Nykyinen Olavinlinna on rakennettu 1400-luvulla, mutta sitähän on kutsuttu aikaisemmin muillakin nimillä, esim. Savonlinna ja Nyslott. Tuo ruotsalainen nimi vihjaa siihen, että paikalla on saattanut sijaita vanhempikin linna tai 1400-luvulla enää sen rauniot, joiden päälle olisi rakennettu Uusilinna. Perimätieto olisi tällöin palauttanut nimeksi Olavinlinna.
Olavinlinna
4
386
Vastaukset
- Anonyymi
Mehän emme tunne historiaa. Silloin vanhaan aikaan ei osattu kirjoittaa tai ei katsottu tarpeelliseksi kirjata ylös tapahtumia, jotka kaikki muutenkin tiesivät. Nyt on sama tilanne: kukaan ei kirjaa ylös mitään. Sitten, jo ensimmäisenkin sadan vuoden päästä joku löytää vanhan "7 päivää" -lehden ja luulee siinä kerrottuja asioita todeksi. Näistä sitten joku kerää historiaa, joka ei pidä alkuunkaan paikkaansa. Digitouhuista ei jää mitään jälkiä ja jos jotakin jää, niin tiedonpurkua ei osata enää. Vallannauttijoitten valheellisesta elämästä jää jotakin, yleensä paikkansapitämätöntä, materiaalia, josta uudet historiankirjat kertovat täysin perättömiä tarinoita. Rahvaan asiat jäävät yhö kaikesta titämättömyyteen.
- Anonyymi
Valheellinen kirjoitus.
- Anonyymi
Aika on lähellä
- Anonyymi00005
Kontulan ostarilla urheilu liike Penttinen ja kontulan kulta niiden välillä oli pizza paikka Mikä oli paikan nimi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1824196"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892750Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1332238Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8022076 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark92044- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.301987Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m191810Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251803- 831797