Toimivin allergialääke

Anonyymi-ap

Kokemuksia, mikä allergialääke on teillä toiminut parhaiten.
Tuntuu että nyt on tullut umpikuja tämän asian suhteen, vakio lääkitys joka ollut 3 vuotta tähän allergiah*lvettiin, lakkasi toimimasta.
Nyt ollut desloratadine 5mg + aerinaze molemmat 1krt /pv.
Oireet näistä huolimatta tosi voimakkaita. Tulee "kohtauksittain". Nenä kutiaa aivan saakelisti, vuotaa, kurkku sekä korvat kutiaa. Kurkun kutina on kaikista pahin, kun välillä sitä alkaa oikein polttamaan ja kirveltämään niin että pakko koko ajan rykiä ja silloin on vaikea hengittää, nielaista tai puhua koska se ärsyttää kurkkua entisestään. Olo on siis niin tukala, että jos ei olisi kesäloma meneillään, olisi pakko ottaa töistä sairaslomaa koska en kykene tekemään mitään normaalisti tämän takia. Toi kurkun kutina on aivan jotain järkyttävää, tekisi mieli repiä pää irti sen takia.

Nyt on testattu tosiaan desloratadine, aerinaze, mommox nenäsuihke, kestox, heinix, zyrtec, telfast, levocetirizin, xyzal. Ei apua mistään.

Nyt lääkäri määräsi 3 eri lääkettä testattavaksi.
Cirrus, acriseu, revitelle. Mitä näistä kannattaisi lähteä kokeilemaan.

3

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vaikea aitä on mennä sanomaan mikä auttaisi ,koska kukin reagoi omalla tavallaan. Lääkkeisiin.
      Vaikuttaa ettei sinulle oikein mikään näytä sopivan, onko oikeasti edes kysymys allergiasta. , sillä tavallisesti ne auttavat

      • Anonyymi

        Tuon Naturen tutkimuksen mukaan korona lisää allergista nuhaa.

        On myös tutkimuksia, jossa alhainen ja toisaalta korkea IgE on kuoleman riskejä koronassa, liittyy siis koronaan, mutta onko jokin muu tauti kuin allergia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      43
      4164
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2673
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      16
      1755
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      121
      1531
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1509
    6. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1427
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      25
      1315
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1136
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1123
    10. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      14
      1036
    Aihe