Ateistit tieteen jarrumiehinä

Anonyymi-ap

Ateismi perustuu Jumala-hypoteesin torjuntaan. Se on hyvin epätieteellinen ja dogmaattinen uskonto. Siinä ihminen luottaa omaan epäuskoonsa. Raamatussa puhutaan uskosta näin:

Roomalaiskirje 1:17 FB38
[17] Sillä siinä Jumalan vanhurskaus ilmestyy uskosta uskoon, niinkuin kirjoitettu on: "Vanhurskas on elävä uskosta".

Ateistinen evankeliumi on päinvastainen: epäuskosta uskoon tai uskosta epäuskoon.

Ateismilä ei ole ollut mitään tekemistä tieteen kehityksen kanssa. Ateistiset filosofit ovat tuhlanneet elämänsä julistamalla omaa filosofiaa, sensijaan, että olisivat tutkineet ja selvittäneet asioita maailmasta ja maailmassa havaittavista ilmiöistä. Tietenkin on ateistejä, jotka ovat tuon aatteen jarrumaisesta toiminnasta huolimatta kyenneet saavuttamaan urallaan jotain, mutta niillä saavutuksilla ei ole ollut mitään tekemistä ateismin kanssa, vaan työmoraalin. Ateismi ei anna mitään työmoraalia. Pahimmassa tapauksessa se tekee ihmisestä laiskan juopottelijan ja pössyttelijän ja "millään ei ole mitään väliä" -tyypin.

Näitä tyyppejä on S-joellakin.

39

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ateistejä ei velvoita mikään toimimaan hyvin tai oikein, muu kuin heidän oma ailahteleva moraalinsa ja tahtonsa. Uskova taas ei toimi, niinkuin Jumala on ohjeistanut, jos laiskottelee tai on muuten toimeton ja tekee vääryyttä:

      Kolossalaiskirje 3:23-25 FB38
      [23] Kaikki, mitä teette, se tehkää sydämestänne, niinkuin Herralle eikä ihmisille, [24] tietäen, että te saatte Herralta palkaksi perinnön; te palvelette Herraa Kristusta. [25] Sillä se, joka tekee väärin, on saava takaisin, mitä on väärin tehnyt; ja henkilöön ei katsota.

      2. Korinttilaiskirje 5:15 FB38
      [15] ja hän on kuollut kaikkien edestä, että ne, jotka elävät, eivät enää eläisi itselleen, vaan hänelle, joka heidän edestään on kuollut ja ylösnoussut.

    • Anonyymi

      Ateismi johtaa toisaalta ylikorostuneeseen tasa-arvoajatteluun, mikä syö valtavasti voimavaroja, sekä toisaalta koston kierteeseen, jos on tuntenut kokeneensa vääryyttä. Myös lyhytjänteisyys liittyy ateismiin. Tällaista olen nähnyt työpaikalla, jossa oli pari julkiateistia. Työilmapiiri oli huono.

    • Anonyymi

      Kristinuskoa ja muita uskontoja kohtaan hyökännyt filosofi Nietzsche sairastui psyykkisesti. Natsien eräs tärkeä oppi-isä oli myös tämä tiedemies.

      • Anonyymi

        1800 luvun ateistiset saksalaiset filosofiat synnyttivät sosialismin, kommunismin ja kansallissosialismin, tuhoisin seurauksin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        1800 luvun ateistiset saksalaiset filosofiat synnyttivät sosialismin, kommunismin ja kansallissosialismin, tuhoisin seurauksin.

        Myös vihreä aate juontaa juurensa tuolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        1800 luvun ateistiset saksalaiset filosofiat synnyttivät sosialismin, kommunismin ja kansallissosialismin, tuhoisin seurauksin.

        Soopenhauveri


    • Anonyymi

      Kuinka tyhmiä te uskikset voittekaan olla? 😂Ateismi ei ole mikään uskonto. En vain usko jumalaan, mutta usko sinä avaaja vain satutarinoihin kun niistä iloa saat. Ja muuten, täysin raitis olen ollut jo 20 vuotta.

      Kysymys; käskeekö se sinun jumalasi olemaan noin ilkeä muille ihmisille???

    • Anonyymi

      Kovia ovat ns "uskovat" tuomitsemaan muita ihmisiä, mutta eikös sen teidän kirjanne mukaan se ole sen jumalan tehtävä? Puhutte armosta mutta itse olette täysin armottomia.

      "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi. Niin kuin te tuomitsette, niin tullaan teidät tuomitsemaan, ja niin kuin te mittaatte, niin tullaan teille mittaamaan."

    • Anonyymi

      Minkään muun nimissä ei ole tapettu ihmisiä kun uskonnon joten se siitä laupeudesta. Kaikki tarinat jeesuksesta ja jumalasta on ihmisten kirjoittamaa satua, yhtä totta kun aku ankka, siinä uskovaisille tiedettä.

    • Anonyymi

      Uskovat on outoa porukkaa.

    • Anonyymi

      Luottakaa kristinuskoon.

    • Anonyymi

      Hyvä aloitus..

    • Anonyymi

      Palstan huonoin aloitus. Vai ovat Pierre ja Marie Curie ja muut tieteen jarruja.

      Ettei vaan olisi aloitus kirjoitettu M talon osastolta.

      • Anonyymi

        Hidasta itsemurhaa koko "oman tieteen" harjoittamisen ajan tekivät.


      • Anonyymi00028
        Anonyymi kirjoitti:

        Hidasta itsemurhaa koko "oman tieteen" harjoittamisen ajan tekivät.

        Tieteestä ei ole mihinkään, kun se ei pysty todistamaan olemattoman olemassaoloa todeksi niin kuin sokea usko pystyy.


    • Anonyymi

      Aloitaja päässyt M talossa tauolle.

    • Anonyymi

      Hyvä aloitus. Ateismin propagoiminen ei ole järkevää.

      • Anonyymi

        Mutta tärkeää, jotta voisimme havaita ateisteissa vaikuttavan vahvistusharhan.


    • Anonyymi

      Onneksi olemme Raamattuvuöhykkeellä.

    • Anonyymi

      Oletteko te uskovaiset täydellisiä idiootteja? Ei ateismi ole mikään uskonto enkä minä ateistina torju yhtään mitään. En vain uko keijukaisiin, yksisarvisiin, joulupukkiin enkä mihinkään jumalaan. Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää?

    • Anonyymi

      Juuri se, sinun fasistinen tyhmyytesi, joka vie ihmiset tuhoon ja harhaan, pois elämästä.

    • Anonyymi

      Se on aina paha asia, kun pää on niin täynnä jeesusta, ettei järki enää kulje.

    • Anonyymi

      Se on sinun ropleemasi, tuulettaisit kuumentuneita aivojasi, niin Jeesus ei olisi aina mielessäsi.

    • Anonyymi

      Uskoa ja luulla ovat synonyymejä.

      Systeemissä täytyy olla vika, jos tätä uskomista pitää toistamalla toistaa.
      Sinä uskot johonkin, mutta entä sitten.

      Onko taivas tuolla ja ihmiset täällä?

      Perimmältään taitaa olla kyse jonkinlaisen taivaspaikan varmistelusta. Vähän samaa kuin wc-paperin hamstraus koronan aikana.

      Paavali, joka noita kirjeitä kirjoitteli, oli alkuun fariseus. Hän jahtasi kristittyjä, mutta taisi tulla tunnon tuskiin, kun käänsi kelkkansa.
      Paavalin, mistä lie idean saanut, kynästä ovat nämä koston eli karman ajatukset.

      Onhan tuo karma totta arkielämässä. Puhu tai tee tee toiselle hallaa, niin voit olla varma, ettei hän unohda. Kostaa varmasti tilaisuuden tullen.

    • Anonyymi

      Ateistit ovat jarruina joka asiassa.

      • Anonyymi

        Olen ateisti ja sellaisena pysyn vaikka mitä reoskaa tänne kirjoitat. 😁


      • Anonyymi00027
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen ateisti ja sellaisena pysyn vaikka mitä reoskaa tänne kirjoitat. 😁

        Toivottavasti et pysy.


    • Anonyymi00029

      Aloittajan typerässä ja lapsellisessa tekstissä väitetään, että ateismi on "dogmaattinen uskonto".

      Tämä on käsitteellinen ristiriita.

      Kritiikki: Uskonto edellyttää yleensä yliluonnollista maailmankuvaa, riittejä ja pyhiä tekstejä. Ateismi on terminä ainoastaan vastaus yhteen kysymykseen: "Uskotko jumalien olemassaoloon?" Jos vastaus on kieltävä, kyseessä on ateismi.

      Logiikka: Ateismilla ei ole yhteistä oppirakennetta, pyhiä kirjoituksia tai keskusjohtoa. Se on uskon puutetta, ei uskomusjärjestelmä itsessään. On loogisesti epätarkkaa kutsua "ei-keräilyä" harrastukseksi tai "kaljua" hiusväriksi.

