Kaloreilla aktivoitu vyötärölihava ihminen.

Anonyymi-ap

Kaikkea se saakin aikaan tuo lihakarjan tavoin valmistettu rotanlihatietämys.

Alkeita Possolle. "Kilo" tarkoittaa tuhatta. Kilometri on tuhat metriä, kilo on tuhat grammaa, litra on tuhat millilitraa, kilotavu on tuhat tavua jne.

Siispä yksi kilokalori (kcal) on sama asia kuin 1000 kaloria. Kilokalori (kcal) on yleisesti käytetty termi, kun puhutaan ruoan sisältämästä energiasta.

Se lukee jokaisessa teollisessa ruokapakkauksessa, että paljonko 100 grammaa tai 1 desilitra kyseistä tuotetta sisältää kilokaloreita. Desi tarkoittaa kymmenesosaa.

Golfari kirjoitti 2400 kilokaloria, joka on siis 2,4 miljoonaa kaloria. Siksi on helpompaa käyttää kilokaloreita suureena kuin kaloreita.

Kirjoitti muutenkin täyttä asiaa. Älykellolla olen saanut tuollaisia kulutuslukemia golfissa jo 85 kiloisena Thaimaassa. Se käytännössä tuplaa vuorokautisen energiantarpeen.

Kuumimmat kierrokset pelattu joskus sisämaassa 40 asteen lämmöissä. Voin kertoa että pumppu hakkaa kuin John Bonhamin tuplabasari ja sykkeet lähentelee intervallia. Siinä on pakko pitää kunnon breikit ja tunkea jäitä hattuun.

2010

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaloria käytetään ilmoittamaan kuinka paljon energiaa syntyy elimistön polttaessa ruoka-aineita. Yksi kalori on lämpömäärä, joka nostaa yhden vesigramman lämpötilaa yhdellä celsiusasteella.

      • Anonyymi

        Sbugella kuten 2010:n elimistö joutuu polttamaan ruoka-aineiden lisäksi alkoholia ja kun elimistö on ollut kuten itse kertonut, että mahaa kuin siellä olisi ollut kaksoset, niin myös ruoka-aineita hän on joutunut runsaiden alkoholijuomien ohessa nauttimaan paljon, koska kyseisellä energialla on tarkoitus ylläpitää kehon / elimistön lämpötilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      259
      9036
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6279
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1370
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      985
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      877
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      703
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe