Minnehän Suomenkin avustusrahat menevät

Anonyymi-ap

Tämähän oli tiedossa jo ennen sotaa, että Ukraina on maailman korruptointuneimpia maita. Ja sieltä myydään lahjoitettuja aseita terroristeille.
Mutta eikun pitää vain työntää rahaa näiden herrojen persieen. Zelenskyin vaimoke osteli kymmenien tuhansien eurojen koruja Pariisista pari vuotta sitten. Ja ukko itse näyttelee köyhää, vaikka on miljardiomaisuus takana.
Ei ihmisen sanomiset, vaan ne teot kertovat totuuden.
Ja tämän lain allekirjoitus näyttää Zelenskyin todelliset kasvot.
Zelenskyihän on myös lakkauttanut Ukrainan opposition.
Moraali ei romahda, mutta on vaikea nähdä, kuinka se ei luo epäluottamusta [Ukrainan presidentti Volodymyr] Zelenskyin ja [Zelenskyin kansliapäällikön Andri] Jermiakin kanssa liittoutunutta virkamiestä ja johtajaa kohtaan, Helin arvioi.
Zelenskyi allekirjoitti eilen lain, jonka myötä Zelenskyin nimittämä valtakunnan syyttäjä voi rajoittaa korruptionvastaisten virastojen toimintaa. Zelenskyin mukaan virastot jatkavat toimintaansa, mutta kriitikot ovat huolissaan niiden riippumattomuudesta. Ukrainassa järjestettiin eilen laajimmat mielenosoitukset sitten sodan alun lain hyväksymisen takia.

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millä tavalla tämä mahtaa vaikuttaa Suomussalmen KELA-konttorin myöntämiin avustuksiin ja toimeentulotukeen ?

      • Anonyymi

        Zelenky saa kolome tonnia kuussa Kelalta.


    • Anonyymi

      Ettäkö työ suomussalmelais-raukat saa nakattua näitä ryssämielisiänne rajan yli paratiisiinsa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      190
      4353
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3160
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      29
      2861
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2746
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2723
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2605
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2341
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      99
      2098
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      88
      1122
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      60
      1072
    Aihe