      Väite, jonka mukaan ateismilla ei ole ollut tekemistä tieteen kehityksen kanssa, on historiallisesti puutteellinen.

      Kritiikki: Tiede perustuu metodologiseen naturalismiin. Se tarkoittaa, että luonnonilmiöille etsitään luonnollisia selityksiä ilman oletusta yliluonnollisesta puuttumisesta. Tämä lähestymistapa on linjassa ateistisen maailmankuvan kanssa, vaikka monet tiedemiehet ovatkin uskovaisia.

      Tutkimustyö: Monet historian merkittävät ajattelijat ja tutkijat (kuten esimerkiksi Alan Turing, Marie Curie tai Richard Feynman) ovat olleet ateisteja tai agnostikkoja. Heidän maailmankuvansa on nimenomaan kannustanut etsimään vastauksia havaittavasta todellisuudesta uskonnollisten dogmien sijaan.

      Teksti käyttää uskonnollista kieltä ("evankeliumi") kuvaamaan ateismia, mikä on kategorisointivirhe.

      Kritiikki: Ateismilla ei ole lähetyskäskyä tai "evankeliumia". Raamatun siteeraaminen ateismin kumoamiseksi on kehäpäätelmä: siinä yritetään todistaa auktoriteetin (Raamattu) avulla vääräksi näkemys, joka nimenomaan kyseenalaistaa kyseisen auktoriteetin jumalallisen alkuperän.

      Epäusko vs. kriittinen ajattelu: Ateismissa ei ole kyse "luottamisesta omaan epäuskoon", vaan usein todisteiden vaatimisesta (skeptismi).

      Väite, jonka mukaan ateismi tekee ihmisestä "laiskan juopottelijan" tai poistaa työmoraalin, on perusteeton yleistys ja loukkaava ad hominem -hyökkäys.

      Kritiikki: Työmoraali ja etiikka eivät ole riippuvaisia uskonnollisuudesta. Sekulaari humanismi, joka on monen ateistin maailmankuva, korostaa ihmisen vastuuta omasta elämästään, yhteiskunnasta ja ympäristöstä nimenomaan siksi, ettei ulkopuolista pelastajaa ole.

      Tilastot: Kansainväliset vertailut osoittavat, että maailman maallistuneimmat maat (kuten Pohjoismaat) ovat usein kärjessä työmoraalissa, onnellisuudessa, matalassa korruptiossa ja yhteiskunnallisessa järjestyksessä. Uskonnon puute ei korreloi yhteiskunnallisen romahduksen tai moraalittomuuden kanssa.

      • Anonyymi00030

        Hyvin servasit aloittajan.


    • Anonyymi00031

      Tosiasiassa mikään ateistinen yhteiskunta ei ole onnistunut.

      • Anonyymi00032

        Sinut servattiin jo. Kansainväliset vertailut osoittavat, että maailman maallistuneimmat maat (kuten Pohjoismaat) ovat usein kärjessä työmoraalissa, onnellisuudessa, matalassa korruptiossa ja yhteiskunnallisessa järjestyksessä


      • Anonyymi00033

        Jospa ihminenkin tästä vielä kehittyy. AI-yhteenveto; Muurahaisten yhteiskunta on erittäin järjestäytynyt, superorganismiksi kutsuttu yhdyskunta maapallolla, ollut olemassa jo yli sadan miljoonan vuoden ajan.


      • Anonyymi00034
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Sinut servattiin jo. Kansainväliset vertailut osoittavat, että maailman maallistuneimmat maat (kuten Pohjoismaat) ovat usein kärjessä työmoraalissa, onnellisuudessa, matalassa korruptiossa ja yhteiskunnallisessa järjestyksessä

        Miten on ollut silloin, kun Pohjoismaat ovat kehittyneet ja vaurastuneet? Aivan, vahvaa kristinuskon aikaa.


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00034 kirjoitti:

        Miten on ollut silloin, kun Pohjoismaat ovat kehittyneet ja vaurastuneet? Aivan, vahvaa kristinuskon aikaa.

        Niinkö? Sotia sotien perään, naiset ja lapset pakotettiin töihin. Ruotsissakin lapset saivat mennä kouluun vasta 1880 lopulla, kirkko vastusti koululaitosta. Mars takaisin koulun penkille.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Niinkö? Sotia sotien perään, naiset ja lapset pakotettiin töihin. Ruotsissakin lapset saivat mennä kouluun vasta 1880 lopulla, kirkko vastusti koululaitosta. Mars takaisin koulun penkille.

