iloinen.
- Anonyymi
ai toisen vahingosta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ai toisen vahingosta?
Ei, perheesi on erilainen. Yleensä karjalaiset ovat iloisia onnistumisista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, perheesi on erilainen. Yleensä karjalaiset ovat iloisia onnistumisista.
Iloisiako? Minun kokemus on ja monen muun että ovat hyvin vahingoniloisia jos toiselle sattuu jotain kielteistä. Tästä on jotkut paikallisetkin kertoneet.
Ilkeitä, juoruavia ja erittäin kateellisia suurin osa. Ja vika on aina muissa, ei koskaan heissä itsessään. Puukottavat selkään mutta jos heitä kritisoi oikeutetusti, loukkaantuvat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, perheesi on erilainen. Yleensä karjalaiset ovat iloisia onnistumisista.
Yleensä karjalaiset ovat vittumaista porukkaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensä karjalaiset ovat vittumaista porukkaa.
Kokemusperäisesti voin yhtyä mielipiteeseesi. En ole kuullut että missään muualla kuin täällä itä-suomessa esimerkiksi lähes systemaattisesti puukotettaisiin selkään toisia ihmisiä jotka on toimineet täysin reilulla tavalla.
Vahvasti narsistisia ihmisiä isoin osa. Kateellisia, kieroja ja juoruilevia. Pahaa aina puhutaan. Mihinkään ei voi luottaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, perheesi on erilainen. Yleensä karjalaiset ovat iloisia onnistumisista.
Olisin kiva kuulla perusteluita että millä tavalla karjalaiset on iloisia muiden onnistumisista? Mihin perustat tällaisen väitteen? Kun nimenomaan erittäin vahingoniloisia ovat. Pidäkkeetön riemu tulee kun toisella on epäonnea tai vaikeuksia ja mielellään vielä edistävät niiden syntymistä toiselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemusperäisesti voin yhtyä mielipiteeseesi. En ole kuullut että missään muualla kuin täällä itä-suomessa esimerkiksi lähes systemaattisesti puukotettaisiin selkään toisia ihmisiä jotka on toimineet täysin reilulla tavalla.
Vahvasti narsistisia ihmisiä isoin osa. Kateellisia, kieroja ja juoruilevia. Pahaa aina puhutaan. Mihinkään ei voi luottaa.Tässä yksi kirjoittaja moittii karjalaisia kateelliseksi, kieroiksi ynnä muusta mutta itse kirjoittaa niin ilkeästi, kaunaisesti ja vihaisesti, ei taida itsekään huomata tahatonta ironiaa omassa kirjoituksessaan!!
Olet juuri sellainen ja oikeastaan vielä pahempi kuin me joita haukut! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä yksi kirjoittaja moittii karjalaisia kateelliseksi, kieroiksi ynnä muusta mutta itse kirjoittaa niin ilkeästi, kaunaisesti ja vihaisesti, ei taida itsekään huomata tahatonta ironiaa omassa kirjoituksessaan!!
Olet juuri sellainen ja oikeastaan vielä pahempi kuin me joita haukut!Tuossa logiikassa ei ole järjeä. Jos kritisoi pohjois-korean ihmisoikeustilannetta niin tokkopa kritisoija tulee vain sen vuoksi huonoksi ihmiseksi kun arvostelee vääryyttä.
Ja samalla logiikalla siitä ihmisestä ei tule pahantahtoista joka arvostelee p-karjalan alueella vallitsevaa laajaa kateutta ja pahansuopaisuutta.
Itseläni ei ole mitään vastaan moraalisia kivoja alueen ihmisiä vastaan. En kanna kaunaa enää. Olen sitä joitakin ihmisiä kohtaan aiemmin kantanut. Kirjoittelun motiivi on että paikalliset itse heräisi tekemään jotain asialle.
- Anonyymi
PITÄISI SAADA UIMAHALLI HETI UIMAHALLI MIKSI EI OLE UIMAHALLIA!
- Anonyymi
Säästöä säästöä!!
On maauimala Pielinen ja Pompa. - Anonyymi
Karjalaiset puhuu pahaa vain selän takana, edessä ollaan mielin kielin. Kaikkeen ollaan tyytymättömiä ja vika on tietenkin aina toisissa. Jos joku yrittää jotain, se teilataan heti.
- Anonyymi
Eli ite olet tyypillinen Karjalainen! Et itse vain huomaa, katkeruus ja pahansuopaisuus oikein huokuu kirjoituksistasi!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161