Olisi tarkoitus laittaa kerrostaloon 8mm laminaattia lattiaan. Lattiarakenteena on ontelolaatta tasoite.
Haussa on siis alusmateriaali laminaatille, joka eristää hyvin askelääniä. Erillistä kelluvaa rakennetta laminaatin alle en aio rakentaa, joten alusmateriaalilla pitäisi pärjätä.
Tähän mennessä on tullut vastaan tuplex, quick-stepin transitsound ja parqtex.
Löytyyko raadilta suosituksia??
Entä kohtuuhintainen ostopaikka pk-seudulta?
-JL
Mitä laminaatin alle
7
7831
Vastaukset
- Laminaattori
Tällaisessa(kin) tilanteessa. Helppo levittää, teipata ja pysyy paikallaan.
- JLE
Melkoiset hintaerot näyttää tuotteilla olevan.
Kolmen db:n parannus askeläänien eristävyydessä tulee maksamaan 75:n neliön lattiapinnalla reilut 200 EUR.
Tuplex - Laminaattori
JLE kirjoitti:
Melkoiset hintaerot näyttää tuotteilla olevan.
Kolmen db:n parannus askeläänien eristävyydessä tulee maksamaan 75:n neliön lattiapinnalla reilut 200 EUR.
TuplexTarkasta lattian tasaisuus n 2,5-3 metrisellä linjaarilla tai suoralla laudalla ristiin mitaten, että alustan tasaisuuspoikkeama on max 3mm kahdelle metrille. Jos se on enemmän, 4mm paksu hieman pehmeä alusmateriaali voi olla jo rasite saumoille.
- JLE
Laminaattori kirjoitti:
Tarkasta lattian tasaisuus n 2,5-3 metrisellä linjaarilla tai suoralla laudalla ristiin mitaten, että alustan tasaisuuspoikkeama on max 3mm kahdelle metrille. Jos se on enemmän, 4mm paksu hieman pehmeä alusmateriaali voi olla jo rasite saumoille.
Selma juttu. Tarkistan lattian ja laitan alle jompaa kumpaa.
-JL - asentaja10
JLE kirjoitti:
Selma juttu. Tarkistan lattian ja laitan alle jompaa kumpaa.
-JLItse en suosittelisi laminaatin alle sitä 4mm paksuista tavaraa.
Mahdollisimman tukevaa laminaatille, esim. se tuplex on hyvä. - JLE
asentaja10 kirjoitti:
Itse en suosittelisi laminaatin alle sitä 4mm paksuista tavaraa.
Mahdollisimman tukevaa laminaatille, esim. se tuplex on hyvä.Löytyi vielä icopalin parkolag, eli ns. "bitumikorkki".
Selluloosa bitumi korkkirae.
Paksuus 3mm, eristävyys n. 18db toimii myös kosteussulkuna.
-JL - laminaattimyyjä
JLE kirjoitti:
Löytyi vielä icopalin parkolag, eli ns. "bitumikorkki".
Selluloosa bitumi korkkirae.
Paksuus 3mm, eristävyys n. 18db toimii myös kosteussulkuna.
-JLparkolag ainoastaan parketin alle, laminaatin alle solumuovi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427085
- 323968
- 493406
- 412978
- 172746
- 372238
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472137- 412090