rv35+risat

Rv 35 1 ja vaavin painoarvio (ultras) 2800-3100g ja lääkäri meinas, että vaavi on vielä tuotakin isompi ku tunnusteli mahan päältä. Huh nyt jännittää että kuinkahan iso kaveri sieltä mahtaa tulla. Miten muilla rv 35 olevilla, millasia painoarvioita?
8606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Moikka vaan!
Minulle veikattu myös isoa vauvaa,samoilla viikoilla olen ja lääkäri totesi että n.3,5kg
huh huh millainen on jos loppuun asti saa kasvaa.
Tosin olen menossa synnytystapaarvioon viikolla 37,neljättä muuten odotan.

Äänestä
  • Meilläkin neljäs tulossa. Ja edellisetkin on olleet keskimmäistä lukkunottamatta isoja, joten nyt jännätään tuleeko kunnon jättivaavi...pelottaa

    Äänestä

  • pallomaha kirjoitti:

    Meilläkin neljäs tulossa. Ja edellisetkin on olleet keskimmäistä lukkunottamatta isoja, joten nyt jännätään tuleeko kunnon jättivaavi...pelottaa

    Niin tosiaankin minua myös pelottaa ja olenkin käynnyt pelkopolilla juttelemassa asiasta,hyvin ainakin ymmärsivät pelkoni.
    Missähänpäin pallomaha kirjoittaa?
    Minä olen menossa synnyttämään Hyvinkään sairaalaan eli Nurmijärveltä olen.

    Äänestä

  • Elovauva kirjoitti:

    Niin tosiaankin minua myös pelottaa ja olenkin käynnyt pelkopolilla juttelemassa asiasta,hyvin ainakin ymmärsivät pelkoni.
    Missähänpäin pallomaha kirjoittaa?
    Minä olen menossa synnyttämään Hyvinkään sairaalaan eli Nurmijärveltä olen.

    Oulustahan minä. Tällä kertaa en ole käyny pelkopolilla, mut neuvolan "tätin" kanssa olen puhunut sitäkin ahkerammin kaikesta mikä pelottaa ja kyllähän se vähän helpottaa.

    Äänestä

Eilen rv35 5 ja painoarvio 2.7 kg, kuulemma ihan normaalin kokoinen.

Äänestä

mitattiin meillä a- vauvan painoksi 2,8 kg ja b- vauvan painoksi 3,1 kg.

Äänestä
  • Itse en edes usko koko painoarvioihin, varsinkaan sen mitä mahan koosta voi sanoa. Odotan nyt toista ja ekassa raskaudessa mahani ei ollut mikään kovin suuri ja vauvan syntymäpainoksi arvioitiin max 3600 g ja esikoiseni olikin 4200 g ja kukaan kätilöistä tai lääkäreistä ei olisi uskonut, että niin iso vauva tulossa! Nyt mahani kutakuinkin samaa kokoa, kuin edellisessä raskaudessa ja odottelen, että varmaan vähintään yhtä iso tulossa, jos syntyy lasketun ajan jälkeen, vaikka toivoisinkin vähän pienempikokoista. En ole edes viitsinyt kysellä painoarvioita enää, ultrakaan ei anna niin luotettavia painoarvioita, kovin yleistä, että arvaukset menevät kuitenkin alakanttiin!

    Äänestä

  • rv37 kirjoitti:

    Itse en edes usko koko painoarvioihin, varsinkaan sen mitä mahan koosta voi sanoa. Odotan nyt toista ja ekassa raskaudessa mahani ei ollut mikään kovin suuri ja vauvan syntymäpainoksi arvioitiin max 3600 g ja esikoiseni olikin 4200 g ja kukaan kätilöistä tai lääkäreistä ei olisi uskonut, että niin iso vauva tulossa! Nyt mahani kutakuinkin samaa kokoa, kuin edellisessä raskaudessa ja odottelen, että varmaan vähintään yhtä iso tulossa, jos syntyy lasketun ajan jälkeen, vaikka toivoisinkin vähän pienempikokoista. En ole edes viitsinyt kysellä painoarvioita enää, ultrakaan ei anna niin luotettavia painoarvioita, kovin yleistä, että arvaukset menevät kuitenkin alakanttiin!

    Niin painoarviot on vain arvioita ja totuutta ei tiedä ku vasta synnytyksen jälkeen. Kerran elämässäni oon tavannu synnytyslääkärin (vanhempi nainen), joka sanoi että hänellä ei ole ikinä painoarviot heittäneet yli 50g (tunnusteli vaavin koon mahan päältä), aika uskomatonta, mutta sekin on kai taitolaji joka kehittyy. Minulla tosiaan neljäs raskaus menossa ja isoa vaavia odotellaan, painoarviot sanoo mitä sanoo ja lääkärit samoten. Tosin kaikki lääkärit, kätilöt ja terkat jotka on mahan päältä tunnustelleet on sanoneet isoksi. Itsepä sen parhaiten tietää että iso täältä nyt tulee, kunhan ei menis yli 5 kilon. Edellinen 4320g.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pallomaha kirjoitti:

Rv 35 1 ja vaavin painoarvio (ultras) 2800-3100g ja lääkäri meinas, että vaavi on vielä tuotakin isompi ku tunnusteli mahan päältä. Huh nyt jännittää että kuinkahan iso kaveri sieltä mahtaa tulla. Miten muilla rv 35 olevilla, millasia painoarvioita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu