Huijausyritys?

Anonyymi-ap

Moi,
ostin tuotteen nettikaupasta viimevuoden aikaan, ja nyt viikko sitten kaupasta tuli minulle sähköposti : Myyntireskontram­me mukaan seuraavien tilausten laskut ovat edelleen maksamatta. Todennäköisesti olet valinnut tilauksen maksutavaksi postiennakon, mutta teknisen virheen vuoksi tämä ei ole välittynyt Postille, jolloin paketti jaettiin ilman maksun suorittamista.

Pyydämme ystävällisesti suorittamaan maksun mahdollisimman pian.

Laskut liitteenä.

Otin yhteyttä kauppaan ja kerron että olen maksanut kyseisen ostoksen kun lunastin sen postista postiennakolla. neljän päivän jälkeen ei vielä kuulunut mitään, joten lähetin uuden sähköpostin kappaan ja pyysin toimitusjohtajan yhteystietoja.
Pian johtaja lähetti minulle postin: Pyydän anteeksi aiheetonta maksumuistutusta jonka lähetimme sinulle!

Postilla oli tekninen virhe, jonka vuoksi postiennakkomaksujen tiedot eivät välittyneet hetkeen reskontraamme. Maksukuistutus oli siis aiheeton ja pahoittelut vielä siitä.
Kyseessä ei kuitenkaan ollut huijauskeissi, puhdas tekninen ongelma, joka onneksi saatiin selvitettyä.

Ei minun mielestä kovin uskottavaa koska lunastin paketin postista 04.12.2024 eli 7,5 kuukautta sitten. Toimitusjohtaja tarjosi minulle peräti 15 euron store creditiä.
Mitä olette mieltä, onko kyseessä huijaus yritys? Summa jota yritettiin saada oli yli 500 euroa.
Kertokaa onko mahdollista että Postin järjestelmät voi vaikuttaa vielä 7,5 kuukauden päästä kaupan tiedostoihin?

1

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä sitä voi huijaukseksi sanoa, kun kerran asia ratkesi sähköpostin välityksellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      25
      2593
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1576
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1374
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1150
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1141
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      961
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      931
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      922
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      216
      889
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      825
    Aihe