Yli 20 sähköpotkulautailijaa oli liikenteessä päihtyneenä Joensuun yössä

Anonyymi-ap

Laki uudistui kesäkuun puolivälissä. Sähköpotkulaudan kuljettaminen on kielletty, jos kuljettajan veren alkoholipitoisuus on vähintään puoli promillea, Itä-Suomen poliisi kertaa tiedotteensa alussa sunnuntaina aamulla.

Poliisipartiot kirjasivat yövuoron aikana rikkeitä peräti 25 sähköpotkulautailijalle.

 Kaikki sähköpotkulautailijat olivat päihtyneitä. Kenttäjohtajan mukaan he, jotka pysähtyivät käskystä, eivät tienneet lakiuudistuksesta. Loput pyrkivät karkuun poliisin toimenpiteitä.

Jos sähköpotkulautailija puhaltaa puoli promillea tai sitä enemmän, hänelle määrätään kahdensadan euron liikennevirhemaksu tieliikennelain rikkomisesta.

Poliisi kertoo yöllisestä liikenneonnettomuudesta, jossa osallisina olivat sähköpotkulautailija ja taksi. Sähköpotkulaudan kuljettaja puhalsi noin 1,9 promillen tuloksen.

9

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kai nyt virallisten juopottelujuhlien aikana ketään sakoteta, koska muutkin käytöstapasäännöt on kumottu. Jokainen voi heitellä roskia, oksentaa, kuseskella, repiä kukkaistutuksia ja huutaa tuskaansa niin kovalla äänellä kuin haluaa. Miksi muuten kukaan tulisi tuollaiseen sikailujuhlaan. Mutta huomenna on arki ja kaupunki siivotaan ja "juhlijat" huomaavat kohta kaikenlaisten tiliensä saldon.

    • Anonyymi

      Olisiko aika kieltää skuutit kokonaan? Punkeroille tekisi kävely hyvää muutenkin.

    • Anonyymi

      Idiootit ei usko kuin kovia rapsuja. Poliisit nyt ihan tosissaan opettamaan lautailun sääntöjä kaupungille!

      • Anonyymi

        Höpö höpö :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpö höpö :D

        Ei se ole höpö höpöä, jos ei aivoista löydy sääntöjä niin sitten lompakon kautta...


    • Anonyymi

      Kovemmat sakot pitäisi olla.

      • Anonyymi

        Kännikyyti skuutilla 500 euroa.


    • Anonyymi

      Ai että on hauskaa ja kivaa kun hölmöjä laputetaan.Heh heh hee onnee urpot.

    • Anonyymi

      Hienoa, hyvää työtä poliisit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      97
      5582
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4241
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      46
      2516
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2338
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1845
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1494
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1352
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1178
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      23
      1085
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1071
    Aihe