EU valmistelee direktiiviä, joka mahdollistaa venäläisten tekemien kiinteistökauppojen selvittämisen vuodesta 2014, tai jopa vuodesta 2005.
Jos kaupoissa havaitaan rahanpesua, voidaan tekijä tuomita nykyisen rahanpesulain perusteella sakkoon tai vankeutta enintään kaksi vuotta. Itse kauppa ei ole rikollista, vaan kauppaa varten tehdyt rikolliset toimet, ns. esirikokset. Miten ihmeessä Suomi pystyisi osoittamaan venäläisen omistajan tekemät rahanpesurikokset Venäjällä. Sehän on jo nähty, ettei miljoonien eurojen käyttäminen rikostutkintaan Afrikassa tuo tuloksia. Tuskin Venäjä päästäisi edes tutkimaan rikoksia maahansa.
Venäläiset ovat ostaneet Suomesta 15 vuodessa 3600 kiinteistöä. Suuri osa niistä on jätetty hoitamatta ja ovat rempallaan. Jos kiinteistön arvo olisi keskimäärin 150.000 euroa, olisi niiden arvo noin puoli miljardia euroa.
Venäjä otti haltuunsa ilmaiseksi Fortumin sähkölaitokset Uralin takana. Niiden arvo oli vähintään 5 miljardia euroa.
Suomi jäisi pakkolunastuksista huolimatta reippaasti tappiolle.
EU-direktiivin odottamiseen ja sen soveltamiseen menee vuosia. Pakkolunastuksen hoitaisi muutamassa kuukaudessa samaan tapaan kuin Venäjän rajan sulkemislakikin tehtiin.
Toki pakkolunastuksessa on riskinsä. Ties millaisia asejärjestelmiä kiinteistöihin on asennettu. Varastot voivat olla tankkeja, kalasnikoveja ja pommeja täpötäynnä. Airiston Helmeen Turkuun pääsee isoilla sotalaivoilla tuomaan lisää aseita.
Suomi voi olla jo nyt tulvillaan desantteja, koska venäläiset pääsevät edelleen helposti Suomeen. Viime vuonna Suomeen tuli 538 turvapaikanhakijaa sekä 4610 venäläistä sai ensimmäisen oleskeluvan Suomeen. Venäjä voi pakottaa Suomessa asuvat kaksoiskansalaisensa toimimaan Venäjän puolesta esimerkiksi määräämällä heidät sabotoimaan sähkö- ja vesilaitoksia.
Venäjä ei katselisi lunastuksia kiltisti etäältä. On hyvin mahdollista, että he ensiksi toteuttaisivat suunnitelmansa Vanhan Suomen kolmen itäisen maakunnan haltuun otosta Krimin tapaan (ks kuva). Tuskin NATO laittaisi hanttiin.
Rahanpesurikoksista on tuomittu suomalaisia tilitoimistoja sakkoihin. Mitään rikoksia ei ole edes epäilty. Tuomioon riittää se, ettei tilitoimiston asiakkaista ole tehty riittävän tarkkoja selvityksiä. Jokainen yrityshän on Suomessa potentiaalinen rahanpesijä.
Suomalaiset päättäjät ovat olleet ja ovat edelleen helvetin tyhmiä. Venäläisten kiinteistökauppojen riskeistä on puhuttu 20 vuotta. Vasta nyt valmistellaan lakia kauppojen kieltämiseksi.
Venäläisten kiinteistöjen pakkolunastus
Anonyymi-ap
2
88
Vastaukset
- Anonyymi
Tätä odotellessa...
- Anonyymi
Ja vitut niissä kiinteistöissä mitään aseistuksia ole. Ryssä on sodankäynnissä aivan uskomattoman surkea. Noilla kiinteistöomistuksilla sodan syttyessä ei ole mitään taktista merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst13510855- 2634715
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1784049Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1843559Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58503489PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija913391Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,863187Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i323120Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691864Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt2021793