https://yle.fi/a/74-20172075
Kognitiivisten kykyjen, kuten tiedonkäsittelyn ja ongelmanratkaisutaidon merkitys on vähentynyt työelämässä menestymisessä. Sen sijaan ihmisen muilla ominaisuuksilla, varsinkin ulospäinsuuntautuneisuudella, on tuoreen tutkimuksen mukaan entistä enemmän merkitystä.
– Ulospäinsuuntautuneisuus johtaa nousujohteisempaan uraan alusta alkaen, vaikka ei välttämättä aloittaisi kovin korkealta, Ramin Izadi sanoo.
Ekstroverteillä menee työelämässä entistä paremmin
7
333
Vastaukset
- Anonyymi
Käsienheiluttajat ja itsekeskeiset omahyväiset puhujat ovat aina pärjänneet työelämässä. Delegointitaidoilla saa hommat teetettyä muilla joloin itse voi lorvia webbiä työaikana selaten.
- Anonyymi
Käsienheiluttajia tällä alalla on aina ollut. Suurilla puheilla pääsee yllättävän pitkälle ja samoin lyhytnäköisellä tekemisellä.
- Anonyymi
introverteille on aina tarvetta tietotekniikka, tuotekehitys ja tutkijan hommissa.
Edustaminen ja päällikköhommat ja kaupallinen työ sopiii paremmin ekstroverteille. Kuten tähänkin asti on tapana ollut. Introvertti harvemmin hakee herrahissiä.- Anonyymi
"Introvertti harvemmin hakee herrahissiä."
Riippuen mitä herrahissi termillä tarkoitetaan. Introverttinä haluan kuitenkin osaamistani ja tuloksiani vastaavan palkan. Minusta koodarille pitää maksaa paremmin kuin vaikkapa tiimipäällikölle tms. johtajalle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Introvertti harvemmin hakee herrahissiä."
Riippuen mitä herrahissi termillä tarkoitetaan. Introverttinä haluan kuitenkin osaamistani ja tuloksiani vastaavan palkan. Minusta koodarille pitää maksaa paremmin kuin vaikkapa tiimipäällikölle tms. johtajalle.Näinhän se aika usein jopa onkin. Ainakin siis firmoissa joissa itse olen ollut niin team lead saattaa hyvinkin olla oman tiiminsä osalta puolessa välissä palkkahaitaria. Johtajat sitten useimmiten x kappaleen team leadin esimiehiä ja tulosvastuussa. Nämä harvemmin sitten vähempää saavat mutta oma kokemus on että näissäkin tapauksissa yksikössä saattaa olla jonkun verran arkkari yms tason ihmisiä jotka eivät kauaksi yksikön vetäjän palkasta jää. Toki sitten vuositasolla esim bonukset saattaa johtajalle tuoda selkeämmän eron. Yleensä nämä yksikön parhaiten palkatut arkkarit ovat toki myös myynnin rajapinnassa
Pitäisiköhän introverteille maksaa hyvitystä? Kompensaatiolisä tasoittamaan heidän kyvyttömyyttään sosiaaliseen vastavuoroisuuteen, koska nykyään kaikki ovat uhreja.
- Anonyymi
"nykyään kaikki ovat uhreja"
En koe itseni uhriksi ja olen introvertti. Eli aivan kaikki eivät ole uhreja, mutta uskon ymmärtäväni, mitä tarkoitat. Ja hyvitys kyllä käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741