Ostetut suositukset, Suomen Seniorihoivan somearvostelut eivät kestä tarkastelua

Anonyymi-ap

Oletko koskaan ihmetellyt, miksi joidenkin yritysten sosiaalisen median arvostelut ovat lähes poikkeuksetta ylistäviä? Entä miksi ne näyttävät liian hyviltä ollakseen totta?

Suomen Seniorihoivan somearvostelut ovat tästä hyvä esimerkki. Alalla toimivat tietävät, kuinka vaikeaa on saada asiakkaita jättämään julkisia suosituksia – varsinkin hoiva-alalla, jossa yksityisyys ja herkkyys ovat keskiössä. Siksi poikkeuksellisen suuri määrä lähes identtisiä, positiivisia arvioita herättää kysymyksiä.

Täydet viisi tähteä – liian hyvää ollakseen totta?

Kun jokainen arvostelu antaa täyden viiden tähden ja käyttää lähes identtistä ylistävää kieltä, on syytä pysähtyä. Aidot asiakasarviot vaihtelevat – joku kiittää palvelua, toinen toivoo parannuksia. Täydellinen yksimielisyys ei ole normaalia, vaan usein merkki siitä, että arvostelut on ostettu tai manipuloitu.
 
Suosittelijoita voi ostaa – ja niin myös tehdään

Nykyään on olemassa palveluita, jotka tarjoavat maksua vastaan:

* seuraajia somekanaviin
* tähtiä ja arvioita Googleen
* jopa "asiakkaita", jotka esiintyvät tyytyväisinä suosittelijoina

Tämä ei ole vain epäeettistä – se on harhaanjohtavaa markkinointia.

Miksi tämä on ongelma?

🧭 Uskottavuus murenee

Kun käy ilmi, että suositukset on ostettu, yrityksen maine voi romahtaa. Luottamus on vaikea rakentaa uudelleen.

⚖️ Lain rajoilla – tai sen väärällä puolella

Harhaanjohtava markkinointi on monissa maissa laitonta. Suomessa kuluttajansuojalaki kieltää tällaiset käytännöt, ja seuraamukset voivat olla tuntuvia.
🧩 Ei aitoa arvoa

Aito suosittelu perustuu asiakkaan kokemukseen. Ostettu suosittelu ei kerro mitään palvelun laadusta – se on pelkkä kulissi.

🕳️ Pitkässä juoksussa haitallista

Lyhytaikainen näkyvyys ei korvaa sitä vahinkoa, jonka luottamuksen menettäminen aiheuttaa. Maine ei palaudu yhdellä kampanjalla.

Miksi tämä kirjoitus?

Koska kuluttajilla on oikeus tietää, milloin heitä yritetään huijata. Ja koska rehellisyys on edelleen paras markkinointistrategia – varsinkin hoiva-alalla, jossa luottamus on kaiken perusta.

Jos yritys ostaa suosituksia, mitä muuta se on valmis peittelemään?

Lähde: AI

4

391

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1767
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1162
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      198
      852
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      672
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      654
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      525
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      494
    15. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      24
      469
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe