perintö muuten jaettu, perunkirja siis tehty ,

Anonyymi-ap

vainajan asunto on myymättä. Kysyn, meitä on neljä perijää, nyt kun yksi lähtee lomalle ulkomaille kuukaudeksi, eihän tuota asuntoa voi kolme keskenään myydä. Tuo ulkomaille lomalle lähtevä perillinen on halukas ostamaan vainajan asunnon, mutta kolmella on jotain sitä vastaan. ei myöskään niin arvokas asunto-osake ole.Ymmärtääkseni tuon asunto-osakkeen myymiseen tarvitaan kaikkien neljän suostumus.

5

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kai asiaa voi katsoa ensi vuonna tai myöhemmin, kun hän lomilta palaa varmaan niin nopeasti.

    • Anonyymi

      Kylläpä on taas ongelma kyselyikäisillä työstettävänä...

      • Anonyymi

        Ja vielä vaippiässä olleella ei ollut antaa edes vastausta, lycka til


    • Anonyymi

      Pois myymiseen kokonaan tarvitaan kaikkien suostumus. Yksivaihtoehto on ottaa vain osaketta varten pesänselvuttäjä voi myydä (luokitellaan irtaimeksi) ilman kenenkään suostumista pesänjskamiseksi "vitkuttaa niin kauan, että palkkio kattaa vanhan lain mukaisen 10%palkkiomäärän ja tuona aikana kulutkin on maksettava, eli on kallein vaihtoehto.

      Paras vaihtoehto on, että unohdatte vanhat asiat ja pääsette kuluista, niin tilanne, jossa kuolinpesä muuten jaettu ja vain asunto jäljellä, vaatii edelleen yksimielisyyden. Yksi haluaa ostaa muiden osuudet pois, mutta kolme jarruttaa – turhaan. Mitä enemmän vitkutellaan, sitä enemmän yhtiövastikkeet ja verot syövät kaikilta. Lopulta 3 maksaa siitä, ettei suostu myymään. Yksi tarjoaisi ratkaisun, mutta muut maksattavat sen itsellään.

      Eli on kaikkia osapuolia tyydyttävä ratkaisu, eli osakas ostaa muut ulos käyvällä hinnalla eli sikäläinen nyyntihinta jaettuna 4, kertaa 3 on hinta jolla yksi osakas ostaa muut ulos.

      Ei tehdä asioista liika vaikeita pelkästään itselle.


      T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V

      • Anonyymi

        Ei kai nyt yksi osakas ole paria vuotta kauempaa matkalla? EUssakin laillinen aika viipyä toisessa valtiossa on kolme kuukautta kerrallaan ilman rekisteröitymistä "Migrissä".
        Etenkin kun hän on vieläpä halukas ostamaan kuolinpesän asunnon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2974
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2558
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe