Veranpaineeni oli ollut pitkään noin 135/95 mutta noin vuosi sitten se nousi 150/110 tienoolle ja jouduin veranpainelääkitykselle.
Kaksi enimmäistä oli huonoja toi ihottumaa. Vuodenvaihteessa lopetin verenpainelääkityksen kokeillakseni johtuuko ihottuma todella lääkityksestä. Ei onnistunut lopettaa, paine nousi 180/120 jolloin se oli jo vaarallisella tasolla.
Kolmas lääke oli ok.
Seuraavaksi se varsinainen juttu.
Ostin luontaistuotekaupasta kalkkitabletteja, joita olen syönyt silloin tällöin 5-6 vuotta joskus tammikuussa 2025
Myyjä suositteli k2-vitamiinia, koska kalkki saattaa jäädä verisuonenseinämiin ja k2-vitamiini ehkäisee sen. OK, noh.... ilman muuta. Otin k2 (100 mikro grammaa/vrk) Eihän sitä tiedä vaikka voisi vähentää lääkitystä - ajattelin
Noin neljän kuukauden kuluttua piti puolittaa lääkitys koska huippasi joskus ja veranpaine laski jopa 95/65 tasolle.
Kokeilin jossain vaiheessa että enpä ota lainkaan, katsotaan kuin korkealle nousee? Veranpaine ei noussut kuin 115…120/75…80. Näin alhaalla veranpaineeni ei ollut vuosiin.
Niin jäi verenpainelääkkeet kaappiin ja siellä ovat edelleen. En ole enää yhtäkään ottanut kolmeen viikkoon.
Tarinan opetus.
Nähtävästi on niin että verisuonten seinämät puhdistuivat kalkista ja paine laski
K2-vitamiini ei varamaankaan auta kaikille. Korkean veranpaineen syyt ovat yksilöllisiä.
Mutta minusta kannattaa kokeilla K2-vitamiinia, varsinkin jos käyttää ylimääräistä kalkkia. Toki saattaa kalkkia jäädä seinämiin vaikka ylimääräistä kalkkia ei syökään. Onhan sitä joissakin ruuissa, maidossa ja juustossa ym.
K2-vitamiinia kannattaa syödä puoli vuotta. Kuukauden jälkeen ei kannata odotella vielä tuloksia. Niin ainakin minun tapauksessa kävi. Noin 3-4 kuukautta, niin pikkasen alkoi tuntumaan. Puolen vuden kuluttua jos ei mitään vaikutusta näy, niin ehkä siitä ei ole apua sitten. Voihan sitä toki ottaa muutankin mutta onko hyötyä. Jokainen tekee itse omat johtopäätökset.
On hyvä huomata että ihmisille tarkoitettua K-vitamiineja on K1-, K2-vitamiinit Kyseessä oli siis K2 vitamiini ja annos 100 mikro grammaa/vrk.
K2-vitamiini laski verenpainetta n. 35%
5
508
Vastaukset 5
- Anonyymi
..... Piti vielä mainita että jos kalkkia jää verisuonten seinämiin ,niin se kovettaa seinämiä ja sehän nostaa verenpainetta.
- Anonyymi
K2-vitamiini on rasvaliukoinen vitamiini, joka on tärkeä luuston terveydelle ja verisuonten hyvinvoinnille. Se auttaa kalsiumin imeytymisessä ja ohjaa kalsiumin oikeaan paikkaan, estäen sen kertymistä verisuoniin ja edistäen sen pääsyä luustoon. K2-vitamiini on erityisen tärkeä sydän- ja verisuonitautien sekä osteoporoosin ehkäisyssä.
Vaikuttaa sydän- ja verisuoniterveyteen:
Se auttaa pitämään kalsiumin poissa verisuonista, missä se voi aiheuttaa ongelmia, ja ohjaa sen luustoon, jossa se on tarpeen.- Anonyymi
Olen myös itse lukenut tuon saman muualta. K2-vitamiini on aliarvostettu aine mielestäni.
- Anonyymi
K -vitamiinia löytyy kyllä ravinnosta,mutta jos siitä huolimatta verenpaine nousee niin ei ole hyvä juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3451389Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan78947Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.78843Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61823Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt45702- 120693
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38682- 49648
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9536- 25525
- 32521
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33498Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 80460
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21431