Terapeutin homovastaisuus

Anonyymi-ap

Tiedän erään valtion mielisairaalassa työskentelevän joka on psykologi ja terapeutti. Hän on homovastainen. Mielestäni tämä tekee hänestä huonon terapeutin. Hänen ei mielestäni saisi olla terapeuttina.

Terapeutin työhön kuuluu ei tuomitseva asenne ja hyväksyvyys jossain määrin. Ei homovastaisuus. En ole homo mutta minua häiritsisi jos terapeutti olisi homovastainen.

Mietityttääkö tämä asia muitakin?

13

522

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiattomasti käyttäytyvästä terveydenhuollon ammattihenkilöstä voi tehdä kantelun Valviraan.

    • Anonyymi

      Ei kai homoudella ole mitään tekemistä siinä että terapeutilla käydään . Se on ihmisen suuntaus ja saakin olla ,terapeutti tekee taas omaa työtään ja jos on homovastainen niin siitä voi tehdä Ilmoituksen . Hoito alalla ei ole koskaan kysymys hoitajan tunteista miten hän ajattelee yksityiselämässään , hän saa palkan ainoastaan työstään . Siis yksityis asioita ei vatkota töissä

    • Anonyymi

      Suomalainen jauhaa homosta joka päivä , muille se ei siis ole edes ajattelemisen arvoinen asia koska ymmärtää ja hyväksyy kaikki ihmiset ihan sellaisina kun he ovat. . Siis ainoastaan vaan ihmisiä kuten nämä jotka jaksaa tehdä aloituksia harva se päivä homoista . Luulisi jo mahtuvan kalloon josku että homoja on ja tulee olemaan ja se on ihan okay meille muille.

      • Anonyymi

        Epäkohdista voi kirjoittaa.


    • Anonyymi

      Mietityttää enemmän näiden horinoiden totuus ja tarkoitus, kun koko ajan joka paikassa näet homovastaisuutta. Olisiko kyse omasta asenteestasi kuitenkin ja halustasi nähdä homovastaisuutta ihan joka paikassa?

      • Anonyymi00009

        Ei tuo pidä paikkansa.


    • Anonyymi00011

      Kyllä jotkut uskovaiset voivat olla sellaisissa töissä, joissa ne uskonnonvaatimukset eivät sovi työnkuvaan. Ilmoitus tuollaisesta pitäisi ehdottomasti tehdä, ja saada näin tuollainen ihminen muihin töihin.

    • Anonyymi00012

      Miten tämä vastaisuus ilmenee? Jos asiakkaita kohtaan käyttäytyy kunnioittavasti, mikä on ongelma? Jos terapeutti sanoisi olevansa kuurovastainen, mutta käyttäytyneensä kuuroja kohtaan kunnioittavasti, onko se ongelma?

      • Anonyymi00013

        Lue aloitus. Vastaus on siinä.


    • Anonyymi00014

      Kunnon terapeutti ja nimenomaan asiantunteva terapeutti on ehdottomasti homovastainan. Siis selkeämmin sanottuna: Vastustaa homoseksuaalisuutta, koska homoseksuaalisuus on ehdottomasti ikävistä seurauksistaan tunnettu seksuaali suuntaus.

      Ei ole homoja vaan on olemassa ainoastaan homouteen langenneita heteroja. Mitään homogeeniä ei ole vaikka on etsitty innolla....

      Homoseksuaalisuus tunnetaan mm. synkästä itsemurha% : sta, lyhyistä suhteista, alkohlisoitumisesta, huumausaineista, pettämisestä, tunteettomuudesta ja nimenomaan erittäin suuresta puolisomurha määrästä.

      Tutkimuksissa on tullut ilmi, että mm ja nn suhteissa tehdään suhteutettuna puolisomurhia vuodessa sen verran mitä mn parit 23 vuodessa, vaikka mm ja nn suhteita mainostetaan rakkaussuhteina. Rakkaus ei murhaa. Ja rakkaus kestää vaikka olisi ulkoista kritiikkiä ja arvostelua. Eli mm ja nn suhteiden suuri puolisomurha määrä on suhteen oma, sisäinen luonnottomuus.

      Ja jokainen ammattiterapeutti tietää nämä totuudet nn ja mm suhteista ja siksi hän vastustaa ja varoittaa homoseksuaalisuudesta.

      Lapsia yritetään aina päiväkodeista lähtein tehdä mm ja nn suvaitseviksi. MIeletöntä ja täysin lasten hyväksikäyttöä Setan propagandan levittämiseksi.

      • Anonyymi00015

        Homoilla on korkeampi itsemurhavaara koska heitä syrjitään.


      • Anonyymi00016

        Homofobia on sairaus, joten kannattaisi mennä lääkäriin.


      • Anonyymi00017

        Voisiko se korkeampi itsemurhariski selittyä sillä, että homoseksuaalit joutuvat läpi elämänsä lukemaan tällaista syrjivää ja poissulkevaa julistamista kaltaistesi ihmisten paasaamana?

        Jos nyt ihan aidosti pysähdyt hetkeksi pohtimaan tätä: mitä se muiden homoseksuaalisuus on sinulta pois? Miksi mietit homoja niin kovasti (vai kovana)?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe