Yle:
Suomen ensimmäiset vetybussit aloittavat liikennöinnin Jyväskylässä – kyytiin pääsee ensi viikolla maksutta!
Jyväskylän joukkoliikenteen käyttöön tulee pilotissa yhteensä viisi vetybussia.
Sopivasti ralliviikolle ilmaista vetykyytiä!
Vetybussilla ralleihin
13
149
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä linjoja ne ajavat ensi viikolla?
- Anonyymi
TV:stä kuulin että ainakin Vaajakoskelle päin. Matualueille ei kannata uusia busseja laittaa, alkavat haista heti.
- Anonyymi
Hienoa että vetybusseilla pääsee ilmaiseksi ralleihin. Ituhipitkin käyttävät kilvan saasteettomia busseja.
- Anonyymi
No sähköbussihan se on, mutta kun sähkö tehdään vedyllä, niin se on niin taivaallisen puhdasta että ituhippikin voi nuolla sen pakoputkea, josta tulee vain vesihöyryä. Ei mitään valkoista mönjää.
- Anonyymi
Ei kai nuo bussit ole sähköautoja!? Vetybussissa on polttomoottori joka toimii bensan sijasta vetykaasulla.
Samoin Toyotan autot, joilla se osallistuu Jyväskylän ralliin:
https://www.is.fi/ralli/art-2000011352784.html
Ksml voisi kerta kaikkiaan tehdä pikku jutun, jossa selitettäisiin nämä vetymoottoriasiat perinpohjin.
- Anonyymi
Renkaista irtoaa mikromuoveja Tyynenmeren roskapyörteisiin ihan samalla lailla kun vanhoista malleista.
Ja erittäin jännä nähdä, onko ensimmäinen insidentti pikku tulipalo vai megaräjähdys.
Vehniä 1974
Konginkangas 2004
Jyväskylä 2025? - Anonyymi
Polttokennomoottori. Tällaisessa vetyautossa on polttokenno, jossa vety yhdistetään happeen ja tuotetaan näin auton liikuttamiseen tarvittavaa energiaa. Polttokennomoottori siis muuntaa vedyn sisältämän kemiallisen energian auton sähkömoottorin tarvitsemaksi sähköenergiaksi. Lisäksi prosessissa syntyy lämpöä.
Ei tuohon mullilehteä tarvita.
Vetymoottori, joka keksittiin jo 200 vuotta sitten, on jo vanhanaikainen . Siinähän bensiinin sijasta poltetaan vetyä, muuten kuin bensakone.- Anonyymi
Kyllä ne vetybussit ovat polttomoottoriautoja, polttoaineena vetykaasu.
Suomessa ei kai ole vielä lainkaan ainakaan raskaassa liikenteessä polttokennomoottorilla toimivia autoja.
- Anonyymi
Jos ajetaan linja S5 niin penkeillä lemuaa äkkiä curry paskan lemu..
- Anonyymi
Nyt ne ovat oppineet paskomaan uimarannoilla veteen, niin tulee kerrankin huuhtelu samalla.
- Anonyymi
Kun putin hyökkää kohta Suomeen, niin häkäpönttöautot lisääntyvät nopeasti kun ulkomaisessa omistuksessa olevat polttoainefirmat vetävät rahansa pois.
Toki puuta riittää, Kansa saa syödä kuoret ja loput pönttöön. - Anonyymi
Vetybussi on nolla-autona Harjun kokeella. Kuskina entinen panssarivaunukuski Irakin armeijasta.
- Anonyymi
Onko se sama joka vapautui vankilasta kun lupasi häipyä maasta?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302776Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081817Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171404
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si711279- 241235
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431168Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?761131- 311008
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa93985