Työtön venäläinen

Anonyymi-ap

Pienyrittäjä maksaa valtavat summat YEL-maksuja, jotta on oikeutettu edes takuueläkettä vastaavaan eläkkeeseen.

Vastaavasti työtön venäläinen työkykyinen nostaa Kela-tukia koko elämänsä ja saa päälle takuueläkkeen kuin taivaan lahjana.

Onko tämä oikein?

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjän ulkoministeriö kehoittaa venäläisiä myös pitämään matalaa profiilia,samalla kun nostaa korvauksia Suomessa. Ulkoministeriön mukaan "suomalaiset ovat yleisesti pidättyväisiä, puhuvat rauhallisesti ja hiljaa eivätkä viittilöi".

      Ulkoministeriön mukaan venäläisten on tämän vuoksi myös parempi varastaa suomessa hiljaa ja muutenkin välttää kaikkea melun aiheuttamista varkaissa.

    • Anonyymi

      Ja kotimainen elämäntapatyötön pääsee työttömyyseläkkeelle.
      Minä tyhmempänä valvoin 1900 yötä työn ääressä, illat ja päivöt lisäksi. Ja maksoin palkastani 42,5 % veroa vaikka en kirkolle mitään. Nyt eläkkeellä yli 20 v oltuani enää 32,5 %.
      Kelpaa siinä yhteiskunnan loisten rahoissa rypeä! Ja näistä loisista suurimmat ovat poliitikkoja, suuryritysten johtoryhmää, urheilijoita ja muita hyödyllistä työtä koskaan tekemättömät.

      • Anonyymi

        Suomalaiset ovat syyllisiä. Tsuhna. Eläköön Vladimir.


    • Anonyymi

      Käykää kattoon, miten Koivuhaan ukrainalaisila
      ,venäläisillä menee Ok alueella...

      Työttömiä... pakoon sotaa, ja vainoa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      146
      10947
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3856
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3763
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3592
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3441
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      93
      3262
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1914
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1237
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      915
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      889
    Aihe