vainajan asunto on myymättä. Kysyn, meitä on neljä perijää, nyt kun yksi lähtee lomalle ulkomaille kuukaudeksi, eihän tuota asuntoa voi kolme keskenään myydä. Tuo ulkomaille lomalle lähtevä perillinen on halukas ostamaan vainajan asunnon, mutta kolmella on jotain sitä vastaan. ei myöskään niin arvokas asunto-osake ole.Ymmärtääkseni tuon asunto-osakkeen myymiseen tarvitaan kaikkien neljän suostumus.
perintö muuten jaettu, perunkirja siis tehty ,
Anonyymi-ap
6344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kai asiaa voi katsoa ensi vuonna tai myöhemmin, kun hän lomilta palaa varmaan niin nopeasti.
Kylläpä on taas ongelma kyselyikäisillä työstettävänä...
Ja vielä vaippiässä olleella ei ollut antaa edes vastausta, lycka til
Pois myymiseen kokonaan tarvitaan kaikkien suostumus. Yksivaihtoehto on ottaa vain osaketta varten pesänselvuttäjä voi myydä (luokitellaan irtaimeksi) ilman kenenkään suostumista pesänjskamiseksi "vitkuttaa niin kauan, että palkkio kattaa vanhan lain mukaisen 10%palkkiomäärän ja tuona aikana kulutkin on maksettava, eli on kallein vaihtoehto.
Paras vaihtoehto on, että unohdatte vanhat asiat ja pääsette kuluista, niin tilanne, jossa kuolinpesä muuten jaettu ja vain asunto jäljellä, vaatii edelleen yksimielisyyden. Yksi haluaa ostaa muiden osuudet pois, mutta kolme jarruttaa – turhaan. Mitä enemmän vitkutellaan, sitä enemmän yhtiövastikkeet ja verot syövät kaikilta. Lopulta 3 maksaa siitä, ettei suostu myymään. Yksi tarjoaisi ratkaisun, mutta muut maksattavat sen itsellään.
Eli on kaikkia osapuolia tyydyttävä ratkaisu, eli osakas ostaa muut ulos käyvällä hinnalla eli sikäläinen nyyntihinta jaettuna 4, kertaa 3 on hinta jolla yksi osakas ostaa muut ulos.
Ei tehdä asioista liika vaikeita pelkästään itselle.
T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V
Ei kai nyt yksi osakas ole paria vuotta kauempaa matkalla? EUssakin laillinen aika viipyä toisessa valtiossa on kolme kuukautta kerrallaan ilman rekisteröitymistä "Migrissä".
Etenkin kun hän on vieläpä halukas ostamaan kuolinpesän asunnon.
Ei kannata liata omaa nurkkaa. Jos hiukankin skismaa sukulaissuhteissa myynti ulkopuolelle. Halukas käyttää sitten bulvaania jos niin paljon halajaa.
Sukulaiskaupoissa ei koskaan löydy oikeaa summaa varsinkaan jos naiset päättää. Aina liikaa tai liian vähän.