Jumala loi maailman alkuräjähdyksellä ja kasvit, eläimet ja ihmiset evoluutiolla. Jumalalle yksi päivä on niin kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niin kuin yksi päivä - luomispäivät ovat siten olleet pitkiä erimittaisia ajanjaksoja. Luomiskertomus on sovitettavissa yhteen tieteellisen maailman- ja elämänsyntykäsityksen kanssa. Ihmisestä tuli ihminen Jumalan annettua eläimelle sielun. Luomiskertomusta ei tarvitse ottaa kirjaimellisesti, saa ottaa, mutta autuus ei ole luomiskertomuksen kirjaimellisesta tulkinnasta. Raamattu ei ole luonnontieteiden oppikirja. Jumala on voinut luoda maailman myös niin, että se vain näyttää vanhalta, mutta se ei ole kovin todennäköistä.
Maailman synty
Anonyymi-ap
77401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Jumala saattoi luoda alkuräjähdyksellä, mutta tiedemiehet alkavat olla sitä mieltä ettei mitään alkuräjähdystä ole tapahtunut.
Joissain spekulaatioissa ehkä, mutta yleinen konsensus on vahvasti alkuräjähdysteorian kannalla.
Missä kohti Raamatussa on alkurähdys, joka on hajoittava elemetti?
Missä kohti Kirjaa?
Luomiskertomus on kirjoitettu siten, että se on kirjoitushetkensä aikakauden (1000 e. Kr.) ihmisille ymmärrettävässä muodossa. Siinä ei siksi puhuta 1900-luvulla j. Kr. kehitetystä alkuräjähdysteoriasta. 1000 e. Kr. oli tähtitaivasta mahdollista havainnoida vain paljain silmin, 1600-luvulta j. Kr. alkaen on ollut kaukoputket, 1900-luvulta radioteleskooppeja jne.
Nykyihmlnen voi kuitenkin halutessaan nähdä Jumalan sanoissa "tulkoon valo" yhteyden pian alkuräjähdyksen jälkeen syntyneen valon muodostumiseen: fotonit (joista valo muodostuu) syntyivät Kaikkivaltiaan sanalla fysikaalisena prosessina. Tämä ei sulje pois hengellistä selitystä, jossa Kristus on maailman valo. Useilla raamatunkohdilla on useampiakin merkityksiä.
Olemmeko tosiaan omaa itseämme temutessa kaislikossa ikäänkuin havuten sitten.
Snickballs
Tiede on teorioita. Nimenomaan niitä ja kullakin voi olla omansa, vähän kuin Jumala.
Teorioita on toki monia, mutta tiedeyhteisöllä voidaan katsoa olevan konsensus sekä alkuräjähdyksestä että evoluutiosta.
Tiede on todistettava elemitti, jota se ei edes yritä avata, koska asialla ei ole pohjaa.
Kun näinkin isoa asiaa käsittelee, kannattaa ottaa Raamatusta tartuntapintaa, kuka on todellinen luoja;
1. Kor. 8:6 Meillä on vain yksi Jumala, Isä. Hänestä on kaikki lähtöisin, ja hänen luokseen olemme matkalla. Meillä on vain yksi Herra, Jeesus Kristus. Hänen välityksellään ON KAIKKI LUOTU, niin myös meidät.
Sekä; Joh. 1;3 Kaikki syntyi Sanan voimalla. Mikään, mikä on syntynyt, ei ole syntynyt ilman häntä.
Kuka on tämä Sana? Se on itse Jeesus, josta Joh. 1:1 Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
Isä Jumala loi maailman Sanan, Kristuksen, kautta.
Juuri näin, se on Uudessa Testamentissa useaan kertaan esillä.
Jeesus sen työn teki esikoisena.
Selityksillä ei ole merkitystä, kun emme tiedä.
Tiede yrittää parhaansa mukaan löytää todisteitakin.
En usko evoluutioteoriaan, mutta uskon Jumalaan.
Evoluutio on höpö juttu, ihmisen keksimä juttu kun Jumalan luomistyötä on ihmisen vaikea järjellä ymmärtää.
Siksi ihminen keksii omia terapioitaan maapallon synnystä kun järki ei riitä muuhun.
Siinä ole mitään ihmeellistä loin sen
Ei ihminen ole kehittynyt apinasta. Ihminen on aina ollut ihminen. Ja apina on aina ollut apina.
Siksi en usko evoluutioteoriaan. Jumala loi ihmisen. Ja Jumala loi apinan.
Hei camoon olet fafourite number one
siis enhän minäkään luonut otreäni caan jumala loi ninut
otteåni
iyteåni
vaan
kaikki lajit luotiin toisensa perään
entinen ja nyky amppari samoja
tosin ihminen meni sotkeutuu eläimiin niin syntyi lisko ihminen
käärme aivo
niitä pesitytyy verran seura kunnassa
herran
jos järkevästi ajattelee eihän ne saalista kuin uskovaisia
liskogan on hiljaa niin kukaan ei tiedä kuka se on jos ne on matkannut tänne hwrmonilta vaikka sota vankien seassa ei niistä kukaan ole tiennyt
eläin on eläin
ELÄIN
Liskot on sinisiä
Ja punaisia
hyvin vähän tiedän mistään paavali oli kova tietämään siksi sillä oli pistin lihassa
homo sapiens ei ole ihmisen laji
ne on alieneita
nykyäänhän ne tekee ihmisistä paykopaatteja kemiallisesti ja käyttämällä geeni teknologiaa
puolet suomalaisista on psykopaatteja
esim lääkärit laittoi nano teknologiaa elimistöön saivat että ottavat veri kokeen eli jos olen jonkun puhelimen lähettyvillä mua voi seurata
sanoivat
mulla on 4 g puhelin et periaatteessa jos mulla on 5 g puhelin ne voi tappaa mit
mut
yksi yö tai aamu puhelin lämpeni ihan vitusti ja huntu et saan jonkun halvauksen ja joku varastaa min ruumiin sammutin puhelimen no se meni ohi
esim yksi sputnik rokotteen hakkeri hakjeroi kavefeihinsa pisteryt rokotteet kaikki ein toiminnot ja missä be oli
ihmiset ovat lääkärien koe kaniineja ne kirjaa kaikki oireet ylös ja syöttää myrkkyjjä ja eliitti kyjee tuolla jossakin ja perustuu väestön mani pulointiin nykyään se on pedon merkki who
ja tänä maa kuuluu sille
on myynyt itsensä pedolle
Lyhyesti myrkkyä elimistöön ja ne keksivät lisä myrkyn jonka pitää sut sairaana loppu elämä
dairaitten balta lunta
sairaitten
psykiatria pimein ne pistää totuuden puhujat ja terveet sinne
ja laki on pimeitten rikollisten säötåmä
poliisit valvoo et rikoksia tehdään
uutiset väännetään näyttämään sitä et ne olisi hyviksiä
koulu ampuja ei ole koulu ampuja breivok ei ole breivik terroristi ei ole terroristi
putin ei ole putin etc
Maailmassa on varmaan 19 maata jotka ei ole roisto valtioita harvat ovat valirur
valitut
Höpöjä puhut, eläimillä ei ole sielua, ihmisellä on.
Kuoleman jälkeen sielumme joutuu joko helvettiin tai pääsee taivaaseen, näin Raamattu opettaa ja sanoo.
kyllä olet oikeassa ihminen on eläin jolla on sielu
Jotkut on oikeita eläimiä älä kuuntele lestadiolaisia ne valehtelee
melkein kaikki lestadiolaiset valehtele tai lähes kaikki
Alien rotu ainakin
ainakin ukrainassa ne viljeli lapsia elin siirtoihin
mäkkärin mainos kyltissä lukee salaisuutemme on meidän ihmisetPlus ihmisten muuttaminen
psykopaateiksi
Adtenokromi lasten verestä tehtyä huumetta niitä kiduttamalla ja rääkkäämällä
hainz ihmisen veri ketsuppia
ohnis
sikiöistä tehtyä aromi vahvennetta
ihnis
Lestadiolaiset syövät ihmistä nykyään ja saarnaavat abortista murhana
Tai onhan se jumalan kuva
Raamatun heprean “yom” tarkoittaa myös ajanjaksoa, ei vain 24-tuntista päivää.
Kaksi “kirjaa” - Raamattu ja luonto eivät ole ristiriidassa, koska molemmat ovat Jumalan työtä.
Päivä 1 – “Tulkoon valo” - Jumala luo valon ja erottaa sen pimeydestä. Vastaa alkuräjähdystä (~13,8 miljardia vuotta sitten), jolloin aika, tila, aine ja valo saivat alkunsa. Ensimmäiset fotonit vapautuivat pian alkuräjähdyksen jälkeen.
Päivä 2 – Taivaan vahvuus, “vesien erottaminen” - Jumala erottaa vedet vesistä ja tekee taivaan kannen. Alkuplaneettojen syntyprosessi ja/tai maan ilmakehän muodostuminen ~4,6 mrd. vuotta sitten. Maapallo erottuu kaaoksesta omaksi taivaankappaleekseen ja alkaa saada kaasukehän.
Päivä 3 – Kuiva maa ja kasvit - kuiva maa tulee näkyviin ja kasvit alkavat kasvaa. Maankuori muodostuu (~4,5–4 mrd. vuotta sitten) ja kasviplankton ja kasvit ilmaantuvat (~3–1,5 mrd. vuotta sitten). Fotosynteesin kehittyminen muuttaa ilmakehää ja luo perustan elämälle.
Päivä 4 – Aurinko, kuu ja tähdet - Jumala luo valonlähteet, jotka hallitsevat päivää ja yötä. Auringon, kuun ja tähtien valo alkaa näkyä selkeämmin, kun ilmakehä muuttuu läpinäkyväksi fotosynteesin vaikutuksesta.
Päivä 5 – Kalat ja linnut - merieläimet ja linnut luodaan. Elämän monimuotoistuminen merissä (kambriumi, n. 540 milj. vuotta sitten) ja myöhemmin lajien nousu maalle, mukaan lukien lentävät matelijat ja linnut (~200–100 milj. vuotta sitten).
Päivä 6 – Maaeläimet ja ihminen - Jumala luo maaeläimet ja ihmisen omaksi kuvakseen. Vastaa nisäkkäiden kehittymistä (~65–5 milj. vuotta sitten) ja ihmisen kehitystä hominiineista nykyihmiseksi (~300 000 vuotta sitten). Ihmisen "luominen Jumalan kuvaksi" on usein nähty hengellisenä erityisyytenä, ei niinkään biologisena poikkeuksena.
Päivä 7 – Jumala lepää - Jumala päättää luomistyön ja lepää. Nykyinen aika.
ensimmäisenä päivänä kalat toisena linnut kolmantena nisäkkäät neljäntenä pedot viidentenä meri eläimet kuudentena ihmisen ja sunnuntaina maan
Koska maa lepää se on paikallaan ja se on jumala