Voiko veikkaus toimia näin?

https://www.is.fi/urheilu/art-2000011354898.html


Säännöissä sanotaan vain näin.


– Pitkävetoa pelattaessa apuohjelmistojen tai työkalujen käyttö ei ole sallittua, sivuilla kirjoitetaan.

Omasta mielstäni veikkauksen pitäisi selkeyttää noita sääntöjä, Mitä saa käyttää ja mitä ei saa käyttää. Ja miten todistaa se, että on käyttänyt jotain muuta kuin exelia ja taskulaskinta? Vai yrittääkö veikkaus vain savustaa voittavia pelaajia pihalle `

Pitkävetoa on mahdollista pelata voitollisesti, koska oikeita kertoimia on vaikea arvoida ja veikkaus voi tehdä ja on tehnytkin virheitä kertoimien laskimisessa.

Mielestäni näitä virheitä on täysin laillinen oikeus hyödyntää eikä veikkaus saisi asettaa niille pelaajille mitään pelikieltoja tai estoja jotka hyödyntävät näitä virheitä! Onko veikkauksella nyt ihan laillinen toimenpide yrittää estää voitolliset jopa ammatillaiset pitkävedon pelaajat? Milestäni vain tästä on nyt kyse, että veikkaus yrittää estää voitollisia ja ammattilaisia pitkävedon pelaajia.

5

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä ei nyt koske suomen lainsäädäntöä ainakaan vielä, mutta voiko maltankaan laiken mukaan toimia niin, että estetään ammattimainen vedonlyönti rajoittamalla vain jonkun tietyn pelaajan panoksia, mutta häviävä pelaaja saa löydä edelleen maksimi panoksia. Veilä on enennaikaista, mutta tulevaisuudessa kun siirytään lisenssimaaliin ja jos ulkolainen rahapeliyhtiö hakee suomen lisenssin niin eikö heitä silloin koske suomen lainsäädäntö? Rahapelien ongemahan tällähetkellä on aikalaille se, että maltalla on aika erillainen rahapelilaki kuin suoemessa, mutta internetin kautta voi kuitenkin pelata maltalle ja se on ihan laillista. Vain mainonta on tållähetkellä kielletty. Uudessa laissa se sallitaan kai niiltä rahapeliyhtiöltä jotka hakevat suomen lisenssin, Jää nähtäväksi kuitenkin tuo kohta , että miten suomen lisenssimallissa pelaajia voidaan kohdella eri tavalla. Onko se suomen lakien mukaan sallittua?

    • Kysehän on vähän samanlaisesta toiminnasta, että sinulla on yritystys joka myy vahingossa jonkun tuotteen tappiolla. Sitten huomaat tämän jälkeenpäin ja kiellät juuri näitä asikkaita jotka osti tappiollista tuoetta läjäpäin tulemasta myymäläsi.
      Ne asikaat jotka eivät ostaneet tappiollista tuotetta. Ostivat vain tuotteita joilla kauppias telee voittoa ovat edelleen tervetulleita myymälään. Eihän asiakkaita voi eikä saa lain mukaan kohdella eri tavalla?

    • Anonyymi

      Näköjään voi, kun toimi niin.

      • Näköjään voi, kun toimi niin.

        Saanko perustaa yrityksen esim. jonkun myymälän ja valikoida sinne asiakkaita?. Hyvät asiakkaat tervetuloa jotka ostaa normaali hintaisia tuotteita ja huonoja estän tulemasta jotka ostaa vain jotain tarjouksia eikä mitään muuta.

        Onko laillista`?. Mun mielstä ei, mutta näin tekee vedonlyönti firmat. Valikoivat asiakkaita. Huonot aiskkaat pois pelaavat vain ylikertoimia ja hyvät tervetuloa pelaavat moneen kohteen ns rekkoja tai alikertoimia joukkeisiin ja kertoimiin sen kummemin perhtymättä isoilla panoksilla


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      267
      1609
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      32
      1493
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1229
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 136
      1008
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      951
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      933
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      429
      882
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      862
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      140
      828
    Aihe