Paperi pamput ajoi paaperitehtaat ulos Suomesta lakkoilemalla. Nyt niitä itketään
takaisin. Eipä hätää onhan sosiaali luukku, jos kunnia kestää.
Vieläkö paperi pamput lyö persettä kenttään?
2
154
Vastaukset
- Anonyymi
- Duunarit -TAAS- Työttömäksi - !
- SDP:n ja LaitaVasemmiston AY-MAFIA -
- Teetti -LikaisenTyön -eli -Lakot-DUUNAREILLA -
Kiittäkää Duunarit Potkuista -SDP:tä ja LaitaVasemmistoa ja AY-MAFIAA -! - Anonyymi
Ei ne paperipamput paperiteollisuutta ulos Suomesta ole ajamassa, vaan jatkuvasti suomalaisille epäedullisemmaksi muuttuva kilpailu sen tekee.
Paperiyhtiöt vievät tehtaansa lähemmäs sinne, missä paperin käyttö kasvaa, esim. Suomen ja Euroopan alueella paperin käyttö vähenee koko ajan ja siksi ajetaan myös tehtaita samassa tahdissa alas.
Aasiassa paperin käyttö kasvaa joten tulevaisuudennäkymistä riippuen myös tehtaiden määrä voi siellä kasvaa.
Suomessa ajetaan kustannuksia nostamalla alas kaikenlaista muutakin teollisuutta ja työpaikkoja kuin paperialan teollisuutta ja työpaikkoja.
Kyse on myös vaikuttamisyrityksestä kun paperialan toimijat yrittävät saada itselleen koko ajan enemmän, kaikkien muiden suomalaisten investointien ja työpaikkojenkin kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2676258- 506150
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925804Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k405132Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524814Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2264158Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43981- 1513666
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393242Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283163