Metrifilmi

Tillywilly

Kertokaahan viisaammat aloittelijalle, miten toimitaan metritavarana ostettavan filmin kanssa. Mitä muuta tarvitaa kuin filmi ja sille purkki?

1

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alvari Raappavaara

      Jos halutaan homma helpoksi niin tarvitaan latauslaite. Ainoastaan metritavarakiekko laitteeseen pimeässä ja lopun voikin tehdä valossa. Yksi suosittu merkki oli LPL, muitakin on. Latauslaitteen laskuri näyttää paljonko mennyt kasettiin, jottet tekisi ylipitkiä. Hankaloittavat kehittämistä, nimittäin. LPL-laitteen toinen mittari näyttää paljonko, noin, tavaraa on jäljellä laitteessa. Päällepäinhän sitä ei näe muuten.

      Toki ilmankin pärjää. Homma vaan on tehtävä pimeässä. Vessan seinään pari naulaa merkiksi, kui pitkä on vaikkapa 36 kuvaa. Siihen vaan pätkä suoraksi ja kelaus kasetille. Siis umpipimeässä. Hyvin onnistuu, kokemusta on noin 270 metrin verran. Riskinsähän siinä on, jos et muista lukita ovea tai valonappi on ulkopuolella. Kerrasta muistaa, kun valottaa 30 metriä pilalle. Mie latailin kiihkeimpinä trixiaikoina aivan alkeellisesti ja vastoin omia opetuksia. Kiekko polvien väliin, pikku patit auttaa asiaa. Pää hamuillaan esille, teipataan kasettiin, kasetti kiinni ja vedetään filmiä senverran kun kädet myöten antaa ylöspäin. sit kieputellaan kasettiin varoen sykkyrälle menemistä ja puristetaan polvilla niin että kiekko pysyy paikoillaan eikä annan enempää filmiä. Väännetään poikki kun kelattu kasetti kiekolle asti. Pituutta voi tulla pikkusen yli, riippuu käsien ja reisiluiden pituudesta. Jos tempasee filmiä auki kovin vauhdikkaasti niin staattinen sähkö saattaa yllättää salamoinnilla. Malttia, malttia.


      Lisäksi tarvitaan tarrapaloja tai maalarinteippiä, johon merkataan joka kasetin kylkeen mitä filmiä ja kui pitkiä pätkiä. Herkkyys myös, varmuuden vuoksi.

      Jos ostat kasetteja, esim Hama-nimellä saattaa löytyä, niissä muistaakseni on tarrat mukana.

      Lisäksi tarvitset teippiä, jolla filmin pää kiinnitetään kasetin puolaan. Maalarinteippi esim. käy hyvin, saapi olla aika leveetäkin.

      Kannattaa pitää mielessä millä puolella se valoherkkä emulsio kulkee. Kelattu kiekolle filmin sisäpinnalle ja tarkoitus on rullata filmi kasettiin niin että emulsiopuoli kamerassakin tulisi objektiiviin päin eikä kameran takalautaan. Tämänkin oppii kerrasta muistamaan, kokemusta on.

      Ne on muuten kasetteja, joihin se filmi kelataan. Kasetteja voipi pölysuojautumisen vuoksi säilytellä pikkuisissa filmipurkeissa. Kehityspurkki onkin sitten ihan eri juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      335
      32350
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      60
      2556
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      74
      2008
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1777
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      168
      1678
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      49
      1481
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      96
      1254
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1068
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1021
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      31
      974
    Aihe