Astma ja työkyky

Anonyymi-ap

Onko täällä sellaisia ihmisiä jotka ovat joutuneet astman takia sairauseläkkeelle, tai miten yleensä pärjäätte työelämässä, jos on astma?
Mulla on ollut astma lapsesta asti, eikä yleiskunto ole kehittynyt niinkuin terveillä, oon nyt 55v. mies, tällä hetkellä työtön ja tuntuu että näinköhän jaksaisin kokoaikatyötä enää tehdäkään, vaikka sellainen löytyisi.
Yleensä kun olen ollut kokoaikatyössä, se on vienyt kaiken energian, niin että vapaa-aika on pitänyt käyttää melkeinpä kokonaan lepäämiseen.
Astman takia taitaa olla vaikea päästä edes osa-aikaeläkkeelle, vai onko joku päässyt?
Pitäisi vaan jaksaa käydä töissä, vaikka tuntuisi ettei jaksa ja pärjää enää kokopäivätyössä.

4

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei riitä astma työkyvyttömyyseläkkeeseen!

    • Anonyymi

      Onko astma niin paha ettet pysty tekemään mitään töitä? Kai sä nyt jotain istumatyötä pystyt tekee vai ei henki oikeesti kulje vaikka astmaan on lääkkeitä.

      • Anonyymi

        Kyllä henki kulkee mutta tarkoitinkin yleistä jaksamista, kun ikää tulee ja peruskunto on ollut lapsesta asti heikompi, niin miten jaksaa eläkeikään asti kokopäivätyötä...
        No, pakko vaan yrittää.


    • Anonyymi

      Astmaa mulla ei ol, mutta vanhana ukonkääkkänä henki pihisee kuuluvasti.
      Kun viimetteks Koksin hoitaja saatteli mun taksiin osoitteena Rälläkästä seuraava kämppä siviilissä.
      - Kylläpä sinun henkensä finkuu, sanoi.
      - Ka niin, palkeet puhki...sille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2466
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2096
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1749
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1577
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1507
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      124
      1059
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe