Upposin suohon

Anonyymi-ap

IBS (ärtynyt suoli). Mistä löytyy luotettavaa tietoa, mitä ruoka-aineita pitäisi välttää. Netissä on kymmeniä erilaisia taulukoita, joiden tiedot menevät useissa kohdin ristiin. Joidenkin mukaan kahvi ja tee on kiellettyjä, joissakin taas niitä ei mainita. Makeutusaineista syklamaatti/sakkariini (joita on puristetableteissa) on joidenkin listojen mukaan vältettävä, mutta joidenkin mukan voi käyttää.
Pääsuuntaviivat ovat sinällään selviä, ruis, vehnä, ohra vältettäviä. Sipuli pois, samoin omenat ja kaikki kivelliset hedelmät. Mutta on vaikeaa kokeilemalla löytää ne ärsyttävät aineet, kun muutoksen havaitseminen kestää kuitenkin viikkoja. Jos tutkitusti hankalat aineet olisi jossain luotettavassa taulukossa, ei tarvisisi haparoida asioiden kanssa.

2

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Mistä löytyy luotettavaa tietoa, mitä ruoka-aineita pitäisi välttää. "

      Vältä gluteenia ja FODMAP yhdisteitä. Älä syö liikaa hiilareita, koska ne pahentavat oireita helposti, erityisesti kaikki FODMAP-yhdisteet. Ala käyttämään kylmäpuristettua oliiviöljyä aina ruuanlaitossa (siitä saa hyviä rasvoja).

    • Anonyymi

      Itse suolistoni kanssa 20 vuotta oireilleena voin sanoa, että parhaiten oman ruoka-aineiden siedon oppii kokeilemalla. Oppii tietämään, mitä voi syödä, ja mitä kaikkea kannattaa välttää.
      Samat ohjeet ja neuvot eivät päde jokaiseen suolistovaivaiseen. Kullakin kuitenkin on omanlaisensa suolisto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      13
      2537
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      76
      2358
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1334
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      117
      1194
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      75
      1142
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      266
      1099
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      939
    8. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      7
      936
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      894
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      816
    Aihe