Paikallinen Attendo näyttää potevan

Anonyymi-ap

asiakaspulaa ja ilmoittelee lehdessä, että asiakkaita saisi tulla lisää.
Onko Attedo liian kallista palvelua, kun ei kauppa käy?
Eikö kaupunki sijoita hoivaa tarvitsevia näihin, kuulemma ylikalliisiin yksityisiin laitoksiin?
Tuskin vanhat ja sairaat ovat Haapavedeltä loppuneet.

15

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jouttaa mennä koklaitos kiinni

    • Anonyymi

      Hiplajalinna kuuluu mehiläispesään.

    • Anonyymi

      Ei kaupunki vaa pohteen kepulaisten hommaa tuoki....

      • Anonyymi

        Kepulaisethan net yritti tyyrätä koko haapavveen tervveyvenhuollon attentolle


    • Anonyymi

      Pohde ei myönnä maksusitoumisia yksityisille firmoille..mummot ja papat saa pärjätä itteksee.....

    • Anonyymi

      Ruotsissa lakkautetaan Attendoja liukuhihnalla. Kunnat/kaupungit ottavat palvelut takaisin omiin käsiin. - Attendon palvelujen hinta/laatusuhde ei ole kohdallaan. Laatu on tärkeintä ja sitä Attendo ei ole pystynyt tarjoamaan.

      • Anonyymi

        Hyvä


    • Anonyymi

      Pohde ei sijoita ympärivuorokautisen hoidon tarpeessa olevia vanhuksia mihinkään. Pohteen strategiana on ihmisten kiduttaminen hengiltä ns kotihoidossa.
      Tiedän tapauksen, jossa Pohde ei ole myöntänyt ympärivuorokautisen hoidon paikkaa vanhukselle, joka asuu kotihoidon asiakkaana. Vanhuksen tulot eivät riitä kattamaan koti- ja sairaanhoidosta ja asunnosta aiheutuvia menoja. Omaiset maksavat suuren osan vanhuksen elatusmenoja n. 500 eur/kk. Kela ja Pohde eivät myönnä toimeentulotukea.

    • Anonyymi

      Atte on hyvä. Se palvelee tasapuolisesti

      • Anonyymi

        Siis jättää palvelematta tasapuolisesti.


    • Anonyymi

      Ei huumeiden käyttäjät ole hyviä hoitajia. Porttikieltosia jopa Kapakkaan.

      • Anonyymi

        Onko se oikein että ne sukupolvet jotka on sodanjälkeen rakentaneet meidän hyvinvointi yhteiskunnan , niin heidät nyt on siiretty dikiaikaan ja jätetään oman onnensa nojaan.
        Nyt vanhuksia kuskataan pitkiä matkoja hoitoihin, ja kotihoidossa on vanhuksia jotka ei kykene kotonaan turvallisesti asumaan.
        Kyllä kuntien kuuluisi hoitaa omat vanhukset, nämä yksityiset laitokset tulee liian kalliiksi kunnille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko se oikein että ne sukupolvet jotka on sodanjälkeen rakentaneet meidän hyvinvointi yhteiskunnan , niin heidät nyt on siiretty dikiaikaan ja jätetään oman onnensa nojaan.
        Nyt vanhuksia kuskataan pitkiä matkoja hoitoihin, ja kotihoidossa on vanhuksia jotka ei kykene kotonaan turvallisesti asumaan.
        Kyllä kuntien kuuluisi hoitaa omat vanhukset, nämä yksityiset laitokset tulee liian kalliiksi kunnille.

        Häpeätahra se on yhteiskunnassamme.


    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa selville ketä ja mitä siellä ovat henkilökunta ennen kuin vie vanhuksen. Kylän pahimmat huume rouvat tyttärineen ja Rattijuopumus tuomion saanut Sairaanhoitaja ja koulutettiinko johtaja Pontikan myynnillä.

      • Anonyymi

        Kauhiaa. Eikait oo totta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      154
      5029
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4031
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3695
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      47
      2965
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      36
      2307
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      144
      1956
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1468
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe