Seksuaalinen vapaus pelottaa vain niitä miehiä, joiden arvo perustuu toisten rajoittamiseen ja vallankäyttöön. Jos naisen seksuaalisuus ahdistaa sua, ehkä ongelma ei ole naisissa – vaan siinä, ettei sun miehuus kestä sitä, ettei se ole enää vallan väline.
Miesten naisia rajoittava näkemys
Anonyymi-ap
138757
7Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 138
Vanhimmat
Jaa vain hanuriasi kuinka paljon haluat, se ei muille kuulu.
Sanot että se ei kuulu muille, mutta silti koet tarvetta kommentoida.
Tässä muistutus:
Seksuaalinen vapaus ei kaipaa sinun hyväksyntää.
Eikä kenenkään lupaa.
Mun keho. Mun historia. Mun valinnat.
Ei sinun asia.
Ole huoleti, rotkoa ei monta kertaa tulla uudestaan polkemaan.
Halventavat sanat eivät tee kenestäkään suurempaa. Ne paljastavat vain puhujan epävarmuuden ja kunnioituksen puutteen.
Ihan kuin sulla olisi edes saumaa siihen 😂
Oli sen verran maeerinen eunuckvastaus, että taidat olla tämä palstasetä itse tiesi kanssa aina jostain vääntämässä. Aloituskin saattaa ensialkuun vaikuttaa ns legitiltä, mutta se on juuri tätä monologis varten pykätty. Oikoluku ei ole rakettitiedettä. Lauseet oli hyvin kökösto rakennettu
Onpa uskottava dialogi palstasetä esim noin kaksitoistavuotiaan mielestä. T naiselta tämä
Tälleen sivusta totean, että jokainen on pyrkinyt uudestaan ja jopa pidempiaikaisesti.
Hyvä jumala mitä paskaa.
Se on biologiaa.
Ihan samaa valtaa naisetkin käyttää kutem sinä juuri nyt kertoessasi mitä mies ei saa ajatrlla sinusta.
Muista:
Jos se näyttää lutkalta, kävelee kuin lutka ja kuulostaa lutkalta, se on...
Biologia ei tee susta sovinistia, mutta sun sanat teki. Seksuaalinen vapaus ei ole lutkailua – ja se, että halveksit naista siitä, kertoo lähinnä siitä, kuinka vähän sun miehuus kestää tasavertaisuutta.
Nainen ei ole lutka siksi, että valitsee itse mutta mies voi paljastaa ajattelunsa tason sillä, miten hän siitä puhuu.
Miten vallan käyttö nyt muuttui ajattelun tasoon. On totta etten vapaan seksuaalisen naisen kanssa sovi yhteen. Lutkaksi hänet ajattelen.
Jos naisen vapautta kutsutaan halventavasti, miksi miesten samasta toiminnasta ei koskaan puhuta samalla tavalla? Kaksinaismoralismi paljastaa enemmän pelosta kuin totuudesta.
Ei luonnossa ole tasavertaisuutta.
Mikä tahansa systeemi, joka perustuu seksiin, ei voi olla tasavertainen. Meidän ikiaikainen genetiikka eli vietit valitsee meidän puolesta. Oletko esim. huomannut miten epäreilusti viettimme sulkevat pois epämuodostuneet? Ylipainoiset? Ei siinä ole mitään reilua.
Tasavertaisuus löytyy siis seksin ulkopuolelta.
Ihminen eroaa luonnosta paljonkin. Yrität oikeuttaa syrjinnän viittaamalla luontoon, vaikka ihmisen erottaa siitä ettei hän ole pelkkien viettien varassa.
Vietit eivät valitse meidän puolesta vaan ne tarjoavat impulsseja. Se, miten kohtelemme toisiamme, kertoo siitä, ollaanko me ihmisiä vai pelkkiä eläimiä.
Lutkaksi kutsun naista kuka tahallisesti pilaa toisten ihmisten elämiä,nainen kuka käyttää seksuaalisuuttaan tähän hommaan.
Onneksi sualistokaksu ei palstasetä ikinä petä elämästä vieraantuneiden ja katkerien osalta, aina riittää sympatiaa näille pateettisille vuoropuhelullesi. T
Oletko epävarma seksuaalisesta suorituskyvystäsi, onko elektio-ongelmia tai muuta? Epäiletkö että kaikki ovat teeskennelleet? Voit monologisetä olla oikeassa tässä. Voimia sinulle, toivottavasti tämä puheen tuottaminen tuo helpotusta
Millä tavalla seksillä pilataan muiden elämiä? Omaansa sillä voi toki pilata, mutta niin kauan kun partnerit ovat aidosti vapaaehtoisia, niin kenen elämää siinä pilataan? Ihan yhtä hyvin sillä voidaan tuoda vähän iloakin jonkun elämään.
