Kaikki tyypit bussipysäkillä

Anonyymi-ap

Kellomäen risteyksen bussipysäkki on ollut pitkään paikkakunnan puheenaiheena. Aiempi keskusteluketju on kadonnut, varmaan hyvän maun raja on ylittynyt. Onko tämän bussipysäkin istumapaikka tavanomainen, vai riittääkö siitä jutunjuurta?

25

1750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä bussipysäkillä ei enää ole istumapaikkaa. Penkki on poistettu. Näinkö kaupunki ratkaisi ongelman?

    • Anonyymi

      Tien toisella puolella on penkki ja istuu nyt siinä. Kusen polttama penkki oli pakko poistaa

    • Anonyymi

      Tavallaan nerokas ratkaisu yrittää poistaa "ongelmaa", mutta tilanne on mennyt huonompaan suuntaan, sillä nyt paikkakuntamme tunnusmerkkinä ollut istuin ei voi enää palvella Kouvolan tunnusmerkkinä. Ikään kuin "Tervetuloa Kouvolaan" -toivotuksena!

    • Anonyymi

      Onko penkki todella kadonnut, vai onko legendaa?

    • Anonyymi

      Pari päivää sitten joku oli tuonut kadonneen pitkän penkin tilalle jonkin puisen keittiötuolin. Tänään sekin oli kadonnut. Harmittaa meitä kaikkia, jotka olivat tottuneet ohi ajaessaan tarkistamaan tilanteen kuinka korkeaksi punainen torni oli kasattu.

    • Anonyymi

      Kaupunki on uusinut penkin puuosat ja nyt penkkiä voi taas käyttää normaaliin tapaan kesäterassina.

    • Anonyymi

      Vaan ei ole istujia näkynyt, kun olen ajanut ohi

    • Anonyymi

      Muutama ilta sitten istui vastapäätä, keskustan suuntaan menevän kaistan pysäkillä. Se on ehdottomasti huonompi vaihtoehto verrattuna strategisesti parempaan tuttuun pysäkkiin, josta pääsee tarkkailemaan liikennettä kolmeen eri suuntaan.

    • Anonyymi

      Nyt on syksy saapunut ja tänäänkin satoi vettä. Tuttu mies oli tänään kasaamassa punaista tornia risteyksen toisella puolella olevalla bussipysäkillä, keskustan suuntaan menevän kaistan puolella. Paikkana hieman syrjäisempi entiseen verrattuna. Oliko tähän heikkoon elämäntilanteeseen löydetty ratkaisu viranomaisten kanssa?

      • Anonyymi

        Pieni oikaisu tähän: pussikaljahemmon elämäntilanne on taatusti huomattavasti vahvempi, kuin useamman tänne tuntojaan purkavan näennäisen hyvinpukeutuvan piipittelijän.

        "Kaikki hyvin' -teatterissaan viihtymään pyrkivät kulissiräpeltäjät eivät voi kuin kadehtia syvintä intohimoaan toteuttavan setämiehen "haistakaapa muuten p*ska"-asenteen pitkäjänteisiä ilmentämistapoja.

        Ja ennen kuin alat etusormellasi hamuta sen "taisi osua, ja "itse olet pipitäjä" tuhnuista räpeltämistä, varmista että vaimo- ja, tai äiti ei pahastu somerevittelystäsi, kiitos 😘


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieni oikaisu tähän: pussikaljahemmon elämäntilanne on taatusti huomattavasti vahvempi, kuin useamman tänne tuntojaan purkavan näennäisen hyvinpukeutuvan piipittelijän.

        "Kaikki hyvin' -teatterissaan viihtymään pyrkivät kulissiräpeltäjät eivät voi kuin kadehtia syvintä intohimoaan toteuttavan setämiehen "haistakaapa muuten p*ska"-asenteen pitkäjänteisiä ilmentämistapoja.

        Ja ennen kuin alat etusormellasi hamuta sen "taisi osua, ja "itse olet pipitäjä" tuhnuista räpeltämistä, varmista että vaimo- ja, tai äiti ei pahastu somerevittelystäsi, kiitos 😘

        Ihmettelinkin kerran mitä se mies selittää kiihkeästi naama punaisena kaikille ohiajajille. Se on siis p*skan haistattelua! On aarre meille kultainen.


    • Anonyymi

      Elämään täytyy saada vaihtelua. Ennen morjestettiin kuusaalle meneviä harrikkakuskeja, nyt tien toisella puolella morjestellaan Kouvolaan meneviä rekkakuskeja.
      Tämä piristää elämää, kun kirjaston tietokoneellakaan ei jaksa koko päivää istua, ja siellä ei voi juoda kaljaa.

      • Anonyymi

        Muistakaa painaa torvea jos kaveri torkkuu


    • Anonyymi

      Aivan sama juoko kaljaa, tai nukkuuko bussipysäkillä, mutta kirjaston asiakkaita se häiritsee, kun aamupäivän kaljoiteltuaan tulee kirjaston tietokonepöydälle nukkumaan.
      Kirjastosta on viety asiakaskoneita pois, ja sitten joku vie ne vähätkin paikat nukkumalla. Ei ole asiakkaiden intressissä herätellä "asiakkaita" ja kirjaston väki vähät välittää, vaikka heille valittaisi asiasta. Työn paljoudesta se ei ole kiinni, päin vastoin.
      Miten tämä tilanne on saanut jatkua vuosia, kenenkään puuttumatta asiaan?

      • Anonyymi

        Tämä on paljon harmittomampaa hommaa verrattuna siihen Etelä-Kouvolan asukkaita piinaavaan autoilijaan, jolla on autossaan suorat putket ilman äänenvaimennusta.


    • Anonyymi

      Asiakkaat ja henkilökunta ovat hyväksyneet, että jollain on erivapaudet pitää makkuusalia kirjaston tiloissa, kuten tänäänkin taas käviöiden ilmeestä sen näki.
      Mitä ajattelevat kaupungin viranomaiset ja politiikot?
      Tuskin koneita ja tiloja on suunniteltu nukkumiseen, tai koululaisten ruokatuntien ruokailupaikoiksi, joissa tölkkejä availlaan, ja kauppojen paistopisteiden tuotteita syödään.

      • Anonyymi

        Kirjasto on ihmisten kohtauspaikka tänä sähköisen maailman aikana. Nautitaan toinen toisistamme ja annetaan kaikkine kukkien kukkia vaan. Esimerkiksi voidaan suoda kodittomalle Aarteelle nukkumahetki kirjaston tietokoneen ääressä, kun hänellä ei ole omaa petiä, minne päänsä painaisi.


    • Anonyymi

      Voitaisiin velvoittaa kaupunki lahjoittamaan joustinpatjalla varustettu sänky, ettei istuma-asennossa joutuisi nukkumaan, onhan unikin siinä katkonaista.

      • Anonyymi

        Kaupynki voisi perustaa käyttöhuoneen, joka olisi unen käyttöön keskittyvä.


    • Anonyymi00020

      Miksi A ei ole hankkinut käärimillään rahoilla yritystä/ammattia,josta on mukamas haaveillut??
      Miksi vuokran yms. velvotteiden maksaminen on hänelle vastenmielistä??
      Miksi hän ei ole ryh(distäy)tynyt kunnon kansalaiseksi..joka ei syyllistä muita omista valinnoistaan häikäilemättömänä hyväksikäyttäjänä vuosikymmenestä toiseen..
      Hänellä on ollut erinomaiset mahdollisuudet ja aikaa/rahaa..mutta kun ei halua..
      Vuosikymmeniä asui vanhan äitinsä luona,joka ilmeisesti oli alistettu/hyväksynyt loisimisen..
      Äiti/poika erotettiin vuoden 2015 lopulla toisistaan ja tämän jälkeen ei ole mikään sujunut..
      Pojan autot (5kpl) eivät olleet äidin luona asuessaan mitään muutaman sadan euron luokkaa..vaan tuhansia euroja..ja ajoa oli..satoja tuhansia..ilman päämäärää..
      Valtavat rahavarat siis hassattu..ja nyt haluttaisiin sääliä,kun ei auteta..??
      Hänen käsistään,mielessään,ymmärryksessään ja osaamisestaan ei ole kuulema ollut mitään vikaa vuosikymmeniin..mutta joutenolon ja autojen rahoittaja(t) puuttuu nykyisin..
      Äiti ei enää tule rahoittajaksi..josko yhteiskunta antaisi varallisuutta tai joku hyväsydäminen testamenttasi hänelle rahaa/varallisuutta,jotta pääsisi taas "eteenpäin"..ajallisesti..ei muuta..

    • Anonyymi00021

      Tämä henkilö oli pitkään salanimellä A. Kaufman texasilaisessa yrityksessä nimeltä Gas Monkey ja tuolloin oli myös TV produktioissa mukana.

