Kertokaapa kokemuksianne. Pitäisi 2500kg kantavuudella oleva vaunu saada kokolailla. Vaihtoehtoina lähinnä.
-Lewo
-Majava
-Vihe
Vihe kallein, toiset aikalailla samassa. Onko kokemuksia ja suosituksia?
-Lewo
-Majava
-Vihe
Vihe kallein, toiset aikalailla samassa. Onko kokemuksia ja suosituksia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Osta se mikä näyttää järeimmältä, paljon kölirullia, tukevat sivutunkit, järeä vinssi ja vaijerin sijasta liina.
Kannattaisi melkein käydä tutkimassa ammatikseen veneitä liikuttelevien kärryjä ja teettää sitten niiden perusteella kärry. En ole yhtäkään kunnon kärryä kaupassa nähnyt, mutta teetettyjä useampia. 2500kg kantavuuden omaava kärry maksaa jo sen verran, että teetettynä saa kunnollisen samaan rahaan.
renkaat/vanteet ja lehtijouset purkaamolta vaikkapa jostain vanhasta pakettimersusta, 2TKg laakerit voipi maksaa, mutta tee teli niin riittää 1TKg kantavuus laakereissa, varmuusraja siis, todellinenhan niissä kestää jo 4TKg/kpl.
biltemasta tvs. rullat ja vinssi sekä kumipäällysteiset teräsvaijerit. tullee maksamaan itsetehtynä alle 1000€...
Kyllä kannattaa tosiaan tarkastaa omavalmisteisia vaunuja. Ovat usein paljon tukevemmat kuin kaupasta ostetut, ja voit myös itse vaikkuttaa paljon kärryn varusteisiin ja muutenkin malliin.
eikös nykyään täydy akselistot olla hyväksyttyjä ja unohdit pikku jutun 2500kg trailerissa täytyy olla myöskin jarrut pelkät jarrulliset teliakselistot maksaa enemmän kuin 1000e sorry siihen vetopää valot tarvikkeet lisää euroja menee
tutkiskella noita. Tilaustyönähän nuo kaikki isommat tulee, että sikäli ei mitään suoraan kaupasta ostettua ole. Vihe näyttää aika järeältä vehkeeltä. Lewossa olisi sivutukia vielä enemmän, mutta sitä näkyy aika vähän. Hintaeroa sitten tosin on.
Nyt varmaankin lähinnä tinkailla ja katsella sitä kautta. Käyttöä on kuitenkin aika vähän, mutta sitten siinä voi olla mukana jo jotain 300km vetoja putkeen silloin, kun vedetään, niin täytyy olla tukeva ja varma peli.