Onkos kokemuksia 4-t mercuryn 5 heppaisesta 1-sylinterisestä koneesta? miten 1-pyttynen käy ja mahtaiskohan siinä teho riittä uistelukoneeksi 5,5m lasikuituveneeseen. Vene kulkee 60 hv:n 2-t koneella n. 26 solmua parin hengen kuormalla joten ei mitenkään hirveän raskaskulkuinen. Miten kannattaisi ohjaus rakennella ja onko myös vinkkiä apukonetelineistä?
Tarkoitus olisi myös käyttää konetta n. 4 metrin veneessä joten en haluaisi purkaa mitään kaasukahvoja tms.
Tarkoitus olisi myös käyttää konetta n. 4 metrin veneessä joten en haluaisi purkaa mitään kaasukahvoja tms.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mergu täristää aika paljon,mutta voinee käyttää uisteluveneessä yksipyttyistäkin,saattaa jopa olla hyväkin,kun vaimennukset on kohdallaan.Hissiteline mahdollisimman lähelle isoa konetta,niin saattaa riittää,kun ohjaus on vaan isolla koneella,muuten välitanko pikalukituksella koneitten väliin.Onhan niihin jotkut laittanut kaukosäätölaitteitakin,helpottaa elämää tiukoissa paikoissa.
Mulla on purkkarissa tuo sama snurra. Toimintavarmuus on todella hyvä ja ääni on hiljainen, mutta koneen tasapaino ei ole paras mahdollinen (täristää). Kuvittelen että täristäminen johtuu yksisylinterisyydestä (??).
Yllättäen...
parempi,siinä on hiljanen ja tasanen käynti,ei enää niin väliä,onko 2t vai 4t.Tosin 4t ei savuta ollenkaan,mutta on sitten hieman raskaampi liikutella ja ei taida sopivan pientä oikein löytyä 2-syl.
on yksi syy miksi tuo 5hv kiinnostaa. Vaan keveys taitaa tulla sitten tuon tärinäisen käynnin kanssa, jota vähän aavistelinkin.
mut thanks anyway..
-missähän 4-5 heppasessa 4-tahtikoneessa mahtaa olla 2 sylinteriä,kysyn vaan?!!.
4 hepoisissa ei näyttäisi olevan yhtään mutta 6 hepoisissa löytyy. Siksi kanattaakin pienet moottorit pitää 2-tahtisina.
Itelläni on 4 hp 4-t mercury vm. 2001 ,
toimii pienessä ht-veneessä vetokoneena todella hyvin! laitoin apukoneen ohjauksen isostakoneesta
aputangolla, väliin sellainen kuminen "asennustyyny" ei täristä!
vetokoneena 4-tahti on PALJON parempi kuin 2-t,
mullakin oli 2-t vetokone ennen 4-tahtia, en vaihtais takas!
Mitä tärinää se kone muka pitää ? osta minkota
sähkö,moottori jos haluat hiljaista ja tärinätöntä menoa!