Kyitä on runsaasti sen vuoksi olen 56 kyytä siirtänyt pistolapiolla päiviltä, laskin että kymmenen vuoden aikana reilu 400 kyytä on pistetty päiviltä.
Kyyt koriin
7
249
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan tarpeetonta, koska kyy väistää ihmistä kun aistii maan tärinän. Sitäpaitsi kyy on rauhoitettu ja hyödyllinenkin; se syö mm. hiiriä.
Tuolla tunnustuksella saat vielä poliisit kotiisi. Mieti sitä. Mukavaa päivää.- Anonyymi
Kyy ei ole rauhoitettu omassa pihassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyy ei ole rauhoitettu omassa pihassa.
"Kyy ei ole rauhoitettu omassa pihassa."
Kyllä se on. Lainaan Wikipediasta:
"Kesäkuun 2023 alussa astui voimaan uusi eläinsuojelulaki, joka rauhoitti kyyn ja kielsi sen perusteettoman tappamisen. Lain mukaan kyyn saa tappaa vain, jos se aiheuttaa vaaraa ihmiselle tai kotieläimelle pihapiirissä eikä sen siirtäminen ole mahdollista."
Tappaminen vain on tarpeetonta, sillä se käärme lähtee kyllä pois kun se havaitsee ihmisen ja saa tilaisuuden poistua. Sitä ei kannata lähestyä tai hätyytellä edestäpäin, koska se kokee sen uhkaksi. Se ei peräänny edestäpäin hätistettäessä, mutta puolustautuu tarvittaessa kyllä. Kyy näkee varsin huonosti.
Ja vaikka kyy purisi, se yrittää olla käyttämättä kallisarvoista myrkkyä. Luin jostain, että puolet kyyn ihmispuremista on myrkyttömiä. Siksi lääkäri antaa vastamyrkkyä vasta, kun on varmaa, että puremaan on mennyt myrkkyä.
Kyy ymmärtää sen verran, ettei ihminen tai koira ole sen ruokalistalla.
Jos se käyttää myrkkyä ihmiseen, se ei voi saalistaa viikkoon.
Kannattaa vaikka pomppia ja siten tärisyttää maata käärmeen takana. Se aistii värähtelyt ja niiden tulosuunnan hyvin, ja menee matkoihinsa.
Ei kyytä kannata vihata. Se kuuluu luontoon siinä missä muutkin eläimet. Ei se ole paha tai ilkeä. Mutta se joka tappaa käärmeitä huvikseen, on.
- Anonyymi
Kyy ei ole rauhoitettu omassa pihassa.
Oletko sitä mieltä että pihassa saa kyyt olla valtoimenaan vai onko ihmisten muutettava omasta kodistaan kyiden edestä?
Mitä tuohon tömistelyyn tulee niin täyttä propagandaa. - Anonyymi
Koirille on kyyn purema todellakin vaarallinen jopa hengenvaarallinen ja myös kallis toimenpide hoidattaa koiraa, joten kyyt hengiltä.
- Anonyymi
Meillä kissat on aina hoitanu kyyt pois päiviltä.
- Anonyymi
Pääkytkin = kyypätkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1443931Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3512859Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12239Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k502120Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll151834No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....111665Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1651363- 931242
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu921097- 541061