https://yle.fi/a/74-20173724 Vaikein työllisyystilanne on Lieksassa ja Outokummussa. Oletettavasti Lieksan lehti uutisoi jo tämän koska tällainen asia indikoi selvästi sitä että asiolle tarvisi tehdä jotain.
Kateudella on estetty koko maakunnan kehitys. Tätä on monet sanoneet ja se näkyy monissa tilastoissa.
Kateudella on estetty koko maakunnan kehitys. Tätä on monet sanoneet ja se näkyy monissa tilastoissa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä valtuutetut ovat puhuneet työttömien aiheuttamista kuluista kaupungille. Kommentit valtuustossa ovat olleet vain "Pitäis tehdä jotain." Ja siihen on jäänyt. 😂
Eivät osaa!!
yli 90 prosenttia koko maakunnanan asukkaista (poislukien muualta tulleet) pitäisi peruskouluttaa normaaleihin käytöstapoihin ja opettaa ihan perusasiota elämästä. koulutuksessa tulisis sivuta mm kateuttta ja juoruilua yms typerää toimintaa.
Lieksan lappu uutisoi Euroviisut hömppää ja toimittajien omia mieltymyksiä. Ei tämän otsikon mukaisia uutisoida koska tilaajat (ne 2 kpl) vaativat kahvakuula jumppia ja vaskiradion kiljutastingeja.
Jos haluaa työllistyä ja menestyä niin täytyy olla valmis muuttamaan työn perässä. Todella helppoa.
Mutta kun kaupunki sanoo että Lieksasta löytyy hyvän elämän rakennuspalikoita eli työtä 🤔
Myynti puheita. Ei pidä kaikkea uskoa. Jonnin joutavaa rehvastelua. Ei muuta kuin maailmalle näkemään ja kokemaan oikeita töitä. Jos pelottaa lähteä kauas niin aloittaa vaikka varovasti Joensuusta.
Narsismissa on tyylinä kääntää tosiasiat päälaelleen. Voidaan valehdella aivan päinvastaista aivan pokkana.Ja narsismiahan karjalassa on valtavastu. Siitä kertoo sairaalloinen kateus ja juoruilu ja selkäänpuukottamisen kulttuuri. Sekä se että ei oteta vastuuta mistään vaan vika on aina muiden.
Karjalainen uutisoi rehellisesti Suomen pahin työttömyys ja väestökato Lieksan lehti ei pysty tähän