Oletko koukuttunut La Promesa sarjaan ? Sarja on kuulemma vienyt suomalaisten sydämet : ”Olen ihan koukussa, en ota vieraita vastaan, kun sarja tulee TV:stä”
Tv-lehti arvioi: Liikutuksen kyyneliä on vaikea katsojana välttää, kun espanjalainen draamasarja La Promesa – salaisuuksien kartano on vihdoin huipentunut päähenkilöiden rakkauden täyttymykseen Janan ja Manuelin hääpäivänä.
– Olet ainutlaatuisin nainen, jonka olen koskaan tavannut. Ei vain hyvyytesi, vaan myös älykkyytesi vuoksi, umpirakastunut Manuel lausuu vieraiden kuullen.
Harva heistä tietää, että tulevan markiisin puoliso on sisäkkö, piika – tai pyykkäri, joksi Janaa vihaava Manuelin äiti Cruz morsianta pilkkaa.
Lähes mahdottoman esteen Janan ja Manuelin rakkaudelle tuo La Promesan sijoittuminen 1900-luvun alkuvuosikymmenille, jolloin Lujánin kartanossa elettiin luokkaerojen todellisuudessa: alakerran väki palveli yläkerran ylhäisöä, eikä aatelinen voinut mitenkään avioitua säädyttömän kanssa. Johan siinä kartanon maine tärveltyisi.
https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011366614.html
Jana saa Manuelin
15
386
Vastaukset
- Anonyymi
HM...on tullut seurattua, katselin areenasta nekin ensimmäiset kaudet.
Nyt mennyt hieman hitaasti eteneväksi. - Anonyymi
Kertoihan Hilla jo kuukausi sitten Nojatuolissa Janan kuolemankin!
Hän seuraa aikaansa.
Lupas kuitenkin olla etukäteen kertomatta tapahtumista.
En kyllä seuraa. - Anonyymi
En kstso enää, kun Janan kuolema paljastettiin. Hänet ammuttiin, sanalla kuoli hänen odottamansa lapsi.
- Anonyymi
en ole katsonut jaksoakaan ehkä näyttelijät valitaan ensi persitenttivaaleissa
virkaan Suomessa? Jos asettuvat ehdolle
Opiskelijana katselin meksikolaista saippusarjaa Los ricos tambien lloran
ehkä ei näytetty Suomessa,
myös rikkaat itkevät joka tuli Neuvostoliitossa niin suosituksi että
sen päänäyttelijä haluttiin maan persitentiksi
https://www.youtube.com/playlist?list=PL8C6285E4120732AC - Anonyymi
Itse olen koukussa Netflixin Downton Abbeyhin. En muuta katsonut pariin viikkoon. Kaikki 6 jaksoa yhtä kyytiä, olen jo loppusuoralla.
- Anonyymi
Joopa.
Hauskis sarja. En seuraa sitä, mutta telkkari aina auki ja jokapäivä sitä näkee, kun ei viiti vaihtaa kanavaa.
Siis hauskis siitä syystä. Siinä jatkuvasti vaan puhutaan ja puhutaan, mitään ei tapahdu, eikä mikään asia etene yhtään mihinkään. Paljon käsitellään vakavia asioita tyyliin" kuka keittänyt liika laihaa teetä", tai "voiko palvelijatar ilman lupaa puhutella markiisia".
Käsikijoittajalle pitäis luovuttaa jokin mitalli. Maapallom tyhjänpäiväisin sarja, joka myyty suomeenkin ja jostain syystä pyörinyt täälläkin jo vuosikaudet. Siis käsikirjoittaja on jonkinlainen nero. Hankala käsittää, miten joku pystyy kirjoittamaan noin paljon telkkariin saippuaa, ilman mitään tapahtumia, pelkkää tyhjä puhumista.
=DW=- Anonyymi
Tapahtuuhan siinä! Monta murhaa ja tappoa, itsemurha, kuolleekdi tekeytyminen, , avioton raskaus ja sulhasen. pako alttarilta. Sotiminen. Nyt häät . Lisäksi lukemattomia sivujuonia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tapahtuuhan siinä! Monta murhaa ja tappoa, itsemurha, kuolleekdi tekeytyminen, , avioton raskaus ja sulhasen. pako alttarilta. Sotiminen. Nyt häät . Lisäksi lukemattomia sivujuonia.
Heh.
Just tollasistahan siinä KESKUSTELLAAN. En tarkoita, että fanittaisin toimintasarjoja tms. Mutta kun tuossa vaan puhutaan ja puhutaan. Jaaritellaan ties mistä asioista, ikäänkuin teoreettisesti.
Puhuvia päitä, lähikuvaa, ei juuri muuta. Ja sitä hiton puhetta tauotta alusta loppuun.
Hauskis sarja. Mun mielestä lähinnä jonkinlaista komediaa.
=DW=
- Anonyymi
La Promessa on historiallinen saippuasarja niinkuin on Downton Abbeykin,
mutta se on jotenkin tasokkaampi eikä junnaa paikallaan niin pahasti.- Anonyymi
espanjassa ei ole diftongia ss
La Promesa
https://www.freeed.com/articles/36615/kaksoiskonsonanttien-tasmaharjoittelua-s-vai-s-s - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
espanjassa ei ole diftongia ss
La Promesa
https://www.freeed.com/articles/36615/kaksoiskonsonanttien-tasmaharjoittelua-s-vai-s-sNäpyvirheitä sattuu osaavillekin.....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näpyvirheitä sattuu osaavillekin.....
No eipä. Väärä kerake tässä on osoitus, ettei kirjoittaja tunne romaanisia kieliä
Eli siis virheen laadusta osaaja voi päätellä kolutuksen
Kolutuksen puute näkyy helposti laskennossa ja kilissä
- Anonyymi
Katsoin muutaman jakson.
En ymmärrä miksi on niin suosittu. - Anonyymi
Jokaisella on makuns ja suosikkinsa eikä kaikilla ole mitään.
Monet katselevat satunnaisesti sitä sun tätä.- Anonyymi
Just niin. En katso säännöllisesti mitään sarjaa, en oikeastaan ollenkaan katso
sarjoja - enää. Ei ole enää kiinnostavia sarjoja, kunnon draamaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait513259Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3943Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3830Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68780Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60724- 17710
Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32611Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es22611- 42600
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4577