Mä en voi kyllä,tästä sanasta " Saatanaa isoperse vittuas antava tyrkyttävä Lutka,täys huoraava lutka olet." Ehkä niin on ollut että, usealle Miehelle tullut pettymyksiä, sen suhtee että he eivät pystyneet hyväksyy menneisyyttäni ,mikä tyttönä Neitinä olen ollut. Mistä en kertonut pimitin asioita. Menneitydestä löytyy 17v Netinä olin kerinnyt olla 2desti kihloissa.
18v 19v Olin3mesti eri miehe kanssa aviliitokuulututukset. Eroja tuli aina kun mennesyytdni selvisi. Nyt kun olen 43v kokemusta on en voi pahastua mistään. On paljon ollut eri miehiä pitempiäkin suhteita.
Mutta ei niistä enää ole tullut pitäviä suhteita,ei miehet hyväksy menneisyyttä.Että on ollut Miehiä minulla paljonkin
En kadu mitää.
Ai ei puhuta miesten toiminnasta samalla tavalla? Tyttörassu, sulla on paljon opittavaa elämän"koulusta". Sitä ei opita kirjoista ja vain sinä, jokainen yksilö omilla toimillaan vaikuttaa siihen. On mies tai nainen, niin itse sitä loppupäässä funderaa, saisiko kympin.
Mikä kotipsykologi kuvittelet olevasi? Jos luulet, että korvien välin sekasorto paranee naimisella, niin siittä vaan.
tosi moni nainen näyttää kuvittelevan just noin.... ei vaan näytä auttavan mitään
Totta.
Naisia häiritsee miesten seksuaalinen vapaus nussia muita naisia ja ehkä miehiäkin. Tämä ei kuulu naisille, se on miesten oikeus seksuaaliseen vapauteen.
Jos vapaus tarkoittaa sulle sitä, että vain sinä saat puhua ja toimia, et ole kiinnostunut vapaudesta vaan ylivallasta.
Miesten vapaa seksualisuus ei ole mitään ylivaltaa. Minä en teistä välitä vaan olen naisten kanssa miten haluan. Pidätte siitä tai ette. Vaihdan seuraavaan.
Vapaus ei tarkoita sitä, ettei tarvitsisi välittää kenestäkään se tarkoittaa, että osaa valita ilman että talloo toisia samalla. Jos sä vain vaihdat seuraavaan. se ei ole voimaa, se on tunnekypsyyden puutetta.
Vapauden mukana tule myös vastuu. Pidä huoli, että partnerisi tietävät myös mikä on pelin henki ja huolehdi ehkäisystä. Kunhan tuo puoli on kunnossa, niin anna palaa vaan.
Minkä takia välität mitä miehet sinusta ajattelee jos olet niin vapaa? Elä vain haluamallasi tavalla kyselemättä mielipiteitä.
Mikä saa sinut ylipäätään vastailemaan muka viisaita tähän palstaäijän piiloaggressiiviseen aloitukseen, mikä menee simppeleille läpi? T naiselta
Pitäisi ensin alkuun määritellä että mistä tuossa aloituksessa on kyse.
Sen voi ymmärtää monella tavalla.
Onko kyseessä parisuhde missä naisella on vapaus harrastaa seksiä muiden miesten sekä naisten kanssa, vai mistä tuossa on kyse?
Toki ihan totta on ettei niiden naisten kanssa tarvitse olla missään tekemisissä, antaa niiden vaan toteuttaa itseään miten ja missä ja kenen kanssa haluavat. Kuten vaikka sairaalan puistossa kolmen miehen kanssa. On niillä siihen oikeus, kun ihan oikeudessa asia käsiteltiin ja näin päätettiin.
Ensin selvennä, mistä vapaudesta puhut. Ihmisten oikeus elää ja valita ei ole keskustelun aihe arvostelu ja halventavat vihjailut sen sijaan paljastavat vain puhujan asenteen.
Joku muu yleensä ulisee ja poistattaa kun joku abstrakti mies on kovan puheen kohteena. Ylläpidon mukaan mielipiteensä saa ilmaista myös kovin sanoin, mutta kovin yksisuuntaista sekö sukupuolittunutta tuntuu olevan. Buu teillekin
Naiset saa olla seksuaalisesti niin vapaita kuin haluavat, mutta ei meitä miehiä pidä pyytää hyväksymään tai tykkäämään siitä. Tai, ovathan miehet tykänneet h*orista aikojen alusta asti ja kaikille naisille on käyttöä. Minä en henkilökohtaisesti pysty ottamaan elämääni kumppaniksi tälläistä "kul*likarusellin" käynyttä naista, koska se tietää vain ongelmia. Mitä mies oikeasti hyötyy naisesta, jonka niin moni mies on jo saanut? Mitkä ovat sen hyödyt? EI mitään. Pelkkiä haittoja, taakaa ja painolastia, traumoja, mielialalääkkeitä, valikoivuutta. Kaikilla pitää olla vapaus valita ja vapaus mielipiteeseen.
Jos naisen vapaus pelottaa, ongelma on sun asenteessa, ei hänen menneisyydessään
Nainen ei olisi kyllä vapaa tekemään mitä haluaa jos olisi suhteessa kanssani. Vapaat suhteet on muille, ei minulle.
Kuka on puhunut tuosta? Vaan aikaisemmista seksikumppanien määrästä.
Sehän on myös panemista, kun mies katsoo pornoa ja vetää käteen.
Minulle ainakin aikoinaan laittoi aika moni mies facebookissa mese viestiä jossa luki : Minä vedin käteen ja katsoin sinun kuvaa.
Minä vastasin heille aina, että : Olet kyllä niin ihana ja valitsit vielä minut vaikka olisit ihan varmasti saanut livenäkin seksiä.
Sain välillä kiitoksena kuvia joissa oli koko miehen suku kuvattuna yhtenä kasana.
Varmaan sama ÄLYKKÖ oli hän joka laittoi videon jostain siivouskomerosta jossa hän näytti minulle, että miten kätevästi se häneltä käyttää.
Tässä ei ole kyllä tuota käsitelty, ajattelit varmaan omiasi.
Naisen arvo ei vähene siitä, että hän on rakastanut, elänyt tai ollut haluttu. Mutta miehen ajattelun arvo kyllä romahtaa, kun hän näkee toisen ihmisen vain kulutettuna tavarana
Nainen ei ole miehen omaisuutta. Ei ennen, ei aikana, eikä jälkeen seksin.
Sun logiikka kääntyy itseäsi vastaan. Jos sun mukaan naisen arvo "laskee" jokaisesta seksikumppanista, niin etkö SÄ itsekin ole yksi niistä, joka sun omalla mittapuullaan "alentaa" naista?
Mikä on aloittajasetä tällaisen mainitsemasi karusellin määritelmä- on esim kolme kertaa pyörähtänyt koko elämänsä aikana? Alkoi oikeen nääs kiinnostaa
Never be afraid to cut people off -lorena bobbit. Vähän huumoria aamuun
Yhyhy laiton kohdennettu uhkaus1
Witun fakta asia,mä en naisena ole miehe omaisuutta,muuta kui sen ajan kun makaa miehe alla sääret levällä kun alotetaa nussima panemaa. kun työt on tehty,ja paikat pyyhitty,ja suihkutettu.
Sen jälkee en ole miehe omaisuutta kun maksu on suoritettu.
Toki niin että pakko on ollut joskus tosi useinki ,alistua täysin miesten tahtoo kun joutuu kärsimä valittamaa tuskasta kärsimää kivusta mitä miehet tekee. Tää on oma käsitykseni
Kyläpyörä yrittää oikeuttaa vuosikausien toimintaansa väljän reppunsa jakamisesta.
Jos sun tapa käsitellä toisten elämää on vähättely, kannattaa miettiä, miksi se tuntuu tarpeelliselta.
En ole toisen elämää vähätellyt. Tekemisiä voi vähätellä.
Jos miesten mielestä naisten seksuaalisuus on halventavaa, miksi naisten pitäisi antaa itsensä kenellekään heistä? Kunnioitus lähtee molemmin puolin.
Kerro aloittajaäijä lisää tästä aiheesta sekä kiinnitä kiinnostava stoorisi Keopoliittisesti. T naiselta yllytys
"miksi naisten pitäisi antaa itsensä kenellekään heistä?"
Tuossa on erittäin hyvä kysymys! Odotamme naisten vastauksia mielenkiinnolla...
- - - - -
- - - - -
_ _ _ s y v ä h i l j a i s u u s _ _ _
- - - - -
- - - - -
Eläinmaailmassa naaraat ovat aina jakaneet, varsinkin alfauroksille varmistaakseen lisääntymisen ja selviämisen. Kiima-aikakin on myös otettava huomioon.
