Pohkeen takaosan puristava kipu, polven alapuolella?

Anonyymi-ap

Hei. Vasemman puoleisessa pohkeessa tuntuu outo puristava kipu. Kipu tuntuu pohkeen takana yläosassa polven alapuolella. Kipu pahenee liikkuessa kun kävelee, voi olla pahakin kipu ja haittaa kävelyä. Tämä kipuilu alkoi kävelyn jälkeen ja on jatkunut pari viikkoa. Polvea on myös hankala vetää koukkuun kun kipua tuntuu.

Polkupyörällä ajaessa kipua ei tunnu, vaikka ajaa polkupyörällä seisten ja kovaa.

Mikähän tähän auttaisi ja miten hoitaa? Pohkeet ovat kireät ja olen yrittänyt venytellä niitä.

Kiitos oikein paljon avusta.

9

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pohjekipu polven alapuolella voi johtua useista eri syistä, kuten lihasjännityksestä, hermopinteen, laskimotukoksesta tai jopa Bakerin kystasta

      • Anonyymi

        Kiitos oikein paljon neuvoista. Onko tietoa milloin pitäisi huolestua ja miten noita edellä mainittuja voisi hoitaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos oikein paljon neuvoista. Onko tietoa milloin pitäisi huolestua ja miten noita edellä mainittuja voisi hoitaa?

        eiköhän netistä löydy tietoa miten noita hoidetaan. googlen hakukonetta voi vaikka käyttää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos oikein paljon neuvoista. Onko tietoa milloin pitäisi huolestua ja miten noita edellä mainittuja voisi hoitaa?

        Toi laskimotukos on potentiaalisesti vaarallinen, sillä siitä voi lähtee isompi tai pienempi pala liikkumaan ja pahimmillaan tukkia krittisen aivojen tai keuhkon verisuonen! Tyypillisin oire on just puristava pohjekipu ja kävelykipu sekä pohje tulee pinkeeksi. Pyöräily on yleensä kevyempää, seistenkin kai -luulisin, sillä itse olen vain istunut ja siitäkin on jo aikaa.

        Yleensä laskimotukos tulee äkisti muttei välttämättä ja tollanen kannattaa selvittää ihan päivystysluonteisesti, sillä hitaasti kehittyväkin voi kriisiytyä ja näinhän itse asiassa usein tukoksissa on. Ultralla voidaan tutkia muun tunnustelun ohessa, mutta viitettä tukoksesta voidaan hakea myös veren eräästä merkkiaineesta.
        Jos on kireät lihakset, voi myöskin olla kireät lihaskalvot, joihin on hoitonsa ja on niitä vaihtoehtoja muitakin

        Monisairas


    • Anonyymi

      Kramppi, juo vettä.

    • Anonyymi

      Arvaus. Lantiosi on väärässä asennossa eli takapuoli ikäänkuin pömpöttää taakse päin ja vetää samalla takareittä ja pohjetta. Kokeile kävellessäsi työntää lantiota menosuuntaan helpottaako kipuun. Tuo polkupyöräily saattaisi selittää vaivan syyn.

    • Anonyymi

      Ensimmäisenö mieleen tukee pohjelihajsen revähdys. Toisekseen suonikohjut. Kolmanneksi popliteajännevamna/jänteen revöhdys.

    • Anonyymi

      Jänteet ja lihakset tekevät yhteistyötä aiheuttaakseen liikettä: lihakset supistuvat, ja jänteet välittävät tämän voiman luihin, jolloin keho liikkuu. Jänteet ovat vahvoja, kollageenipitoisia rakenteita, jotka kiinnittävät lihakset luustoon yhden tai useamman nivelen yli. Liikkuvuusharjoittelu ja säännöllinen kuormitus pitävät sekä lihakset että jänteet terveinä.
      Miten yhteistyö toimii?


      Eli siis, keho on kokonaisuus, kun revöhtää yksi paikka, se vaikutraa toiseen/toisiin. Korreloivat keskenöön.

      • Anonyymi

        😶‍🌫️🤯:Tälläkin palstalla kaikenlaista vastauksia. Jotkut pitävät kutinsa, sanoi lääkärituttummekin. Mitä lie vastaajia, monesti lukee mitä vain puppua , mutta on näköjään perääkin. Hyviä neuvoja joskys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      215
      6490
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      84
      4870
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      113
      4675
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      23
      3142
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      100
      2837
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2255
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1757
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      66
      1729
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1674
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      57
      1497
    Aihe