      • Anonyymi00022

        Mitä jos irrottautuisit hetkeksi sieltä telkun äärestä ja lähtisit vaikka lenkille?


    • Anonyymi00023

      A haaveilee autoiluun liittyvästä urasta. Täällä Kymenlaaksossa olisi hyvät mahdollisuudet toteuttaa TV sarjojen kuvauksia, joista yksi voisi olla Gas Monkey´s Finland Edition:in kuvaukset, joihin sopisi hyvin tuollainen autoilun harrastaja. Kaikki me olemme havainneet tiettyä ulkonäköön liittyvää yhtäläisyyttä Kaufmanin kanssa, ja siten esimerkiksi sopivasta ulkonäöstä olisi yhtään haittaa. Jos asiaa pohditaan muiden talenttien etsinnän näkökulmasta, niin ehdottomasti se mopojen ja autojen pakoputkien virittäjä Kiehuvantien nurkilta olisi myös hyvä saada produktioon mukaan.

    • Anonyymi00025

      Mitä olisi auttanut tätä A:ta 10 tonnin voitto Päin-persettä tarina/kampanja Torppari-yhtiöllä..,sillä hänen käsien kautta on kadotettu kymmeniä tuhansia euroja..
      Äitivainaa puhui perinnöstä,joka hupeni "autoilua" ja Volvoja rakastavan pojan kautta ..
      Äiti viimeisinä yhteisinä elinvuosinaan pojan kanssa asuessa tuskaili tätä..
      Vanhuuden vaivoihinsa joutui ottamaan joustoluottoa,sillä hänen säilyttämä perintö/varallisuus oli kadotettu..kun äidillä tuli tarvetta rahoille..OMIIN TARPEISIIN..niitä ei ollut enää..
      Muukin elämä/autoilu,vakuutukset autoihin yms. maksettu äidin eläkkeellä..
      Poika hummasi siis omat työttömyys etuudet ja perinnön viimeisetkin centit..ja eli lähes 40 vuotiaaksi äidin luona/varoilla..
      Jollakin tasolla kantoi viimeisinä vuosinaan ruokaa yhteiseen kotiin..äidin eläkerahoilla..
      Äiti vihasi lainoja/velkaa ja muitakin luottoja,mutta joutui tosiaan maksamaan nämä vanhuuden hoidot/toimenpiteet omavastuut yms. velkarahalla..
      Itki tätäkin asiaa vuosina 2010-2015..ja pelkäsi joutuvansa perintään/ulosottoon veloista..jotka olisi välttänyt pojan toimiessa rehellisesti/oikeudenmukaisesti..ja ollessa kajoamatta vanhuksen varallisuuteen..joka piti olla vanhuuden turva..

    • Anonyymi00026

      Tämä bussipysäkille jäänyt mies olisi voinut hummaamillaan rahoilla jo monta kertaa maksaa/sitoutua vaikkapa KTK:n (Kuljetustilauskeskus) listoille kuorma-autoilijan urasta haaveilevana..ilman koulutusta..sillä yrittäjäksi hän olisi päässyt..jo 1990-luvulla..
      Tärkeämpää on ollut hankkia Volvo henkilöautoja..(5 kpl) pelkästään kuluttamaan rahaa..eikä suinkaan ryhtyä elättämään itseänsä..
      Vuosikymmeniä on mies hummannut omat/vieraat varat..
      Miksi hän ei heti ensimmäisenä/ensimmäiseksi autoksi hankkinut kuorma-autoa..jolla olisi päässyt "leivän syrjään" kiinni..?
      Hyvän kuorma-auton hankinta ei olisi voinut mennä hänen mainostamallaan osaamisella pieleen..
      Laskekoon kukin kuinka paljon hänen käsistään on kulkenut rahaa pelkästään työttömyysetuuksina vaikkapa 10,20 tai 30 vuoden aikana..sillä äitivainaa maksoi kaiken..
      Nyt on autojen tulo lakannut,kun maksajaa ei löydy loiselle..joka sitoutuu vain kuluttamaan..muidenkin resurssit/varat..
      Tätä toimintamallia kyseenalaistaessa häneltä..hän suuttuu,syyttää muita lähes kaikesta hänen elämässään tapahtuneesta tai poistuu vihaisena paikalta..kun ei kykene/halua kanta(a)maan vastuuta..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      78
      1303
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      931
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe