Muistelen haikeudella,kun olin heppatyttö ja pyöräiltiin talleille. Siitä on jo hulppeat nelisenkymmentä vuotta.
Vieläkö Roschier talli on olemassa
2
216
Vastaukset
- Anonyymi
Jotain tuollaista oli Pieksämäellä. Ei ole enää.
- Anonyymi
Mäenpään kartano on edelleen olemassa, mutta ratsastuskoulutoimintaa siellä ei enää ole. Kartanorakennus on hiukan rapistunut mutta ei se asumaton ole. Tallirakennus ja maneesi, joka rakennettiin muistaakseni joskus 1980-luvulla, on edelleen pystyssä mutta hevosia siellä ei enää ole. Siellä aika moni 1970-luvun pikkutyttö taisi heppaharrastuksen aloittaa, mäkin aloitin. Ratsastus oli sillon hirmu suosittua. Muistan käyneeni joskus Hiekanpään kentällä, jossa nyt on jäähalli ja tekonurmi, katsomassa kilpailuja joissa mun luokkakaveri oli mukana. Sain taputtaa kaverin ponia ja siitä innostuin itekin ja vinguin itteni alkeiskurssille Mäenpäähän ja siellä kuluikin sitten kaikki vapaa-aika seuraavat vuodet. Muistan vieläkin ekan ponin nimen jonka kurssilla sain ratsuksi. Se oli Brasse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374