        Kun 1800-luvulla alettiin ajaa yleistä oppivelvollisuutta ja kunnallisia kansakouluja, luterilainen papisto asettui usein jyrkkään vastarintaan.

        Kirkko oli pitänyt hallussaan opetuksen monopolia reformaatiosta lähtien. Kansakouluasetus (Suomessa 1866) nähtiin uhkana, koska se siirsi opetuksen hallinnon kirkolta kunnille ja valtiolle.

        Papisto pelkäsi, että jos koulutus irrotetaan kirkon suorasta valvonnasta, kansa vieraantuu kristillisestä opista ja siveellisyydestä. Tätä kutsuttiin peloksi "pakanallisesta" tai "ateistisesta" tiedosta.

        Kirkon vastustus perustui luterilaiseen huonejärjestykseen, jossa vastuu lukutaidosta kuului kodille ja kirkolle, ei valtiolle.

        Kirkko katsoi, että lukutaidon varmistamiseen riittivät kinkerit ja kotiopetus. Papisto väitti, että koululaitos on kallis ja tarpeeton, koska "kansa osaa jo lukea" (vaikka todellisuudessa lukutaito oli usein mekaanista ulkoa opettelua ilman ymmärrystä).

        Papisto liittoutui usein varakkaiden talonpoikien kanssa vastustamaan kouluja vetoamalla niiden kalleuteen. Väitettiin, että koulunkäynti vie lapsilta työajan, jota tarvittiin maataloudessa.

        Muu vaurastuminen alkoikin sitten tuosta. Teollistuminen ja yhteiskuntavastuu - ei mitään tekemistä kristinuskon kanssa - . Deal with it. Suomihan oli tosi köyhää 1970 luvulle saakka , Norja oli Euroopan köyhimpiä maita, kunnes löysivät öljyä ja maakaasua. Tanska ja Ruotsi taas ovat satojen vuosien ajan olleet sotaisampia kansoja.


      • Anonyymi00037
        Anonyymi00036 kirjoitti:

        Kun 1800-luvulla alettiin ajaa yleistä oppivelvollisuutta ja kunnallisia kansakouluja, luterilainen papisto asettui usein jyrkkään vastarintaan.

        Kirkko oli pitänyt hallussaan opetuksen monopolia reformaatiosta lähtien. Kansakouluasetus (Suomessa 1866) nähtiin uhkana, koska se siirsi opetuksen hallinnon kirkolta kunnille ja valtiolle.

        Papisto pelkäsi, että jos koulutus irrotetaan kirkon suorasta valvonnasta, kansa vieraantuu kristillisestä opista ja siveellisyydestä. Tätä kutsuttiin peloksi "pakanallisesta" tai "ateistisesta" tiedosta.

        Kirkon vastustus perustui luterilaiseen huonejärjestykseen, jossa vastuu lukutaidosta kuului kodille ja kirkolle, ei valtiolle.

        Kirkko katsoi, että lukutaidon varmistamiseen riittivät kinkerit ja kotiopetus. Papisto väitti, että koululaitos on kallis ja tarpeeton, koska "kansa osaa jo lukea" (vaikka todellisuudessa lukutaito oli usein mekaanista ulkoa opettelua ilman ymmärrystä).

        Papisto liittoutui usein varakkaiden talonpoikien kanssa vastustamaan kouluja vetoamalla niiden kalleuteen. Väitettiin, että koulunkäynti vie lapsilta työajan, jota tarvittiin maataloudessa.

        Muu vaurastuminen alkoikin sitten tuosta. Teollistuminen ja yhteiskuntavastuu - ei mitään tekemistä kristinuskon kanssa - . Deal with it. Suomihan oli tosi köyhää 1970 luvulle saakka , Norja oli Euroopan köyhimpiä maita, kunnes löysivät öljyä ja maakaasua. Tanska ja Ruotsi taas ovat satojen vuosien ajan olleet sotaisampia kansoja.

        hyvin servasit tuon. varsinkin tuon papiston koululaitosta vastaan olevan jutun, se on arvokas tieto kaikille.


      • Anonyymi00038
        Anonyymi00037 kirjoitti:

        hyvin servasit tuon. varsinkin tuon papiston koululaitosta vastaan olevan jutun, se on arvokas tieto kaikille.

