Vesiliikenne Savonlinnan ympäristössä

Anonyymi-ap

Monenlaista kulkijaa on taas nähty liikenteessä. Ammattiliikenne on toiminut hyvin, mutta jotkut huviveneilijät eivät vaan ymmärrä sääntöjä ja rajoituksia. Yks tämän päivän räikeimmistä tapauksista sattu laitaatsalmessa. Hinaaja työnti kahta proomua haapaveden suuntaan ja samaan suuntaan oli menossa vanha belmar ilmeisesti t alkuisella rekisterillä. Hinaaja saatteli tätä veneilijää oikein fanfaarien kera. Kyllä tuo vene vanhus pääsi karkuun salmesta reipasta vauhtia ja varmaankin sen mitä ehkä yhtä vanha mariner kaikkensa antaneena vaan voi. Reteesti tuo kippari ilman paitaa kurvasikin jukolansaloa kohti. Hyvin se kieltämättä vene liukui.
Toisaalta kannataisi opetella nuo säännöt ja määräykset ja noudattaa niitä. Mikäli se mariner vanhus ei käy pienillä kierroksilla niin ettei pysty noudattamaan rajoituksia, niin ei kannata lähteä vesille vaan oman ja muiden turvallisuuden vuoksi suosittelen pysymään kuivalla maalla.

8

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olimme kanssa silloin kaupungin ympäri risteilyllä ja laivamme pyöräytti lenkin väistääkseen salmessa vastaan tullutta kahta rinnakkaista proomua. Käsittääkseni tämä veneilijä ohitti proomut ja hinaaja soitti voimakkaasti sumusireeniä veneilijälle. Jonkinlainen itsesuojeluvaisto olisi hyvä olla huviveneen kuljettajilla.

    • Anonyymi

      Vanhan hinajan omistajat, ilmeisesti taas valvomassa ja kyttäämässä, vesiliikennettä kuten joka kesä.

    • Anonyymi

      vähän on hienoa vetää 250 heppaisella vesi jetillä ympäri kaupunkia temppuilla kasinon saarien lähellä niin neitokaiset näkee ettei ole ihan turha kaveri vesi jetti vedetään järvestä x3 bemarilla ja taas tuli tuki eläteille hirveesti vero euroja

      • Anonyymi

        Neitokaisena pitää kertoa vesijetin olevan turhake mikä ei aiheuta minkäänlaista ihailua. Toinen on x3 bemari, ruma kuin mikä. Onhan se tosin pieni, mutta ei mikään kehumisen aihe.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Neitokaisena pitää kertoa vesijetin olevan turhake mikä ei aiheuta minkäänlaista ihailua. Toinen on x3 bemari, ruma kuin mikä. Onhan se tosin pieni, mutta ei mikään kehumisen aihe.

        Sinkku miehelle x3 on ihan sopivan kokoinen


    • Anonyymi

      Vesijettijurpo... Naiset nauraa sinun kaltaisille. Temppuilun jälkeen menetkin sitten äitin luo kotio ja vessaan tumputtamaan pientä kikkeliäsi.

    • Anonyymi

      Nää itteensä kehuvat jettikuskit alkaa plla jo legendoja. Yks ylväsyelijä näytti taitojaan juhannuksena torin liepeillä...

      • Anonyymi

        Homo?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      135
      12509
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      35
      1350
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1314
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1265
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1137
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1021
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      913
    Aihe