Ihmiset eivät ole peuroja enkä ole kiimassa. Jos ainoa keino ymmärtää naisen seksuaalisuutta on eläinvertaus, niin ehkä ajattelu kannattaisi päivittää ihmiselle sopivaksi.
Tuo kommentti yrittää oikeuttaa halveksuntaa biologialla, Se sivuuttaa täysin sen, että ihmiset eivät toimi vaistonvaraisesti samalla tavalla kuin eläimet meillä on kulttuuri, empatia, vastuu ja ajattelu.
Ite olisin mielummin peura. Ja kehtaat vielä selittää ympäriinsä naimista jollain kulttuurilla ja empatialla. Sinä halveksit ihmisyyttä jonka pitäisi olla tietoisuudentasoltaan korkeimmilla tasoilla.
Sukkanauhakäärmeet juoksuttaa uroskäärmeitä rinnettä pitkin ja vain ylös asti selviytyneet saattaa voittaa tai sitten ei
Ei minulle tarkoitettu nainen sellainen, jonka seksuaalinen aktiivisuus voi rönsyillä minne ja missä tahansa.
Selvität naisen aikaisemman seksuaalisen aktiivisuuden ennen kuin mitä?
Miehen seksuaalinen aktiivisuus voi rlnsyillä?
Yhdessäoloa lähinnä tarkoitin, miksei pariskunnan pitäisi luottaa toisiinsa tässäkin asiassa.
Siis henkinen olento kehollistuneena.
HAH HAH!!! tosi henkinen onkin.... hehe... sarkasmia vissiin..
Tiedät kyllä mitä haluan, tykätään toisistamme ja voisimme olla hyvä pari ja uskollisia toisillemme. Jos tällainen ei sovi maailmaasi jatka pimeässä ja piilossa elämistä. Surullista.
Minusta naiset saavat elää miten tykkäävät. En kuitenkaan itse ikinä suostuisi olemaan naisen kanssa, joka ei ole kiltti, lempeä ja uskollinen. En yksinkertaisesti saisi sitä mitä kaipaan naiselta, jolle nuo asiat eivät ole tärkeitä.
Olen kiltti, lempeä ja uskollinen nainen. Olen luotettava ja sitoutumiskykyinen yhteen mieheen jos parisuhde kohdalle tulee. Olen myös kokenut, nauttinut ja elänyt aika villisti. Olen silti hyvin valikoiva enkä huoli ketä tahansa. En siis ymmärrä kirjoitustasi. Eiväthän nuo sulje toisiaan pois.
Naisen seksikumppaneiden määrä ei näy sulle mitenkään. Ikään kuin naisen harrastama seksi rakastamiensa ihmisten kanssa poissulkisi hänestä kiltteyden, lempeyden ja uskollisuuden.
Sellainen nainen kyllästyy nopeasti. Sen takia niitä kumppaneita on ollut paljon. Miehet ei viitsi ottaa sitä riskiä rakentaa jotain, koska löhtökohta on huono verrattuna esim. naiseen joka ei ole elänyt villisti.
Eikö sama päde toisinpäin myös?
Mies kyllästyy nopeasti jos kumppaneita on ollut paljon?
Jos kumppaneita on ollut useita se ei tarkoita irtosuhteita, vaan pitkiä parisuhteita vuosien kestäviä.
Pätee se. Miehet vaan kyllästyvät enemmänkin luonnostaan helpommin ja naiselle se on opittu tapa lukuisten suhteiden takia. Kyllä tiedät varmasti sen tunteen, että kun menee tiettyjen rajojen yli, niin asioista tulee helpompaa.
Nyt tuossa on vähä oletusta? Nainen on voinut olla vaikka 5 pitkässä parisuhteessa elämänsä aikana, joista yksi on kestänyt kerrallaan vuosia. Se ei ole naiselle opittu tapa, eikä kumppaneiden määrä tarkoita ettei pysty tulevaisuudessa sitoutumaan.
No miten vanha tämä nainen sitten on?
95v typykkä?
Silloin tuohon yhtälöön tulee mukaan inhottavuus, ja se poissulkee lempeyden ja muut asiat.
pötyä, tiedät itsekin ettei pidä paikkaansa, valehtelet.
""Jos naisen vapautta kutsutaan halventavasti, miksi miesten samasta toiminnasta ei koskaan puhuta samalla tavalla?""
Naisen seksin saanti ei ole mikään saavutus, koska kuka tahansa nainen saa seksiä niin paljon kuin haluaa. Miehille se on saavutus. Kaikki miehet haluaisivat panna paljon, mutta vain harvat pystyvät ja miehistä vain komeimmat saavat paljon seksiä ja naiset kaiken lisäksi haluavat seksiä sekä parisuhteita komeiden miesten kanssa, vaikka komea mies olisi kuinka käytetty tahansa.
"Naisen seksin saanti ei ole mikään saavutus, koska kuka tahansa nainen saa seksiä niin paljon kuin haluaa. Miehille se on saavutus"
Puhut naisista ala-arvoisesti ja naisvihaisesti käytettynä. Sulla on todella vääristynyt kuva, jossa ihmisarvo mitataan saannilla ja ulkonäöllä.
Jos halveksit naista, jolta sait seksiä – miksi se olisi sinulle muka saavutus? Ei kukaan saa kunniaa siitä, että halveksuu sitä, mitä sanoo halunneensa
Jos miehellä on ollut paljon kumppaneita en ikinä haluaisi häneltä yhtään mitään. Vähiten antaisin hänelle kaikkein pyhimpäni, vaikka mies olisi prinssi. Miesten hyppiminen kukasta kukkaan lähinnä ällöttää jos etsin lapsilleni isää.
Naisen arvo ei laske, kun mies pääsee sisään mutta miehen arvostus paljastuu, kun hän avaa suunsa.
Kaikki hyötyy treenistä, myös miehet.
Naikoon neitsyitä ne, jotka etsii hedelmöittäjää, eikä sen enempää. Seksuaalisesti aktiivista ei pihtarista tule ikinä. Se on ikuinen pikkupoika.
Uskollisuus on valinta joka hetki.
Pillusi ei ole mikään temppeli ja toisekseen - sinä et yksin päätä "lastesi" isästä.
Ilman sitä miestä kun sinulla ei ole yhtäkään lasta.
Tuolla asenteella voit jatkaa etsimistä.
Varsinkin kun tekstistäsi voi päätellä, että sinulla ne lapset jo on - ja etsit niille elättäjää, edellisen nostettua kytkintä.
Edellinen mies lähti ja jätti sen ja lapset kun tuon naisen villi seksihistoria paljastui....
Ongelma ei ole naisen historia vaan miehen ego. Se mitä mies halveksit ei kuulu sinulle.
Tähän pätee mitä naisten logiikasta ja toimintatavoista tiedetään ja mitä siis sanovat ihan asioista tietävät naisetkin, että se mitä nainen haluaa ja sanoo haluavansa ovat kaksi täysin eri asiaa. Pitää katsoa mitä nainen tekee eikä mitä nainen sanoo. Naiset voivat sanoa haluavansa vähän naisten kanssa olleen miehen, mutta se on vale. He eivät vain välttämättä halua tietää niistä. Miksi niitä naisia tuntuu pörräävän enemmän, kun on varattu ja sormus? Naiset haluavat miehen jonka muutkin naiset haluavat. Miehet haluavat naisen jota muut miehet ei ole saaneet. Miehet arvostavat puhtautta ja villisti eläneet naiset alentavat sen arvoa, niin kuin sillä ei olisi merkitystä. Kyllä sillä on. Miettikää sitä, kun hukutatte tyhjyyden tunnetta pulloon tai lääkkeisiin.
"Miehet haluavat naisen jota muut miehet ei ole saaneet."
Tässä kiteytyy patriarkaalinen ajatus siitä, että naisen arvo määräytyy hänen seksuaalisen "puhtautensa" kautta eli toisin sanoen, hänen seksuaalinen historiansa nähdään miestä varten olevana mittarina, ei hänen omaan elämäänsä kuuluvana asiana. Tällainen ajattelu on:
Epätasa-arvoista
Seksististä (nainen nähdään objektina, ei toimijana)
Epätervettä (luo häpeää, syyllisyyttä ja valheellista moraalia seksuaalisuuden ympärille)
Sun itsetunto ei kestä sitä, että nainen on harrastanut seksiä ennen sua. Ongelma ei olekaan nainen vaan sun ajattelu.