        Suomi nousi ja vaurastui sotien ja sotakorvausten maksamisten jälkeen, jotka olivat Suomelle kohtuuttomat.
        Se oli vielä vahvaa kristinuskon aikaa.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00038 kirjoitti:

        Suomi nousi ja vaurastui sotien ja sotakorvausten maksamisten jälkeen, jotka olivat Suomelle kohtuuttomat.
        Se oli vielä vahvaa kristinuskon aikaa.

        Höpöpö , sinut servattiin jo. Pian varmaan väität ettei juoksuhaudassa ole ateisteja.


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Höpöpö , sinut servattiin jo. Pian varmaan väität ettei juoksuhaudassa ole ateisteja.

        Suomessa oli pitkään käytännössä pakotettuna luterilainen normijärjestelmä, jossa kirkkoon kuuluminen ja kristillinen maailmankuva olivat osa kansalaisuutta.

        Muutos kohti sekulaarimpaa yhteiskuntaa oli kuitenkin pitkä prosessi, ja 1990-luku oli enemmänkin murrosvaihe ja kiihtymisen hetki kuin varsinainen alku.

        Kirkkopakko poistui virallisesti vasta 1923 (uskonnonvapauslaki), mutta
        käytännössä luterilaisuus säilyi normina:
        koulujen uskonnonopetus oli luterilaista
        kirkolliset rituaalit kuuluivat elämänkaareen
        kirkko oli vahvasti sidoksissa valtioon (valtiokirkollinen asema)
        Kirkosta eroaminen oli pitkään sosiaalinen poikkeama.

        Kylmän sodan päättyminen ja ideologinen vapautuminen

        Neuvostoliiton romahdus (1991) hajotti:
        kansallisen yhtenäiskertomuksen
        luterilaisen kirkon aseman moraalisena selkärankana
        Suomi siirtyi selvemmin länsieurooppalaiseen viitekehykseen, jossa: yksilönvapaus, pluralismi ja
        uskontoneutraali valtio olivat vahvempia arvoja.

        EU-jäsenyys vahvisti:
        ihmisoikeuspuhetta, uskonnonvapauden yksilöllistä tulkintaa sekä käsitystä, että valtio ei ole minkään uskonnon jatke

        EU normalisoi sekulaarin valtion mallin
        teki luterilaisesta erityisasemasta entistä näkyvämmän – ja kyseenalaisemman.

        1990-luvun lama ja instituutioiden uskottavuus
        Syvä lama (1991–1994) murensi luottamusta:
        valtion, pankkien ja osin myös kirkon kykyyn tarjota turvaa.

        Kirkko ei enää näyttäytynyt itsestään selvänä moraalisena auktoriteettina, vaan yhtenä instituutiona muiden joukossa.


        Kulttuurinen muutos: yksilöllistyminen
        1990-luvulla tapahtui selvä arvomuutos:
        uskonnosta tuli yksityinen asia, ei yhteiskunnallinen normi
        ”henkisyys” alkoi irrota kirkosta
        identiteettiä ei enää rakennettu: kansankirkon, kyläyhteisön tai perinteen kautta.

        Tämä näkyi mm.:
        kirkollisten toimitusten merkityksen heikkenemisenä mutta myös ”valikoivana uskonnollisuutena” (esim. häät kirkossa, mutta muuten etäisyys).

        Koulu ja kasvatus: hiljainen mutta ratkaiseva muutos.

        Vaikka uskonnonopetus säilyi:
        sen tunnustuksellinen luonne alkoi pehmentyä
        eettinen, vertaileva ja kulttuurinen näkökulma vahvistui.

        Lisäksi:
        1990-luvulla alettiin puhua avoimemmin:
        uskonnottomuudesta, ateismista ja agnostismista
        ilman, että ne olivat automaattisesti leimaavia.


        Medialla ja teknologialla oli iso rooli
        Satelliittitelevisio, internet (1990-luvun lopulla), globalisaatio:
        toivat näkyviin vaihtoehtoisia elämäntapoja ja maailmankatsomuksia
        Kirkon opit eivät enää olleet:
        ainoa moraalinen kehys
        eivätkä ne siksi enää menestyneet.

        Näin siis. Väkivalloin tuotu pakkouskonto vaikutti pahiten 1921 saakka.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      80
      5932
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      280
      4844
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2618
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      29
      2520
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1608
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1471
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1377
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1326
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      109
      1294
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1251
    Aihe