1. Miten poliisin ajoneuvoista tietää nykyään sen, mistä poliisilaitoksesta ajoneuvo on? Aikaisemmin poliisiautoissa oli kirjaintunnus numerotunnuksen edessä.
Esim. Helsingin seudulla mielestäni HE oli Helsinki, LU oli Länsi-Uusimaa (Espoo) ja IU oli Itä-Uusimaa (Vantaa), mutta nykyään saattaa olla pelkkä numerotunnus. Olettaisi, että numerot menevät järjestyksessä (esim. 100-alkuiset Helsinki, 200-alkuiset Espoo jne.), mutta näin ei mielestäni ole.
2. Miten poliisin virkapuvusta tietää, mistä poliisilaitoksesta poliisimies on, jos virkapuvussa on sukunimen sijaan numerotunnus? Numerotunnuksen alkuosa ilmaisee poliisilaitoksen, mutta miten numerotunnukset menevät valtakunnallisesti? Samat numerot kuin ajoneuvoissa?
Poliisin ajoneuvojen ja virkapukujen numerotunnukset?
Anonyymi-ap
3
113
Vastaukset
- Anonyymi
2. Ei mitenkään kukaan laitoksen ulkopuolinen (eli kansalainen). Eikä kenenkään ole tarvetta tietääkään.
- Anonyymi
Entä, kun lähes puolet poliiseista on siviili vaatteissa ja lähes puolet poliisiautoista on siviiliautoja, mistä kansalainen tietää, että he ovat poliiseja ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 252563
- 951576
- 1211364
- 751150
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa361111Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo25941Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa266919- 52912
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil215888- 34815