Niin kauan kuin lukio puuttuu, ei voida haaveilla lapsiperheiden asettumisesta tänne.
Lukion puuttuminen on ratkaisevaa
27
405
Vastaukset
- Anonyymi
So what
- Anonyymi
Eikä tule!
- Anonyymi
Onko täällä edes ollut koskaan lukiota?
- Anonyymi
Lukioon pääsee naapurikuntiin tai Kajaaniin. Näin on aina tehty.
- Anonyymi
Voi kuitenkin kääntää vaakakupin, jos perhe/pariskunta haluaisi asettua pieneen kainuulaiskuntaan, että onko lukiota vai ei.
Paljonkohan se kunnalle kustantaisi, jos pitäisi nykykoulun yhteydessä myös lukiota? Sehän on 4-6 nuorta vuosittain, jotka menee täältä lukioon. Voisihan se olla aika hankala toteuttaa. Pitäisi olla joku teemalukio, joka houkuttelisi lisäopiskelijoita tänne.
- Anonyymi
Jos puhutaan vetovoimatekijöistä, niin lukio on ehdottomasti sellainen.
- Anonyymi
Sybau
- Anonyymi
Tin
- Anonyymi
Voisihan tietysti useampi jatkaa lukioon jos on omalla paikkakunnalla. Ja otettaisiin lisäksi etälukio, eläkeläiset voisi opiskella jotain ainetta tavoitteellisesti, esimerkiksi kieliä. Matkustelevalle kielet houkuttelisi ja niiden opiskelu rassaa sopivasti aivojakin.
- Anonyymi
Tuo oli hyvä pointti. Jos nyt ristijärveläisistä nuorista noin 55% jatkaa lukioon, niin se todennäköisesti jonkin verran nousisi, jos täällä voisi suorittaa lukio-opintoja. En keksi kuka siinä häviäisi, ettå useampi ristijärveisnuori menisi lukioon.
Valitsemalla lukion päädyt Keskimäärin paremmille ansioille ja mielekkäämpään työhön.
Ja kun paljon on puhuttu Ristijärven tulevaisuudesta, että onko se hyvä vai huono, niin lukion kautta on paljon todennäköisempää päästä etätyöt mahdillistavaan ammattiin kuin ammattikoulupuolelta.
Eikä muutenkaan se, että ihmiset saa parempaa palkkaa, ole kotikunnalle ollenkaan huono asia, koska aina joku prosentti ihmisistä palaa kotikuntaansa. - Anonyymi
Kainuun Opistolla Mieslahdessa voi seniorit ja nuoremmatkin opiskella edullisesti kieliä.( englantia,ruotsia,saksaa,espanjaa ,viroa) ...Kannattaa tutustua Opiston sivuilta tai kysellä jo kursseilla olleilta ..oman tasoinen kurssi löytyy kyllä .
- Anonyymi
Mitäs sitten tehdään kun sieltä valmistuu kasa työttömiä jotka (ehkä) osaa laskea?
- Anonyymi
Mitä ihmettä tarkoitat? Kuntaan tulisi enemmän työttömiä, jos on lukio verrattuna siihen, että lukiota ei ole? En tajua.
Lukio omalla paikkakunnalla mahdollistaa nuoren asua kotonaan kolme lisävuotta tai lyhentää päivittäistä matkaamista 1h30min.
Erittäin isoja asioita perheelle ja nuorelle.
- Anonyymi
Onhan lukio hyvä pohja, yleissivistävä, kielten opiskelu auttaa monissa ammateissa ja uskaltaa avata suunsa englannin kielellä. Antaa miettimisaikaa tulevaisuuteen vaikka menisikin sitten ammattikoulun. Kustannuskysymys myös vanhemmille jos asunto pitää vuokrata Kajaanista ja ruuat ja huvitukset kustantaa.
- Anonyymi
Eipä kirjoittaja tiedä nykylaista. Koulutus on 18v asti maksutonta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä kirjoittaja tiedä nykylaista. Koulutus on 18v asti maksutonta.
Yhteiskunta ei maksa opiskelijan asumista. Tukee kylläkin sitä.
- Anonyymi
Lippalakkikin voisi osua oikein päin päähän. Vai onko joillakin jonneilla silimät niskassa. Erikoisia mutaatiolapsia.
- Anonyymi
Maksaako Ristijärven kunta tällä hetkellä siitä, että nuoret käy lukion toisella paikkakunnalla? Jos maksaa, olisi kiva tietää kuinka paljon euroja se vie per oppilas?
Ja toisaalta; kuinka paljon Ristijärvi saisi per oppilas, jos se järjestäisi lukio-opetusta?
Nämä olisivat erittäin tärkeitä tietoja. Tämän jälkeen ainakin minä pystyisin hiukan paremmin ottamaan kantaa kannatanko, että tänne koitettaisiin saada lukio-opetusta.
Nollasummapeliähän sen ei tarvitse olla, koska siitä olisi iso hyöty, mutta ei se kovin paljoa vuodessa saisi maksaa.- Anonyymi
Suomessa valtio maksaa perusopetuksen ja laajennetun oppivelvollisuuden mukaisen toisen asteen koulutuksen kustannukset. Tämä tarkoittaa, että opiskelu on maksutonta oppivelvollisille, ja valtio hyvittää kunnille näistä kustannuksista aiheutuvat menot. Laajennettu oppivelvollisuus koskee perusopetuksen jälkeistä toisen asteen koulutusta siihen asti, kunnes opiskelija täyttää 18 vuotta tai suorittaa ensimmäisen tutkinnon.
Maksuttomuus kattaa muun muassa oppimateriaalit, välineet, tietokoneen lainaksi antamisen lukiossa, ja viisi ylioppilastutkinnon koetta. Valtion rahoitus kattaa näiden lisäksi myös muita oppivelvollisuuteen liittyviä kustannuksia, kuten opinto-ohjaus ja oppilashuolto.
Kunnat saavat valtionosuuksia koulutuksen järjestämiseen, ja valtio on sitoutunut hyvittämään kunnille oppivelvollisuuden laajentamisesta aiheutuvat kustannukset. Kuntien rahoitusosuus on kuitenkin osittain sidottu asukaslukuun ja kunnan omaan rahoitusosuuteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa valtio maksaa perusopetuksen ja laajennetun oppivelvollisuuden mukaisen toisen asteen koulutuksen kustannukset. Tämä tarkoittaa, että opiskelu on maksutonta oppivelvollisille, ja valtio hyvittää kunnille näistä kustannuksista aiheutuvat menot. Laajennettu oppivelvollisuus koskee perusopetuksen jälkeistä toisen asteen koulutusta siihen asti, kunnes opiskelija täyttää 18 vuotta tai suorittaa ensimmäisen tutkinnon.
Maksuttomuus kattaa muun muassa oppimateriaalit, välineet, tietokoneen lainaksi antamisen lukiossa, ja viisi ylioppilastutkinnon koetta. Valtion rahoitus kattaa näiden lisäksi myös muita oppivelvollisuuteen liittyviä kustannuksia, kuten opinto-ohjaus ja oppilashuolto.
Kunnat saavat valtionosuuksia koulutuksen järjestämiseen, ja valtio on sitoutunut hyvittämään kunnille oppivelvollisuuden laajentamisesta aiheutuvat kustannukset. Kuntien rahoitusosuus on kuitenkin osittain sidottu asukaslukuun ja kunnan omaan rahoitusosuuteen.Mielestäni Ristijärven pitäisi ottaa lukio käyttöön. Ja vieläpä laajentaa sitä ulkopaikkakuntalaisiin jollakin erikoislinjalla.
Tämä nykysysteemi on turhan kallis, että maksetaan naapurikuntaan siitä, että meidän nuoria koulutetaa, kun me voitaisiin ottaa valtion tuet itselle ja saada myös lisää asukkaita, koska olisi lukio!!
- Anonyymi
Taitaa olla nykyään pienet lukiot tiukoilla...opiskelijoita kun ei ole riittävästi.
- Anonyymi
Mistä lukion vaatimusten mukaiset opettajat .naapurikunnastako ? ...verot menee kuitenkin pikkusen vilkkaampaan pitäjään ! ...etäopetus tosi raskasta!
- Anonyymi
Ainakin osaksi voitaisiin ottaa systeemi, jossa jatkossa palkataan yläasteelle opettajia, jotka pystyvät myös lukion opetukseen. Mielestäni ei tarvittaisi kuin ehkä yksi täysiaikainen lukion opettaja - totta kai riippuen kuinka vetovoimainen lukio olisi.
Olennaistahan on, että paljon nyt Ristijärvelle maksaa ristijärveläisen nuoren lukio-opetus verrattuna kuinka paljon se maksaisi, jos lukio olisi omasta takaa. Mielestäni siitä saisi tulla jonkun verran nettotappiotakin, koska sivuhyötyjä olisi todella paljon.
Kuntatalous kestäisi, jos lukion ylläpitäminen veisi esimerkiksi 50 000e enemmän rahaa kuin nykysysteemi. Ja osan tuosta rahasta voisi ottaa priorisoimalla. Mutta pisemmän päälle raha ei olisi mistään pois, koska asukasmäärä kasvaisi.
- Anonyymi
Perustetaan vaan lukio ...nostetaan äyri 11.5....lakkautetaan sitten lukio ,kun on niin kallis
- Anonyymi
Taivaanrannan maalareitten juttuja taas...
- Anonyymi
Kyllä Ristijärvelle tosiaan tarvitaan oma lukio. Kymmenen opettajaa ja joka toinen vuosi yksi uusi ylioppilas. Parhaimpana vuotena kaksi.
- Anonyymi
Niinpä. Ja ne kymmenen opettajaa asuu naapurikunnassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927