Hukkui Yyterissä?
Ketkä kaksi
Anonyymi-ap
32751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Poika ja poika.
Väärin. 2 miestä
Olivatko kesäväkeä vai paikallisia?
Joku sanoi, että intialaisia olivat.
Valehteli
Ei, kun Lähi- idästä.
Asia tuskin sulle kuuluu, jos et ollut onnettomuudessa osallisena.
Kuuluu kaikille porilaisille sekä asiasta kiinnostuneille, ettäs kehäraakki tiedät!
"Asia tuskin sulle kuuluu, jos et ollut onnettomuudessa osallisena."
Perustele! Nykyisin on niin pajon outoja tapoja, uskomuksia ja käsityksiä, tuo vaikuttaa eräältä sellaiselta.
Esimerkiksi se, että nimiä ei voi/saa tai haluta julkaista nykyisin sanomalehdessä onnettomuustapauksissa tai rikostapauksissa, kuin vain poikkeustapauksissa (julkisuuden henkilö tai iso rikostuomio), on kehityksen tulos. Vajaa sata vuotta sitten nykyisten vanhusten lapsuudessa sanomalehdissä julkaistiin henkilön nimi, vaikka olisi vain kaatunut kännissä polkupyörällä tai jäänyt kiinni pontikkatehtalusta. Tai tehnyt oikeastaan ihan mitä vaan!
Maailma, tavat, käytännöt ja käsitykset tietenkin muuttuvat ajan saatossa, ainako kuitenkin vain paremmiksi eli parempaan suuntaan?
Eivät nuo nykyiset vanhukset nyt ole reippaasti yli 100 vuotiaita , 100 vuotias ollut lapsi 90 vuotta sitten noin -30 luvulla 😂😂😂
Näiden viestien perusteella 1 miespoika ja 1 poikamies. Toinen kantasuomalainen ja toinen ulkomaalainen.
Yhtä kaikki: kannattaa opetella uimaan kunnolla ennen uimaanmenoa. Eikä tämä ole ilkeilyä hukkuneita kohtaan, vaan muistutus tietynlaisesta nöyryydestä vesillä. Et oikeasti mene syvään veteen, jos et pystyy uimaan 200 metriä.
Niin, tai vielä parempi, kun pelastusliivit päällä, niin , kun laki ja asetus suosittelee, ei auta hyväkään uimataito, jos joutuu merivirtojen vietäväksi , tai kaatuu suppilaudalla ja lyö pääsnä , menee tajuttomaksi.
Tietyn sivun mukaan afghanistanilaisia. Oli ollut kuulemma vene ja sup lauta jolla oli 5 henkeä liikkeellä.Syystä jota ei ole kerrottu, ilmeisesti vene ja sup lauta kaatuivat.Veden varaan joutuneista 3 pääsi uimaan rantaan ja 2 katosi.
Miksi ei otettu tukea laudasta tai siitä veneestä? tuskin se vene mitään lyijyä on vaan melko varmaan kelluu väärinpäinkin ollessaan voisi sen avulla polskia rantaan.
Jälleen kerran, pelastusliivit olisivat estäneet tragedian.Eikö kehdata pitää kun on kirkkaan väriset vaikka uimataitoa ei ole riittävästi? Parilla kympillä saisi liivit päällensä.
Just näin liivit päälle, vaikka olis hyväkin uimaan.
Kaikki hukkuu, joiden perää EI niin viitsi vanhemmat katsoa.
Nopea tapa päästä vaivattomasti eroon riippakivistä.
Voi taas eläää omaa nuoruttaa ja itselleen : )
Suomalainen tapa hoitaa jälkiehkäisy on ostaa
lapselle takaveto-bemari tai -Mersu. Joissakin kulttuureissa viedään lapset veden äärelle...
Riittää kun hankkii kortin poikkeusluvalla. Toki bemarin kanssa on parempi onnistumisprosentti.
Afganilainen ehkäisy..osta subbi lauta
Saataisko nazimalle kimppaostoksella suppilauta? Sitte joku kiva koski mihin treenaamaan.
Zurullista
Ei ole vaan silkkaa tyhmyyttä. Mennä veteen uimataidottomana, samanlaisten uuvattien kanssa. Kuin hyppäisi koneesta ilman laskuvarjoa,
Menihän nazimakin hallitukseen tyhmänä ja silti pärjäsi niin että sai veronmaksajien rahoja ukkonsa kanssa kupattua ihan isosti.
Retu ja Tahvo hukkusivat.
Oliko ne jotka hajotti sen Mersun?
Siis en tarkoita että tiedän että hukkuneet olisi hajottanut Mersun . Luin vain lehdestä että jotkut typerykset ovat hakottaneet eläkeläisen Mersun.
Oliko afgaaneja?
Onko jollakin oikeeta tietoa?
Hevosmiesten tieto on oikeaa tietoa. Sitä en tiedä onko paikkaansa pitävää?
Eikö ketään kiinnosta? Tai osaa kertoo hukkuneista jotain?
Ei paljoa. Darwin awards kamaa jokatapauksessa.
Minfon tieto kerrottu ylempänä jo ketjussa.