Katso miten vähän ihmiset lisääntyvät ja monet eivät edes jaksa deittailla. Kyllä jossain epäsuhta. Sinun on ihan turha yrittää alentamalla saada toinen hyväksymään jotain. Ymmärrättekö te, että teidän on turha valittaa asian epäoikeudenmukaisuutta. Asia vaan on näin, että mies joka ottaa paljon poljetun naisen nähdään muiden ja myös näiden puhtaampien naisten keskuudessa narrina. Siis siinä ei sinänsä ole mitään väärää, mutta sitä ei tarvitse hyväksyä eikä siitä tarvitse tykätä niin kuin sillä ei olisi mitään merkitystä. Miehilla on oikeus valintaan samalla tavalla kuin naisillakin. Valikoima on todella huono nykyään, jos haluaa perhettä perustaa. Minun mielestä teidän naisten pitää vain hyväksyä itse historianne ja tottua pikasuhteisiin tai laskea rimaa ja ottaa joku elättäjä vain. Miksi nainen saa olla valikoiva, mutta mies ei?
Oliko vielä jotain muuta sanottavaa?
Jos nainen ei itse kerro, mies ei tiedä. Naisen historia ei kuulu miehelle. Eikä fiksu mies IKINÄ KYSY mikä on naisen body country.
Fiksu mies ei kysele lukuja hän rakentaa luottamusta, ei tuomiota.
Ehkä mutta myös nainen mikä on vähän "käytetty" on vähemmän pelottava huonoitsetuntoisille miehille.
Siinä mielessä kyllä, että nainen on osannut ottaa rakkautta vastaan. Se on pelottavaa miehille jotka eivät ole rakkautta lapsena saaneet ja heidän tarvitseviutta on arvosteltu.
Tässä kaikessa on siis kyse siitä, että naisen kokemus on kokemattomalle miehelle ongelma miehen huonon itsetunnon takia.
Chomot suhtautuu aikuisiin naisiin usein noin
Yllätätkö kenties itseäsi johonkin tiloihin ylikuluttamalla tätä skeidaa mitä palstasetä tuottaa? Jotain muutakin terapiamuotoa voisit ehkä miettiä. T naiselta
kyllä huhut leviävät, aina joku kertoo...
Mies kestää mitä tahansa, mutta ei häpeää.
Tuota naiset ei vaan ymmärrä yhtään.
Tasa-arvo omaan kehoon kaikilla sukupuolilla. Seksuaalinen halu on luonnollinen naiselle ja miehelle. Se on rakkautta, lähelläoloa, toiselle hyvän tekemistä ja osoittamista.
MUTTA I IEHÄN NIITÄKÄÄN NS.MIEHIÄ OLIS OLEMMASSA ILMAN NAISIA
Eivätkä naiset edelleenkään lisäänny keskenään.
Itse voisin ottaa naisekseni vaikka entisen maksullisen, jos olisi uskollinen, söpö ja luonteensa puolesta ok.
Aivan sama, montako venettä järvellä olisi soutanut.
Itse asiassa parempi kokenut nainen kuin kokematon, mt-ongelmiin taipuvainen somettaja.....
Ei siihen lisääntymiseen tarvitaan vain miehen sukusoluja. Luuletko, että niiden saaminen halutessaan on kovinkin vaikeaa?
no ei, ei se ole naiselle ollenkaan vaikeaa... siitähän tässä koko keskustelussa on ollut puhe!...
No, tuo olisi tietysti väärin, mutta kyllä varmaan suurin osa sekä naisista että miehistä arvostaa vakituisen parisuhteen luottamuksellista ja arvostuksellista yhteiseloa, mihin ei esim. suhteen ulkopuoliset seksuaaliset toiminnot eivät kuulu.
Nyt ei ollut kyse tuosta. Vaan siitä miten naisen seksuaalisuutta kritisoidaan miesten taholta. Ei ollut kyse parisuhteessa, se on oma juttunsa. Vaan miten esim mies näkee naisen joka on harrastanut seksiä useiden kanssa, siinä missä mieskin.
rajaat keskustelun kauhean tiukasti noilla ehdoillasi. kyllä tässä kaikenlaiset ihmiset kommentoi asia, eikä just nuo sinun rajaamasi henkilöt. kaikilla on oikeus kommentoida täällä.
Ok, no varmaan ei enää pidettäisi yleisenä naisena niin kuin ennen vanhaan. Joka kylässä oli "Leppäsen Auneja", joiden luona kävi kylästä miehiä. Toki miehet olivat yhtä syypäitä moraalisesti.
Varmaan tässäkin ratkaisee, minkälainen nainen on. Voi olla sinkkuna villi, mutta parisuhteessa uskollinen. Jos ei ole lapsia tullut, eikä aborttia tehnyt, niin ei varmaan silloin miestä haittaa kovin paljon, jos on naiseen rakastunut ja tietää saavansa uskollisen kumppanin.
Ei voi varmaan kaikkien puolesta vastata, miten suhtautuu. Suhtautuminen on varmaan aika yksilöllistä.
"Voi olla sinkkuna villi, mutta parisuhteessa uskollinen"
Ei voi. Ei se luonne sillä sormuksella miksikää muutu kuin taikaiskusta. Et vaan tiedä mitä se tekee kun ei se kerro.
Ok. Ajattelin vain, että rakastuminen voi olla aikamoinen taikaisku ja heille riittää vain rakkaan kanssa nusseli nasseli-aktiviteetit.
no joo jos uskoo johonkin "rakkauteen" ja muuhun taikuuteen niin ehkä sitten...
"Jos naisen seksuaalisuus ahdistaa sua, ehkä ongelma ei ole naisissa – vaan siinä, ettei sun miehuus kestä sitä, ettei se ole enää vallan väline."
Tästä paistaa läpi ap:n usko valheellisiin käsityksiin miehistä. Ei meistä miehistä ole kukaan elänyt jossain menneisyydessä, naisia sortaen ja rajoittaen. Elämä tapahtuu jokaiselle nyt. Monet feministit kohtelevat miehiä kuin olisimme yksi (Aatami). Kuin meillä olisi jokin menneisyys jota ei kuitenkaan ole ja vastuu jostain mitä emme kuitenkaan ole tehneet. Tuo on hyvin ennakkoluuloinen tapa suhtautua miehiin.
Punavihreiden keskuudessa tämä taikausko on todella yleistä ja on saanut massapsykoosin piirteitä.
Luepa tämän ketjun miesten/miehen vastaus niin ymmärrät mistä vouhotetaan... Muuten on turhaa kommentoida tietämättä.
Ihmisillä on omat mielipiteet. Vain äärimmäisissä diktatuureissa ei ole minkäänlaista mielipiteen vapautta. Olisi vaan syytä oppia elämään sen kanssa, että kaikki eivät välttämättä kunnioita arvojasi ja valintojasi, se kuuluu vapaaseen yhteiskuntaan, että siedetään erimielisyyttä.
Joidenkin (naisten) on hyvin vaikeaa käsittää sitä että toiset ihmiset arvostelevat sitä sen tekojen mukaan, eikä vain sen tuunatun ulkonäön mukaan. Ne valinnat mitä tekee elämässään vaikuttavat siihen miten muut ihmiset sinut näkee.
Jos joku on vaikka ollut narkomaani vuosikymmenen ajan niin sitä katsotaan aina eri tavalla kuin puhdasta henkilöä.
Noinhan se on. Normaali ja terve ihminen antaa muiden tehdä mitä tekevät,kunhan eivät satuta muita ja keskittyy omiin asioihinsa. Sillä tykkääkö jonkun toisen touhuista ei ole ole mitään väliä, kun ei niiden ihmisten kanssa ole mikään pakko olla tekemisissä. Kenelläkään ei ole mitään syytä pitää itseään puhtoisena juuri minua varten saati sitten kaikilla muilla. Itselleni ek tulisi mieleenkään vaatia miehiltä yleisellä tasolla yhtään mitään, vaikka sellaisen, jonka huolisin, täytyykin täyttää tietyt kriteerit. Se löydänkö sellaista, on myöskin ihan minun oma ongelmani, joka ei varsinaisesti muille kuulu.
Teidän on ihan turha yrittää alentamalla saada miehet hyväksymään jotain mitä eivät halua.
Lapsilleen äitiä etsivät miehet eivät halua mitään kyläpyörää ja se on vissi!
Sama myös toisinpäin. Teidän on ihan turhaa yrittää alentamalla ja haukuumalla hallita naisia. Lapsilleen isää etsivä neitsytkään ei huoli naisia haukkuvaa ja halventavaa miestä ja se on vissi se.
Aivan kuin nainen yksin päättäisi lasten syntymästä ja omistaisi ne.
Nainen muka valitsee itselleen siittäjän?
Höpö höpö. Nykyaikana tuollaista idioottia ei nussi yksikään kaikilla sylintereillä käyvä mies.
Jopas on hassu olettama. Kyllähän nainen sen aikalailla päättää, varsinkin sen jos ei tehdä lapsia. Käytännössä nainen hyvin usein päättää myös sen, jos tehdään, sillä valtaosa miehistä ei omalta puoleltaan pidä huolta ehkäisystä. Miehet pääsääntöisesti vain luottavat siihen, että nainen huolehtii ehkäisyn. Opetelkaa miehet pitämään ehkäisystä huoli, niin ei tarvitse tästäkään vinkua. Minusta onkin ihan käsittämätöntä, että aikuinen ihminen ei itse ota vastuuta omasta lisääntymisestään, vaan ulkoistaa sen toiselle osapuolelle.
Miten lasten omistaminen tähän liittyy? Kuvitteletko miehen omistavan lapset, kun et reagoinut samoin tuohon aiempaan tasan samaan sanamuotoon? Lapsia ei omista kumpikaan vanhempi.
Niin, mitä sitten? Taitaa kuitenkin nakertaa mieltäsi tuo jakorasiana olo, kun täällä iniset? Minun puolestani saat levitellä jalkojasi vaikka jokaiselle miehelle, mitä vastaasi astelee, mutta psyykeesi on hataralla pohjalla. Keskusteles lääkärisi kanssa niiden mielialalääkkeidesi sivuvaikutuksista. Tuo seksiaddikti voi ehkä johtua niistä.
Tietäisitpä kenelle puhut 🫢
Jos tietäisi niin osaisi välttää mainitsemasta mielenterveysasioita....
Feminismi aate elää ja voi hyvin👍
""Teidän on ihan turhaa yrittää alentamalla ja haukkumalla hallita naisia.""
Mitä hallitsemista siinä on jos en halua kyläpyörää vaimoksein ja lasteni äidiksi? Minulla on oikeus omaan valintaan ja niin on sinullakin. Itsehän te naiset yritätte saada jotain hyväksyntää kun olette harrastaneet seksiä monien miesten kanssa ja naisten mielestä se on jokin saavutus, ei se ole.
Pubiruusukin saa seksiä vaikka joka päivä eli naisille seksi ei ole saavutus.
Kaikki miehet haluavat panna paljon, mutta vain komeat miehet kiinnostavat naisia ja miehistä vain komeat miehet ähkivät paljon. Ilman komeaa ulkonäköä mies ei voi saada/saavuttaa paljon panoja. Seksin saanti on siis miehille aina saavutus. Vain geenilotossa voittaneet miehet ähkivät paljon. Kaikki miehet olisivat halunneet voittaa geenilotossa, koska silloin mies olisi naisten mieleen ja saavuttaisi paljon panoja.
Kaikkea ei voi naiset saada. Naiset ei voi saada komeaa ja vähän käytettyä miestä. Niinpä naiset ottavat ilomielin komean ja käytetyn miehen.
Jos naisen on valittava kokematon tavismies tai komea ja käytetty mies, niin naiset valitsevat komean ja käytetyn ja naiset saavat egobuustin kun vievät komean ja käytetyn miehen muiden naisten nenän edestä.
Naiset yrittävät alentamalla saada miehet hyväksymään jotain mitä miehet eivät halua.
En halua naista joka on jakanut koko kylälle, enkä halua naista jolla on lapsia ja minulla on oikeus valita näin.
AP -voi haistaa pitkän paskan, anna palaa! Minua ei kiinnosta kaikkien kaveri.
Alkaako feministit tässä maassa jo sanelemaan minkälaisten naisten kanssa miesten tulee pariutua, vai mikä tämä aloittajan pointti oli?
Jos mies ei halua pariutua jakorasian kanssa, niin ei halua. Tottakai jokainen mies haluaisi olla panoalfa juuri siksi, koska niille naiset antautuvat.
Hirveä valitus ketjussa tavan naisen muutamasta seksikumppanista, ja sitten suomalaiset miehet raahaavat Suomeen Thaimaasta, Virosta, Venäjältä ym. joka kansalaisuuden hyödyntämiä maksullisia naisia puolisokseen. Ei hyvää päivää.
Melkoisen rasistista puhetta! Taitaa mennä jo laittoman puolelle.
Harvinaisen totta. Tietenkään kaikki mm. noista maista tulleet eivät ole olleet maksullisia, mutta monet ovat.
En arvosta!
Ei voi olla yhteensattumaa, että naisten seksuaalinen vapautuminen on johtanut parisuhteiden, perheiden ja lasten vähenemiseen, samalla mielenterveysongelmien nousuun.
Syy on siittiöiden laadun heikkenemisestä
Naisten seksuaalinen vapautuminen on johtanut siihen, että naiset harrastavat seksiä pienen miesjoukon eli komeimmiston kanssa, eikä naiset sen jälkeen ole enää valmiita parisuhteeseen tavismiesten kanssa.
Tuon takia parisuhteita syntyy vähemmän ja sen takia myös lapsia syntyy vähemmän.
Naiset väsyvät, kun naisten pitää käydä töissä, kun miehet haluaa laittaa laskut puoliksi