teksti tv ylen kertoo elisan tehneen ostotarjouksen koko saunalahden osakekannasta,johon myös islantilaisen johtama ryhmittymä on sitoutunut täysin
hinta 320 milj e osakkeista
hinta 320 milj e osakkeista
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.elisa.fi/ir/index.cfm?t=4&o=4400.00&did=12024
Kun oikein ajattelee, niin islantilaisesta miljardööristä tuleekin Elisan suurin omistaja.
ottaa pattiin jos ihan rehellisiä ollaan. No, eipä voi elisa enää liputtaa sillä Katri-Helenan Avainasemassa-mainosrallillaan "osta kotimaista, suosi suomalaista sillä se kaikki on kotiinpäin"
kyllä aika kaksnaamasta touhua Elisalta. Ensin kehoitetaan suosimaan suomalaista ja sitten seuraavassa käänteessä ollaankin antamassa sitä islantilaisille. Eli ei sitten voinut luottaa siihenkään. Olisivat edes maksaneet rahalla niin elisan omistus ei olisi muuttunut.
Toivottavasti Finnetin pomot ei tee tuollaisia kaksnaamaisia temppuja. Ja osaavat arvostaa kotimaisuutta.
Ostamalla niitä firmojen osakkeita. Suomessa vaan tuntuu olevan vallalla se että rahat syydetään ulkomaille ja kuluttajat pistävät joko rahat tilille tai kiertoon, kukaan ei loppupeleissä tee sen kotimaisen omistuksen eteen yhtään mitään, vaan valittaa joka kohdassa että voi voi kun taas se meni ulkomaille.
entäs ihmiset joilla tulot riittää just ja just elämiseen? Tottakai mäkin mieluusti ostaisin kotimaista firmaa, sen osakkeita siis, jos vaan OLIS VARAA! Mutta kun ei ole ylimääräisiä pennosia..anteeks senttisiä joita voisi sijoittaa. Mutta tuen kyllä muuten kotimaisia firmoja, Lidlissä en käy koskaan ostoksilla, käytän kännykässä myös dnata (elisa kakkosliittymänä), harkitsen laajakaistan siirtoa elisalta dnalle, ostan kotimaisia ruokia jne. sikäli kun vaan kotimaista on tarjolla. Autoa en omista joten en voi ajaa suomalaisella autolla. Tai ei suomalaista autoa oikeastaan ole, ne on Suomessa koottuja ulkomaisten omistajiensa lisenssillä. Pankkini on toistaiseksi kyllä pysynyt suomalaisessa käsissä. Ihme kyllä. Tuen kotimaisuutta kaikilta osin joilla voin.
Joo Elisa pilkkoi TPO 90 luvulla ja todisteli tehokkuudella ja palvelujen paranemisella ja paskat palasiksi meni nyt menee itse Elisa