Mistä tietää että joku valehtelee

Yksinkertainen kysymys
32414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Kattoo netis löytyy tyypist jotain tietoo. Jos esim rikollinen voi olla keskustelu ylilaudas

Äänestä
  • Esim talous sotkuja

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Esim talous sotkuja

    Tavalline Google.cam

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Esim talous sotkuja

    Mitä? Kavalluksista?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Mitä? Kavalluksista?

    Usein samalla tyypillä useita sotkuja. Perustaa aina uuden firman ja polttaa maan takanaan. Muuttaa ehkä ulkomaille

    Äänestä

Monestakin asiasta

Äänestä

Vaihtaa puheenaihetta jos epämukava puheenaihe

Äänestä

Syyttää sinua valehtelijaksi

1Äänestä
  • Oikeasti huudatin vain poppia ja kiersin pidemmän kaavan kautta kotiin: Elämä on niin ihanaa ❤️😉 Ihmeteltiin ja soitettiin perään kun melkein tunti meni marketissa 🤷🏼‍♀️

    Äänestä

Ei kerro tarinaansa objektiivisesti, vaan pakottaa omia, usein voimakkaita tulkintojaan kuulijalle.

Äänestä
  • Lisänä tähän vielä asioiden (etenkin muiden sanomana) irroittaminen kontekstista ja olennaisten yksityiskohtien pois jättäminen tai kiertely.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Lisänä tähän vielä asioiden (etenkin muiden sanomana) irroittaminen kontekstista ja olennaisten yksityiskohtien pois jättäminen tai kiertely.

    👍👍👍

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Lisänä tähän vielä asioiden (etenkin muiden sanomana) irroittaminen kontekstista ja olennaisten yksityiskohtien pois jättäminen tai kiertely.

    Mutta vttu semmoset ihmiset on ärsyttäviä, jotka epäilee koko ajan jonkun valehtelevan. Sen ilme on jo valmiiksi semmonen " mä tiedän, että valehtelet". Ja koko juttu kerrottuna alkaa oikeasti kuulostaa siltä, että EI OLE TOTTA. Ja sitten toinen vielä tekee typeriä välikommentteja, mitkä saa loppupelissä koko kertomuksen kuulostamaan TÄYSIN VALHEELTA.

    Äänestä

Gut feeling

Äänestä

Eihän kukaan puhu totta se on tutkittu.Valkoisia valheita on.Toista henkisesti suojeleva vale on paikallaan kun tuntee toisen ja tietää totuuden satuttavan kohtalokkaasti.Taas kun tietää tyypin inhoavan kaikkea suojelun vuoksi valehtelun kannattaa sanoa kipeä totuus muttei rumasti.

1Äänestä
  • Ehkä silti eri asia kuin tietoinen huijaaminen ja oman edun tavoittelu

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ehkä silti eri asia kuin tietoinen huijaaminen ja oman edun tavoittelu

    Eihän aloituksessa semmosta ollut.
    Sinulla on tainnut moppi ja siivousliina jäänyt ilmaan roikkuun.
    Ei hätää,aina voit tilata uuden Boshin.

    Äänestä

eduskunnan kyselyutunti... jokainen valehtelee heh

Äänestä

Korvat heiluu

Äänestä

Silmistä, siksi en katso silmiin jos valehtelen.

Äänestä
  • Itse välttelen välillä katsetta jos joudun kertomaan jotain juttua tai kuuntelemaan.. Tuntuu vaivaannuttavalta tuijottaa jotain silmiin, koska joku on joskus kommentoinut että tuijotan. Kuitenkaan kyseessä ei ole valehtelua.

    Äänestä

Ei välttämättä mistään ennen kun saat kerran valheesta kiinni ja väitti ihmiset mitä tahansa niin sen jälkeen ei kyseiseen ihmiseen ilman epäilystä enään luota mä taas opin jo kauan si et joka ainoa ihminen valehtelee jossain kohtaa nää kun normaalisti luottamuskin on jotain mitä pitää ansaita

Äänestä

Siitä kun kaikki valehtelee. Yksinkertaista eikö.

Äänestä
  • Ei oo. Jos kaikki valehtelevat, mitään valetta ei määritelmän mukaan ole sitten olemassa

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ei oo. Jos kaikki valehtelevat, mitään valetta ei määritelmän mukaan ole sitten olemassa

    Sinäkin valehtelet haha

    Äänestä

Ei muista yksityiskohtia...

Äänestä
  • Just nii

    Äänestä

Niellystä ismistä?

Äänestä

Siitä, kun totuus tulee ilmi.

Äänestä
  • Joo, ja se tulee aina

    1Äänestä

Valkoisia valheita lipsahtaa kaikilta. Mutta jos salaa jotain tärkeätä vaikka uskottomuuden niin varmasti se hiertää tuhoisasti suhdetta. Silloin valheessa eläminen on liian suuri moraalinenkin ongelma. Silloinhan uskoton suojaa toista ehkä salaamalla, ja uskoton kantaa tupla pahaa syyllisyyttä. Valheen ja uskottomuuden. Se sairastuttaa ihmistä paljon henkisesti ja on erittäin raskasta pitemmän päälle. Helppoa ei ole löytää ulospääsyä tilanteesta. Jos uskottomuuden tunnustaa niin loppuuko kaikki. Se riippuu näiden osallisten henkisestä kypsyydestä ja kyvystä ja halusta suostua anteeksiantoon. Kuka voi heittää ensimmäisen kiven? 💫😘

Äänestä

Kognitiivinen dissonanssi. Palstan juttujen ja todellisuuden välillä railo jota mahdotonta selittää itselleen parhain päin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yksinkertainen kysymys

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu