perintö muuten jaettu, perunkirja siis tehty ,

Anonyymi-ap

vainajan asunto on myymättä. Kysyn, meitä on neljä perijää, nyt kun yksi lähtee lomalle ulkomaille kuukaudeksi, eihän tuota asuntoa voi kolme keskenään myydä. Tuo ulkomaille lomalle lähtevä perillinen on halukas ostamaan vainajan asunnon, mutta kolmella on jotain sitä vastaan. ei myöskään niin arvokas asunto-osake ole.Ymmärtääkseni tuon asunto-osakkeen myymiseen tarvitaan kaikkien neljän suostumus.

6

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kai asiaa voi katsoa ensi vuonna tai myöhemmin, kun hän lomilta palaa varmaan niin nopeasti.

    • Anonyymi

      Kylläpä on taas ongelma kyselyikäisillä työstettävänä...

      • Anonyymi

        Ja vielä vaippiässä olleella ei ollut antaa edes vastausta, lycka til


    • Anonyymi

      Pois myymiseen kokonaan tarvitaan kaikkien suostumus. Yksivaihtoehto on ottaa vain osaketta varten pesänselvuttäjä voi myydä (luokitellaan irtaimeksi) ilman kenenkään suostumista pesänjskamiseksi "vitkuttaa niin kauan, että palkkio kattaa vanhan lain mukaisen 10%palkkiomäärän ja tuona aikana kulutkin on maksettava, eli on kallein vaihtoehto.

      Paras vaihtoehto on, että unohdatte vanhat asiat ja pääsette kuluista, niin tilanne, jossa kuolinpesä muuten jaettu ja vain asunto jäljellä, vaatii edelleen yksimielisyyden. Yksi haluaa ostaa muiden osuudet pois, mutta kolme jarruttaa – turhaan. Mitä enemmän vitkutellaan, sitä enemmän yhtiövastikkeet ja verot syövät kaikilta. Lopulta 3 maksaa siitä, ettei suostu myymään. Yksi tarjoaisi ratkaisun, mutta muut maksattavat sen itsellään.

      Eli on kaikkia osapuolia tyydyttävä ratkaisu, eli osakas ostaa muut ulos käyvällä hinnalla eli sikäläinen nyyntihinta jaettuna 4, kertaa 3 on hinta jolla yksi osakas ostaa muut ulos.

      Ei tehdä asioista liika vaikeita pelkästään itselle.


      T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V

      • Anonyymi

        Ei kai nyt yksi osakas ole paria vuotta kauempaa matkalla? EUssakin laillinen aika viipyä toisessa valtiossa on kolme kuukautta kerrallaan ilman rekisteröitymistä "Migrissä".
        Etenkin kun hän on vieläpä halukas ostamaan kuolinpesän asunnon.


    • Anonyymi

      Ei kannata liata omaa nurkkaa. Jos hiukankin skismaa sukulaissuhteissa myynti ulkopuolelle. Halukas käyttää sitten bulvaania jos niin paljon halajaa.
      Sukulaiskaupoissa ei koskaan löydy oikeaa summaa varsinkaan jos naiset päättää. Aina liikaa tai liian vähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      40
      2380
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1426
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe