Mikähän helvetti siinäkin on ko naiset aina ulvoo että pitäs palkkaa saada enempi ja naisia on vaikka minkä ammattikunnan edustajina aina lääkäreistä poliiseihin ja niin edelleen. Mutta sitte ko puheenaiheeksi tulee asevelvollisuus ja armeija niin yhtäkkiä ollaan silleen yhyy liian raskasta.
Propsit niille naisille jotka menee armeijaan mutta näyttäis siltä että suurimmalla osalla naisista sodan ajan sijotuspaikka on pillun hierominen kotona ja jääkaapin kävely.
Armeija ja feminismi
7
264
Vastaukset
- Anonyymi
Eli sodanajan sijotuspaikka on pillun hierominen kotona ja jääkaapille kävely suurimmalla osalla naisista.
- Anonyymi
No mikäs nyt on? Missä on kaikkien kiihkeiden patrioottien kommenttitulva? Menikö pupu pöksyyn kun tuli feminismi puheeksi?
- Anonyymi
Ei naisilla ole sodanajan sijoituspaikkoja, kun asevelvollisuus ei koske niitä. Ne haluaa vaan käydä intissä omilla säännöillään katsomassa sinne pakolla joutuneita, puliksi ajeltuja ja nöyryytettyjä nuorukaisia.
Tyhmiä tässä tapauksessa on ne poikaparat ja velliperseet, ketkä alistuu B-luokan kansalaisen asemaan ja antavat tehdä itsestään pellen intissä. Feministitkin nauraa niille. - Anonyymi
ei ole enää mitään "koti-uskonto jaq isänmaa#"...... kunhallitus ei halua.
oikeasti alentuu arvot natossaq jos olet joku yliväälwpi oletin sotilqas ja qmrilaali on sotilaspastotrei - Anonyymi
Kenen tulisi pyörittää tavallista elämää sodan ulkopuolella, yli 60-vuotiaiden ja alle 18-vuotiaiden? Ei lopu mikään työnteko sotaan, vaan on jäänyt naisten harteille, niin että vähän ihmettelen aloittajan näkemystä kotirintamasta. Yhteiskunnan pitää pyöriä jotenkin, ja tällaiset asiat onkin parempi jättää viisaammille.
Ja miehethän tuon järjestelmän on säätäneet, ei pääsisi naiset edes vapaaehtoisina armeijaan ilman Elisabet Rehniä.- AnonyymiUUSI
Minkähänlainen tulomuoto näille naisille järjestetään työn ajaksi? Naisen euro vai jonkinlainen päiväraha?
- Anonyymi
arme4ija-elokuva yle1 tulee, pyöeii, en muista joku majuri oli minuakin katsomassa korjailuhommia mirä reen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3638093Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1592372Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60833- 24795
- 64792
- 55783
- 66760
- 46746
- 11726
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss68683