Kirjallisuutta

Onko kukaan lukenut Juhani Mattilan kirjaa; Ujoudesta, yksinäisyydestä. Mitä piditte?
3385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Aloitin kirjan lukemisen ja vaikutti hyvältä ja asialliselta. Oletko samaa mieltä?

Tunnustan olevani sekä ujo että yksinäinen.

Keltikangas-Jävisen (2004)Temperamentti: ihmisen yksilöllisyys -kirja on myös mielenkiintoinen.

Äänestä
  • Olen lukenut nuo molemmat kirjat ja hyviä olivat. Tuleeko mieleen muita aiheeseen liittyviä kirjoja?

    Äänestä

  • _Lukija_ kirjoitti:

    Olen lukenut nuo molemmat kirjat ja hyviä olivat. Tuleeko mieleen muita aiheeseen liittyviä kirjoja?

    En tiedä, onko aiheesta kirjoitettu tällä vuosituhannella muita hyviä kirjoja. Jyväskylän yliopistossa on koottu tänä vuonna teos Yksinäisten sanat : kirjoituksia omasta tilasta, erillisyydestä ja yksinolosta, lisätietoja esim. http://sivistys.net/?action=juttu&ID=1105

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


_Lukija_ kirjoitti:

Onko kukaan lukenut Juhani Mattilan kirjaa; Ujoudesta, yksinäisyydestä. Mitä piditte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu