Paperi pamput ajoi paaperitehtaat ulos Suomesta lakkoilemalla. Nyt niitä itketään
takaisin. Eipä hätää onhan sosiaali luukku, jos kunnia kestää.
Vieläkö paperi pamput lyö persettä kenttään?
2
162
Vastaukset
- Anonyymi
- Duunarit -TAAS- Työttömäksi - !
- SDP:n ja LaitaVasemmiston AY-MAFIA -
- Teetti -LikaisenTyön -eli -Lakot-DUUNAREILLA -
Kiittäkää Duunarit Potkuista -SDP:tä ja LaitaVasemmistoa ja AY-MAFIAA -! - Anonyymi
Ei ne paperipamput paperiteollisuutta ulos Suomesta ole ajamassa, vaan jatkuvasti suomalaisille epäedullisemmaksi muuttuva kilpailu sen tekee.
Paperiyhtiöt vievät tehtaansa lähemmäs sinne, missä paperin käyttö kasvaa, esim. Suomen ja Euroopan alueella paperin käyttö vähenee koko ajan ja siksi ajetaan myös tehtaita samassa tahdissa alas.
Aasiassa paperin käyttö kasvaa joten tulevaisuudennäkymistä riippuen myös tehtaiden määrä voi siellä kasvaa.
Suomessa ajetaan kustannuksia nostamalla alas kaikenlaista muutakin teollisuutta ja työpaikkoja kuin paperialan teollisuutta ja työpaikkoja.
Kyse on myös vaikuttamisyrityksestä kun paperialan toimijat yrittävät saada itselleen koko ajan enemmän, kaikkien muiden suomalaisten investointien ja työpaikkojenkin kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 563726
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.453136Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1532949Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,402805SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752396Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s611901Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a231878Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1211746Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681170- 841162